27.6.2019 | Svátek má Ladislav


MOBY DICK: Hrubé narušení principů demokracie

14.9.2013

Turista Si, syrská sága, trouba Tejc, majitelé stran, prezident zemanovců a jiné národní fotbalové ostudy.
************************************
Sobota 7. září

Do Česka přišel podzim.

V 90 letech zemřel skladatel a spisovatel Ilja Hurník.

Česká televize vrátila program Studio kamarád (a pár dalších dětských pořadů) na ČT1. Stalo se tak po katastrofálním informačním selhání, kdy nedokázala diváky předem informovat o nástrahách příjmu nového dětského kanálu ČT :D.
Žena Moby Dicka: "Tam vysílá i ČT art, ne?"
Mrtvá Kočka: "Ale na tu se nedíváš ani ty, a to je už co říci!"

V pražských Letňanech probíhá výstava Sběratel. Neznámá mladá žena tam z jednoho výstavního pultu sebrala 71 diamantů v ceně asi půl milionu Kč. Zachytila ji "bezpečnostní" kamera. Sice ne tvář, ale aspoň tetování na zádech.
Mrtvá Kočka: "Inu – sběratelka."

V litevském Vilniusu se sešli ministři zahraničí EU. Jejich americký kolega John Kerry je přesvědčoval o nutnosti použít sílu v Sýrii. Znovu ho podpořila Francie, nově Dánsko. Ministři EU se shodli, že je dostatek důkazů o tom, že chemický útok v Sýrii "velmi pravděpodobně" provedl tamější režim. Proto země EU vyzvaly k jasné a rázné odpovědi – OSN.
Mrtvá Kočka: "Proto se sešli – aby to odpinkli jinam."

Inspekce MMF v prosince 2012 ukázala, že Řecko si vede v poslední době "lépe": V letech 2015-2020 bude potřebovat pouhých 47 miliard € na pokrytí schodku veřejných financí a splácení státních dluhopisů a jiných půjček. V roce 2015 na to bude potřebovat 14,4 miliard €, z toho 6,5 miliard "si nebude schopno samo zajistit". 8,3 miliardy pro rok 2016 už zvládne. Jannis Sturnanas (ministr financí, Řecko) minulý měsíc "připustil", že Řecko bude potřebovat na svou záchranu získat dodatečnou pomoc – pouhých 10 miliard € by to sfouklo. Že by asi tak 11 miliard stačilo, tehdy "připustil" i Wolfgang Schäuble (ministr financí, SRN).
Anděla Merkel (kancléřka, SRN) to v žádném případě nepřipouští.
Žena Moby Dicka: "Ale připustí to."
Mrtvá Kočka: "Po německých volbách."

Po ukončení mezinárodního záchranného programu bude země potřebovat ještě záložní úvěr ve výši 10 miliard €. Ten by neměl být spojen s novými podmínkami EU a MMF. Tuto naději vyjádřil Michael Noonan (ministr financí, Irsko).
Žena Moby Dicka: "Co spojuje Řecko a Irsko?"
Mrtvá Kočka: "»Ještě deset miliard.«"
Moby Dick: "Já chci taky ještě deset miliard!"
Žena Moby Dicka: "To by chtěl každý."
Mrtvá Kočka: "A každý je dostane. V eurozóně."

Na závěr dvoudenní soudružské přátelské a pracovní návštěvy nového čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, generálního tajemníka KSČ, u starého kazašského prezidenta (který byl dříve komunista, premiér Kazašské sovětské socialistické republiky, od 1990 prezident KSSR, od 1991 prezident samostané Kazašské republiky, dnes tedy už doživotní, dříve první tajemník místní KS, dnes muslim) Nursultana Abiševiče Nazarbajeva bylo v Astaně za přítomnosti obou potentátů podepsáno 22 dohod za celkem $30 miliard. Nejdůležitější je transakce za $5 miliard, které čínská firma CNPC investuje do obřího ropného naleziště Kašagan v Kaspickém moři. Jedná se o největší projekt rozvoje těžby ropy ve světě za posledních 50 let. Tato dohoda vyšoupla z dodávek kazašské ropy Indii. Kazachstán je rovněž s 21% světovými zásobami uranu jeho největším producentem, ale komu se kam šoupne, agentury nepravily.
Si Ťin-pching také informoval kolegu diktátora o vývoji čínského hospodářství. Pochlubil se, že v současné době zaznamenala čínská ekonomika pozitivní rozvojovou tendenci. Tyran Nazarbajev věří, že Čína pod vedením KSČ jistě překoná všechny tyto obtíže a překážky a statečně vykročí vpřed ke stanoveným cílům.

V roce 2006 zakázala strana a vláda připomenout výročí masakru na náměstí Tchien-an-men. Novinář Š´Tchao o zákazu informoval zahraničí. Dobrotivá KSČ ho propustila z vězení už teď, po pouhých sedmi letech, rok a čtvrt před původním termínem.

Ze sportu: Ještě k diskusi o stavbě Českého Nacionálního Stadionu Miroslava Pelty: Včera prohrála česká fotbalová reprezentace doma s Arménií 1 : 2. Ve skupině o postup na MS jsme se tak ocitli třetí za Bulharskem. Ale Itálie to prej možná ještě zachrání!

