26.4.2024 | Svátek má Oto


MÉDIA: Protofašista? Nebo snad fašista?

28.3.2011

Podle levičáků je Avigdor Lieberman jedno i druhé

Maskují to tím, že představují alternativu. Ve skutečnosti jde o křištálově čisté levičáctví a jednostrannou antiizraelskou mediální propagandu.

Neváží slov a jejich významů. Ostatně – pro očernění Izraele je ospravedlnitelné cokoli. Účel světí prostředky. Zneužívají svobody slova a svobody internetu. Dobrý je každý jedovatý šíp. Důležité je, aby neminul cíl.

Takzvaných alternativních webů najdeme na internetu spoustu. Nic proti nim. Možná by nestály za zmínku, kdyby jejich výrazivo nepřekračovalo hranice elementární slušnosti. V jejich textech už nejde o názor.

Ke slovu přichází povinnost každého slušného a rozumně uvažujícího člověka hájit pravdu.

Napíše-li někdo, že holocaust neexistoval, považujeme za přirozené se ozvat. Osobně nevolám po tom, aby takový člověk skončil ve vězení. Stačí mi, když bude veřejně označen za lháře.

Jak ale reagovat, když se dočteme, že člen izraelského kabinetu je „fašistickým ministrem“?

Takzvaný alternativní (rozuměj extrémně levičácký a antiizraelský) server Cez okno označil 5. 5. 2009 v článku „Nedotknutelný Izrael vyhrožuje EU, Lieberman míří i do ČR“ Avigdora Liebermana, člena vlády demokratického státu, nejprve jako „fašistického ministra zahraničí“ a poté jako „protofašistického ministra“.

Nestálo by toto pomatení proitiizraelských pošetilců z jednoho z tzv. alternativních serverů za drahocenný čas a internetový prostor, kdybych se dnes (25. 3. 2011) nedočetl něco podobného na webu Literárních novin, které bych velice nerad zařadil mezi názorově extrémní periodika.

Redaktorka zahraničních stránek Literárních novin Tereza Spencerová v článku „O válce tři dny před rezolucí a pět dní před válkou“ napsala:

Lze očekávat, že po dnešních modlitbách protesty (v Sýrii – pozn. L. S.) budou znovu eskalovat. Na tuto vlnu si vyskočil profláknutý protofašistický ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman, který vyzval, aby se se Sýrií (a s Íránem) zacházelo stejně jako s Libyí, tedy aby Západ rozpoutal další válku.“

Spencerová přitom odkazuje na článek „Lieberman: West should deal with Iran and Syria like Libya“ v internetovém vydání izraelského deníku Haarec.

Ještě než se u vyjádření zahraničního ministra Státu Izrael zastavíme, je nutné konstatovat, že dávat jakéhokoli představitele židovské republiky do jakékoli souvislosti s fašismem je – dáma promine – vrchol nehoráznosti, neslušnosti, nestoudnosti, nestydatosti. Pro něco takového není omluvy; "pochopit“ takovýto postoj je možné snad jen s ohledem na zatemnění mozku autorů podobných vyjádření, což může být způsobeno patologickým protiizraelským fanatismem, jak jej známe z politiky celé řady arabských režimů.

Nyní k článku v Haarecu.

Avigdor Lieberma v rozhovoru se svým francouzským kolegou Alainem Juppe řekl (dle materiálu, na který odkazuje Tereza Spencerová):

Írán a Sýrie představují větší bezpečnostní hrozbu než Libye a Západ by měl zacházet s těmito zeměmi stejným způsobem jako s vládou Muammara Kadáfího.

Haarec dále napsal , že „Lieberman explicitně nepožaduje vojenskou akci proti Sýrii a Íránu“ (Lieberman did not explicitly call for military action against Syria and Iran), nicméně vyjádřil naději, že stejné principy, jaké byly použity vůči Libyi, budou uplatněny i ve vztahu k íránskému a syrskému režimu.

Postoj izraelského ministra, nikoli „profláknutého“ a „protofašistického“ , ale logicky uvažujícího je zřejmý. Lieberman, citovaný Haarecem, říká:

Tyto dva režimy (syrský a íránský – pozn. L. S.) zabily více občanů než režim libyjský a hrozba ze strany těchto zemí je mnohem vážnější než ze strany Libye.“ (These two regimes kill more citizens than Libyan regime does, and the threat from these countries is much more serious than that from Libya.)

Tedy: Vyjádření Terezy Spencerové, že Lieberman vyzval Západ, aby „rozpoutal další válku“ (proti Sýrii a Íránu) není pravdivé. Ministr Lieberman si nevyskočil na žádnou vlnu, ale upozornil na širší souvislosti dění v regionu: řeší-li Západ Libyi, jejíž režim představuje hrozbu především pro její vlastní obyvytele, neměl by přehlížet ty režimy v oblasti, které představují hrozbu také – a především – navenek. Jinak řečeno: demokratický svět by měl měřit všem stejným metrem.

Takovýto pohled je Tereze Spencerové a dalším českým levicovým novinářům zjevně cizí. Snažší je nakydat špínu na ministra Leibermana, označit ho za div ne fašistu a bez bližších souvislostí prezentovat jako válečného štváče.

Stejskal.estranky.cz