20.10.2018 | Svátek má Vendelín


MOBY DICK: Troufalé činy

31.5.2014

Sezona voleb, svatá návštěva, antiteroristické zásahy, přežité modely a islámská spravedlnost

Sobota 24. května

Minulý týden se zřítil rozestavěný dům v Severní Koreji, při čemž bylo zabito 500 lidí. Důvod? Rozsáhlé rozkrádání oceli a cementu soudruhy dělníky, kteří pak svůj lup prodávají na černém trhu, aby si na černém trhu mohli koupit potraviny, aby nepochcípali hlady. Popraveni byli – exsoudruzi inženýři, a to na přímý rozkaz Nejvyššího Soudruha Kima Trojky.

Súdánka Meriam Yehya Ibrahim, o jejímž absurdním trestu jsme referovali v zápise ze včerejška, nebyla popravena, avšak porodila v chartúmském vězení holčičku. Trest za její nepatřičné křesťanství se odkládá o dva roky.
"Što éto takóje »absurdné«?" (Žena Moby Dicka)
"Ortodoxně islámské." (Mrtvá Kočka)

Papež Franta Jednička se vydává na svou druhou zahraniční pouť. Letadlo společnosti Alitalia ho dopravilo nejprve do Jordánska. V Ammánu srdečně pohovořil s králem Abdalláhem Dvojkou. Hášimovské království se chlubí, že dnešním dnem se Jordánsko stává první zemí, které v posledních padesáti letech navštívili čtyři různí papežové.
"Jordánsko je zemí, kde muslimové a křesťané budují a sdílejí svou budoucnost, na společném základě vzájemné úcty, míru a úcty k Bohu… Kde však ideologie šíří neznalost a nedůvěru, náš společný hlas může přinášet porozumění a dobrou vůli… Muslimové si váží vašeho poselství úcty a přátelství. Kromě toho, že jste nástupcem svatého Petra, jste se stal svědomím celého světa." (Z projevu Dvojky)
"Tato země poskytuje velkodušnou pohostinnost velkému množství palestinských a iráckých uprchlíků, ale i uprchlíkům z jiných krizových oblastí, zejména ze sousední Sýrie, drásané konfliktem, který trvá již příliš dlouho. Tato pohostinnost si, Veličenstvo, zasluhuje úctu a podporu mezinárodního společenství." (Z projevu Jedničky) František poté "vroucně pozdravil křesťanské komunity, o které toto království pečuje". Vyzdvihl, že jsou "přínosem k obecnému blahu společnosti, do které jsou plně začleněny. Přestože jsou dnes početně menšinové, mohou vyvíjet kvalifikovanou a ceněnou činnost na výchovném a zdravotnickém poli prostřednictvím škol a nemocnic a klidně vyznávat svoji víru v úctě k náboženské svobodě, jež je základním lidským právem a na kterou, jak hluboce doufám, bude brán zřetel všude na Blízkém východě a na celém světě".

"Tak, řekl to hezky." (Žena Moby Dicka)
"Na to, že mluvil katolík o pravoslavné konkurenci…" (Mrtvá Kočka)

Neděle 25. května

Byly vyhlášeny výsledky voleb do Evropského parlamentu.
"Kdo vyhrál?" (Moby Dick)
"Německo – má nejvíc poslanců." (Mrtvá Kočka)
Poznameneme, že mezi nimi už nebude jistý Berndt Posselt. (Kdybyste si nemohli vzpomenout, tak model sudeťáka 1:1.)

"No ale kdo vyhrál v jednotlivých zemích?" (Žena Moby Dicka)
Tak třeba ve Francii vyhrála Národní fronta, fakt, s vůdkyní Marine Le Pen. A to pod heslem "Francie Francouzům a pro Francouze".
Ve Spojeném království vyhrála Strana za nezávislost Spojeného království. A to pod heslem "vystoupení Spojeného království z Evropské unie".
V Řecku zvítězila ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ. (Ne Pizza, ale Syriza.) A to pod rudými prapory marxismu, antikapitalismu, ekosocialismu a terorkomunismu.
A v Česku vyhrála – vládní koalice. První tři partaje mají po čtyřech poslancích (ANO 2011, Coal. (TOP 09 + STAN), ČSSD). Komunisté zůstali na třech, stejně jako lidovci. ODS se raduje, že jí zvostaly aspoň dva kusy.
"ODS se raduje?" (Moby Dick)
"Ty dva kusy." (Mrtvá Kočka)
Svobodní skákají až do stropu, že překonali strop 5 % a mají jednoho poslance.
Česká pirátská strana podává ústavní stížnost, že existuje pětiprocentní omezení a piráti jsou s 4,78 % pod ním – tudíž bez poslance.