Neděle 8. září 2013

Prezident republiky Mlhoš Zeman společně s ministrem životního prostředí zasadili v zámeckém parku v Lánech sekvoj vždyzelenou. Tento strom daroval ministr životního prostředí panu prezidentovi při srpnové večeři se členy vlády v Lánech. Kontrolní otázka:
Jak se jmenuje ministr životního prostředí Zemanovy vlády?

Miliardářský chemo-potravobaron Andrej Babiš se nepřekvapivě dostal na první místo kandidátky ANO (majitel Andrej Babiš) v Praze. Zmiňme jen jednoho dalšího krajského lídra, a to exkomentátora Martina Komárka v Liberci, kterého si Andrej koupil i s Mf Dnes a přilehlým mediálním okolím. Zaznamenali jsme, že při tiskovce chemopotravinář překvapil svou vylepšenou češtinou.

Zelené zastupuje v Praze na prvním místě předseda strany Ondřej Liška. Antikorupčník Václav Láska byl nasazen ve Středočeském kraji.

Expremiér "spolupracoval" téměř 20 let s mafií. Platil jí za "dohodu o neútočení" kvůli "ochraně" vlivného zlobbnéno podnikatele a udržoval s ní "nadstandardní vztahy" v rámci jeho "obchodních aktivit" na Sicílii. Informace se zjevila před zítřejším jednáním Senátu, který bude rozhodovat o možném odnětí mandátu provinilci.
"Pokud bude Demokratická strana souhlasit, abych byl zbaven senátorského křesla, bude to znamenat náš okamžitý odchod z vlády." (Silvio Berlusconi, majitel a předseda berlusconiovců a vůdce koalice Lid svobody.)
Itálie ohrožena! EU v krizi! Eurozóna se rozpadá!
Mrtvá Kočka: "Pokud ji drží jen tohle, tak ať už se konečně rozpadne!"

Expremiér odstoupil z čela mečiarovců, kteří se už nedostali ani do parlamentu. Hnutí za demokratické Slovensko je bez hlavy – nikdo se "neodvážil" Vlada Mečiara nahradit.
Mrtvá Kočka: "Hnití za demokratické Slovensko."

Zrušit uhlíkovou daň a zarazit příliv džunkových lidí do Austrálie slibuje vítěz tamních voleb konzervativní liberál Tony Abbott. Tak on vyhrál volby (s dalšími koaličními stranami) právě proto, že to sliboval už před volbami.

Ásif Alí Zardarí se stal čerstvým pákistánským exprezidentem. Z funkce prý odešel s "úsměvem".
Žena Moby Dicka: "Protože byl prvním pákistánským prezidentem, kterého nesvrhli nebo nezabili."

Generální tajemník KSČ a prezident ČLR Si Ťin-pching přibyl na třídenní soudružskou a pracovní návštěvu Uzbekistánu. V Taškentu pohovoří se svým strategickým partnerem a lidovarným diktátorem Islamem Abduganijevičem Karimovem, exgenerálním tajemníkem Komunistické strany Uzbekistánu (který od roku 1990 pokračuje jako demokraticky zvolený prezident, nejdříve Uzbecké sovětské socialistické republiky, od 1991 samostatné Uzbekistánské republiky), se kterým si vymění názory na obchod, energii, bezpečnost a kulturu, načež společně podepíšou hromadu 31 blíže nespecifikovaných politických dokumentů a ekonomicko-obchodních smluv v celkové hodnotě více než $15 miliard. Nejzajímavější je asi nedávno zahájená stavba železnice, která novým tunelem propojí Taškent s Ferganským údolím a bude dále pokračovat přes Kyrgyzstán až do Číny. Náklady se odhadují na $455 milionů.
Mrtvá Kočka: "Si to staví Si."

US ministr zahraničí John Kerry a přednosta palestinské samosprávy Mohamed Abbás si na tři hodiny sedli ke kafíčku v londýnském hotelu Ritz. Pan Abbás si Johnovi stěžoval na Izrael, který s ním jedná pouze o otázkách (izraelské) bezpečnosti, ale nehodlá projednávat otázky týkající se hranic. Mezitím palestinský šéfvyjednavač Saíb Irikát pravil, že pokud jednání selžou, už se přihlásily země, které uznají Palestinu jako stát a podpoří jeho vstup do mezinárodního společenství.

Ze sportu: MOV na svém kongresu v Buenos Aires rozhodl. Olympijské hry r. 2020 se budou pořádat v Tokiu, a to už podruhé. (Madrid ani Istanbul neuspěly. Praha naštěstí ani nekandidovala.) Náklady na jejich uspořádání jsou spočteny na $3,42 miliardy. Dalších $5 miliard bude potřeba na rozvoj infrastruktury. Olympiáda bude tak levná* proto, že z 36 potřebných sportovišť je jich už 15 postaveno. 10 objektů bude pouze dočasných, takže nebudou potřeba další peníze do jejich poolypijského provozu, Béme.
Žena Moby Dicka: "Násobte si to dvaceti."
Mrtvá Kočka: "To by se to odklánělo…"
Ó, díky, nešťastný Liberče, díky za tvůj zprasený a rozkradený lyžařský šampionát!

*Blížící se ZOH v Soči bude Rusy stát nejméně $45 miliard. Z toho minimálně třetina byla rozkradena.

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickDiskuse


J. Ráž
20:32
14.9.2013

L. Šádek
17:14
14.9.2013

počet příspěvků: 2, poslední 14.9.2013 08:32

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.