26.6.2019 | Svátek má Adriana


MOBY DICK: Kam dospěly procesy

13.4.2013

Severokorejská doporučení, levní holubi, rezervace telekominíků, sKartování vlády, venezuelská chlastačka a převzetí vlády.
**************************************************
Sobota 6. dubna
V Česku konečně začíná jaro.

"Sestříhání" vkladů kyperských družstevních bank nehrozí, opakujeme, v žádném případě nehrozí. Alespoň dle kyperského ministerstva financí, které popřelo podobné informace šířící se maily a SMSkami. Klienti kyperských kampeliček však své vklady hromadně vybírají.
Mrtvá Kočka: "Pro všechny případy."

Do izraelských zásobníků začal poprvé plynout izraelský plyn. Lakomí Izraelci budou podmořské naleziště Tamar, ležící asi 100 km na západ od přístavu Haifa, využívat příští tři roky výhradně pro sebe.
"Zdá se, že politici s rozhodnutím o vývozu nijak nespěchají." (Bibi Zomer, zástupce americké společnosti Nobel Energy, jež drží v projektu 36 % a která do naleziště náramně investovala, se zlobí.) Toto nespěchání má několik důvodů:
A) Místní emise kysličníku uhličitého klesnou o 95 mil. tun.
B) Stát Izrael ušetří miliardy dolarů za dovoz strategické suroviny.
C) Která zatím proudí z Egypta, kde je ohrožována jednak islámskými teroristy (atentáty na plynovody) a jednak musulmanskou egypskou vládou (atentát na smlouvy o dodávkách, které prý "neslouží národním zájmům Egypta").
D) Naleziště Tamar má tak mohutné zásoby, že by dokázalo zásobovat celou Evropu – akorát tak půl roku, ty chytrej.

Přesto se však plánuje alespoň částečný vývoz do Evropy – přes Turecko. Krom devizových příjmů tak izraelský plyn napomůže návratu "tradičně dobrých turecko-izraelských vztahů".

A co ubozí Jordánci, kam proudí egyptský plyn přes egyptský Sinaj a izraelský Ejlat?
Mrtvá Kočka: "Ti budou ponecháni napospas panarabské solidaritě."

"Během dvou dnů jsme vedli dlouhou a intenzivní diskusi o otázkách, jichž se dotýkal náš návrh budování důvěry. Bylo jasné, že naše pozice zůstávají vzdálené. Došli jsme k závěru, že se všechny strany vrátí do svých hlavních měst, aby posoudily, kam proces (jednání) dospěl." (Catherine Ashton, baronka, "ministryně zahraničí", EU, na závěr stopadesátéhopátého přelomového summýše mezinárodního společenství s Íránem, který dva dny hostilo kazašské hlavní město Almaty.)
Mrtvá Kočka: "Já bych ti řekla, kam ten proces dospěl, ale jsem slušná dívka, krávo."

"Nepodařilo se sice dosáhnout kompromisu, avšak tyto rozhovory byly určitě krokem vpřed. Je ovšem předčasné hovořit o datu a místu konání dalších rozhovorů." (Sergej Rybakov, ruský zástupce.)
Žena Moby Dicka: "A zbytečné."

Íránská delegace ocenila, že jednání bylo "konstruktivní".
Žena Moby Dicka: "Protože se západní země snažily najít něco, za co by mohly s ulehčením odvolat sankce."
Mrtvá Kočka: "Marně."

Kvůli nedostatku materiálu zastavilo práci zatím 13 firem ze 123 ve severojihokorejské průmyslové zóně Kesong.
Zahraniční ambasády ignorují "doporučení" Severokorejců, aby diplomaté opustili území Korejské lidově demokratické republiky. Dnes své "doporučení" severští teokratičtí komunisté zesílili "varováním", že od středy "nebudou schopni zajistit jejich bezpečnost".
Žena Moby Dicka: "To není doporučení, ale výhrůžka."

Ve 20 hod. místního času byl v jeruzalémském památníku Jad Vašem zahájen Jom HaŠoa, neboli Den památky na šoa – a hrdinství. Izrael si tak připomíná nejen oběti holokaustu, ale i (letos již 70.) výročí povstání ve varšavském ghettu. Krom izraelských politiků byl vzpomínkovému aktu přítomen i US ministr zahraničí John Kerry. (Všeználkům připomínáme, že John je věřící katolík.)

Venezuelská státní televize vysílá seriál projevů Mikuláše Madura (to se za předvolební kampaň nepovažuje). Tento dlouholetý spojenec padlého prezidenta Cháveze voličům předvádí pravou jihoamericko telenovelu: Emotivně vzpomíná na Huga, jehož je nezpochybnitelným dědicem. To dokazují i pravidelné návštěvy Chávezova ducha v podobě malého ptáčka.
"Nekandiduje Chávez, kandiduje Maduro!" (Henriqe Capriles, prezidentský kandidát opozice, marně připomíná voličům.)