Ehm, matematická vsuvka. ČR má 21 poslanců, čili na zisk jednoho poslaneckého místa je stejně třeba sebrat 4,76 % hlasů. I bez zákonného omezení! Tedy, ono stačí o něco míň – když propadnou hlasy propadlých stran… A které propadly? Tak třeba nezlatý Úsvit přímé demokracie Tokia Omamury.
"Aby nás Tokio nežaloval." (Žena Moby Dicka)
"Píšeme snad o něm, že je Pitomio?" (Mrtvá Kočka)
"Anebo státní prezident Mlhoš Z.!" (Žena Moby Dicka)
"Neboj, to není žádný malý pitomec." (Moby Dick)

"Počkej, my máme jednadvacet poslanců ze 766?" (Moby Dick)
"Ano. A ti tam hájí české zájmy." (Mrtvá Kočka)
"Spíš stranické." (Žena Moby Dicka)
"Tak už vím, proč u nás přišlo k euvolbám jen 18 % voličů! Včetně těch slovenských s dvojím občanstvím…" (Moby Dick)

Předčasné prezidentské volby proběhly na Ukrajině. Hned v prvním kole v nich zvítězil Petro Olexijovyč Porošenko, eministr zahraničních věcí a exministr obchodu a hospodářského rozvoje. Zvítězil nejen v západních okrscích, ale i tam na východě, kde lidově-nedemokratické pseudostáty volby nedokázaly znemožnit. (Alespoň po sečtení 50 % hlasů)
"Ukrajinci tak veřejně vyjádřili svůj »antisemitismus«, když zvolili borce z židovské rodiny…" (Mrtvá Kočka)
"Anebo spíš vyjádřili svou lásku k čokoládě." (Žena Moby Dicka)
Čokoládový král Porošenko je majitelem firmy Rošen, která je největším ukrajinským výrobcem čokolády.
Vítězství hned v prvním kole se nečekalo. Bylo způsobeno zoufalou touhou Ukrajinců po návratu do běžného života. A také tím, že další těžká váha, exboxer Vitalij Kličko, účast v tomto mači stornovala.

František Jednička s doprovodem byl dopraven letkou tří vrtulníků jordánského vojenského letectva do Betléma, izraelského města pod palestinskou samosprávou. Z Ammánu je to jen 75 km. (Podle křesťanů se tam narodil Spasitel, podle mohamedánské konkurence prorok Ježíš.) Cestou na Náměstí jesliček se zastavil u ochranné betonové stěny, kde setrval pár okamžiků mlčky v modlitbě. V bazilice Narození Páně vedl mši, v které apeloval k péči o ubohé, hladové, opuštěné atd. děti. František v rámci plánované nedělní promluvy pak vypálil:

"Na tomto místě, kde se narodil Kníže pokoje, bych rád vyslovil svoje pozvání Vám, pane prezidente Mahmúde Abbási, a panu prezidentovi Šimonu Perésovi, abyste se spolu se mnou spojili v intenzivní modlitbě k Bohu za dar pokoje. A jako místo konání tohoto modlitebního setkání nabízím svůj dům ve Vatikánu. Všichni touží po míru, mnoho lidí jej denně vytváří malými gesty; mnozí trpí a trpělivě snášejí námahu četných pokusů o jeho vytvoření. A všichni, zvláště ti, jejichž úkolem je sloužit vlastnímu národu, máme povinnost stát se nástroji a tvůrci pokoje především v modlitbě. Budovat pokoj je obtížné, ale žít bez pokoje jsou muka. Všichni muži a ženy této země a celého světa nás žádají, abychom přednesli Bohu jejich vroucí touhu po pokoji."

Jordánské vojenské vrtulníky pak papeže přenesly na 65 km vzdálené letiště Ben Gurion, kde byl Franta přivítán izraelským prezidentem, premiérem plus celou izraelskou vládou. O přesun do 60 km vzdáleného Jeruzaléma (jehož je Betlém de facto jižním předměstím) se postaraly už vrtulníky izraelského letectva.

Na jeruzalémském konzulátu apoštolské nunciatury se pak Franta sešel patriarchou Bartolomějem. Hlavy dvou největších křesťanských církví se zde sešly po 50 letech, přičemž podepsaly společnou deklaraci. Načež společně navštívily baziliku Božího hrobu, kde se vůbec poprvé konala ekumenická bohoslužba. Jinak se zde místní křesťanské církve (římská, řecká pravoslavná, arménská apoštolská, pravoslavná koptská, syrská a etiopská, nevynechali jsme někoho?) dost rafají a bohoslužby jsou přísně oddělené.

Ze sportu: Naši hoši nevyhráli bronz na hokejovém veltmajtrovství v Minsku. Jaromír Jágr oznámil, že to byl jeho poslední reprezentační zápas. A ještě něco. Něco mnohého. Například o tom, proč nás v Bělorusku vypráskali:
"Můžete se zeptat odborníků, kteří nikdy nic nevyhráli. Měli jsme tu mladý tým, hlavně v obraně. Hráči udělali maximum, nemůžete jim nic vyčíst… Štvou mě lidi, kteří dělají nějaký názor a neví ani hovno. Já ze sebe nedělám génia, ale hokej hraju 25 let a musel jsem se nějakým způsobem přizpůsobit. Když někdo něco vypustí, tak si musí být jistý, že to má smysl, protože to ovlivní názory dalších lidí."
Jaromír to vypustil, a rozpoutala se bouře na vlnách ledu.
"Počkej, a ty jsi expert na hokej?" (Žena Moby Dicka)
"Expert ani na hokej, ani na fotbal. Ale vidím výsledky!" (Moby Dick)
"Praxe je kritériem pravdy." (Aristoteles, od kterého to opsal Spencer. Nebo ten druhý?)

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickDiskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.