Neděle 7. dubna 2013
Ministryně práce a sociálních dávek Ludmila Müllerová (TOP 09) už vidí, že jí budou scházet asi 4 mld. Kč na výplatu dávek v sociální nouzi.
Mrtvá Kočka: "Zpropadený Klaus, zpropadená amnestie!"
Výpadek vyplácení těchto dávek však "nelze připustit". Potřebná suma by se měla najít v "rozpočtových opatřeních". Pokud by měli nuzáci zůstat úplně i bez těchto žebráckých podpor, Ludmila by rezignovala.

Ludmila je nadále připravena předložit vládě návrh na zvýšení minimální mzdy o 500 Kč, pokud budou zaměstnavatelé souhlasit s návrhem, který za ně na "nové tripartitě" vyjednal s odbory prezident Miloš Zeman.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) toto navýšení odmítá. Podle něj by to vedlo k propouštění.

Ministr zdravotních pojišťoven Leoš Heger (TOP 09) hodlá vládu pěkně poprosit o navýšení plateb za státní pojištěnce, tedy za příliš malé, příliš velké a nebo nepříliš zaměstnané občany. Teď to je 773 Kč/měsíc, kdyby se sazba zvedla o pajcku (jak v březnu navrhla Sněmovna), zvedly by se příjmy pojišťoven o 3,6 mld. Kč, což je tak akorát, aby byl zaplácnut jejich každoroční deficit.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) toto navýšení odmítá. Podle něj by deficit zůstal stejný.

Zdravotnická společnost Agel (propojená s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou) vydělala vloni svému majiteli, ocelobaronovi Tomáši Chrenkovi, při obratu 11 mld. celkem 633 mil. Kč. Zaplácla mu tak ztráty, které utrpěl v Třineckých železárnách.
Mrtvá Kočka: "Tak už tu máme zdravobarony."
Žena Moby Dicka: "Kteří umějí hospodařit úspěšněji než státní ouředníci."
Mrtvá Kočka: "Protože pro sebe."
Žena Moby Dicka: "Ale ti ouředníci přece taky hospodaří nakonec pro sebe, ne?"
Mrtvá Kočka: "Jenže jenom pro sebe!"

Egypt by od MMF podle svého ministra plánování Ašrafa Arabího potřeboval více než slíbených $4,8 mld. Jinak se mu nepodaří "pokrýt náklady" rostoucího rozpočtového deficitu.
Žena Moby Dicka: "Ani ti zpropadení Židi neplatí Egyptu za plyn…"
Mrtvá Kočka: "…který jim Egypťani nechtějí prodávat."

"Írán zjevně rozhovory protahuje, aby mohl dál obohacovat uran. Sankce zjevně nestačí a jednání nestačí. Nastal čas postavit před Írán vojenskou hrozbu nebo stanovit červenou linii, neodvolatelnou červenou linii stanovenou světem, Spojenými státy a Západem, aby se dosáhlo nějakých výsledků." (Juval Steinic, ministr pro mezinárodní vztahy a strategické záležitosti, Izrael, ke krachu jednání v Almaty, v ranním vysílání armádního rozhlasu.) Íránci dle něj vedou jednání jen "na oko", ale ve skutečnosti se mezinárodnímu společenství jen "vysmívají". Pokud Írán nezastaví obohacování uranu, měla by být podniknuta "akce", a to "do několika týdnů, do měsíce". Neupřesnil, jakou akci míní.
Mrtvá Kočka: "Ani počet letadel a raket, které se jí zúčastní."

Holubi, prodávaní na šanghajském tržišti, měli chřipku. 20 000 kusů drůbeže bylo poté vybito. Ptačí chřipka má zatím čtyři lidské oběti. Čtyři z šesti nakažených.

Ve městě Boao v jihočínské provincii Chaj-nan bylo zahájeno výroční zasedání Asijského fóra Boao 2013. Si Ťin-pching (Čína, generální tajemník ÚV KSČ, předseda Ústřední vojenské komise, pro zahraničí stručně "prezident") zde pronesl přelomový projev "Společně usilujme o krásnou budoucnost jak Asie, tak světa". Pravil v něm, že "mír je trvalé potěšení lidí… Mír je jako slunce a vzduch, o jejichž existenci jsme nic netušili, ale bez nich nelze žít."
Žena Moby Dicka: "Případné přirovnání – s ohledem na smog, který zavaluje čínská města."
Generální tajemník Si mj. slíbil svým šťastným Číňanům, že do roku 2020 se jim oproti roku 2010 zdvojnásobí "příjmy".
Mrtvá Kočka: "Proč to slibuje, když ho stejně znovu zvolí?"
Žena Moby Dicka: "Aby si nevšimli inflace."
Mrtvá Kočka: "Ale ta je nízká."
Žena Moby Dicka: "Jenom potraviny raketově zdražují."
Mrtvá Kočka: "No tak teď prej náramně zlevnili holubi…"

Mikuláš Maduro (prezidentský kandidát, Venezuela), vyhrožuje těm odpadlíkům od bolívarského lidu, kteří ho snad nebudou volit, že na ně pošle svoje prokletí. Tím bude stižena celá opozice, která si je ostatně zaslouží, neboť provádí sabotáže elektráren.
Žena Moby Dicka: "Energetické výpadky vysvětleny!"
Mrtvá Kočka: "Americký brouk by tam nebyl, vole?"

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


počet příspěvků: 1, poslední 14.4.2013 08:44

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.