26.4.2024 | Svátek má Oto


MÉDIA: Amerika je zděšena z nástupu rasistů

19.8.2017

Všechna anglo-americká média mají nyní jedno hlavní téma. Donald Trump je buď skrytý, nebo jasný fašista a rasista. Najednou se diskutují věci, o kterých liberální Amerika nerada slyší.

V souvislosti s pochodem příznivců krajní pravice v americkém městě Charlottesville (na iDnes.cz zde nebo na msn.com zde ) se liberální Amerika ostře vymezila vůči Donaldu Trumpovi. Nejprve kvůli tomu, že důrazně neodsoudil násilí spáchané krajně pravicovými jednotlivci vůči jejich odpůrcům, což mělo za následek smrt jedné ženy. Poté, když Trump násilí odsoudil, mu liberálové vyčítali, že tak učinil pozdě (dokonce mu změřili, že zatímco na cosi reagoval na Twitteru během minut, v tomto případě mu to trvalo dva dny). Trump se pak obořil na média, že i když se jasně proti násilí vyslovil, stejně ho média dál kritizovala.

Pak se vyjádřil k událostem v Charlottesville tak, že za explozi násilí mohou obě strany, tj. jak krajně pravicoví demonstranti, tak jejich levicoví odpůrci. Toto jeho prohlášení vedlo k dramatickým stanoviskům řady demokratických i republikánských politiků. Komentáře se vyjadřovaly i tak, že Trump srovnal činy krajně pravicových i krajně levicových skupin jako „první prezident USA“.

Z porovnání levicového a pravicového extremismu v USA stojí za zmínku například toto:

Antifa a Černý blok - krajní levice současnosti - jsou aktivní v pouličních rvačkách a škodách na majetku, což, jakkoli zavrženíhodné, není domácí /americký/ terorismus - říká J. J. MacNab, zabývající se programem extremismu na universitě George Washingtona. Podobně i epizody extrémního násilí jistě existují na levici - nedávná střelba na baseballovém zápase kongresmanů ve Virginii nebo bombový útok na sídlo Republikánské strany v Severní Karolině.

Ovšem podle statistik za posledních dvacet pět let, akce pravicových extremistů byly dopravázeny větším počtem mrtvých než akce levicových extremistů, a to podle databází Alexe Nowrasteha z Cato Institutu. Podle těchto zdrojů bílí nacionalisté, pravicoví extremisté a protimuslimští útočníci a další skupiny způsobily 12krát větší počty mrtvých a 36krát více zraněných než akce komunistů, socialistů, zastánců práv zvířat a aktivistů na ochranu životního prostředí.

Podle studie o radikalismu na univerzitě v Marylandu mezi roky 1948 až 2013, 43 % násilných činů byla spácháno pod vlivem krajně pravicové ideologie, zatímco 21 % pod vlivem krajně levicové ideologie. Zatímco aktivity krajní pravice se zaměřovaly na násilí proti lidem, krajní levice se zaměřovala více na ničení majetku.

Výše uvedené údaje z USA naznačují, že extremismus pravicový má na svědomí více lidských životů, zatímco extremismus levicový se více zaměřuje na ničení majetku právě při pouličních nepokojích, které ne tak dávno zažil Hamburk při schůzce G20. Čísla statistik z USA jsou samozřejmě jedna věc, svět však má s oběma typy diktatur, pravicovou i levicovou, i jiné zkušenosti.

Nacistické Německo systematicky likvidovalo židovské obyvatele z dobytých území v Evropě. Sovětský svaz zlikvidoval miliony „nepřátel revoluce“ v pracovních táborech na Sibiři. Miliony lidských životů stála „kulturní revoluce“ v komunistické Číně a miliony obětí měl maoistický režim v Kambodži. Takto bychom mohli pokračovat i justičními vraždami v poúnorovém Československu atd.

I když mají pravicoví extremisté na území USA na svědomí více lidských životů než levicoví extremisté, nelze jenom na základě této „matematiky“ tvrdit, že levicový extremismus je méně nebezpečný. Právě ona argumentace počty mrtvých a závěry, že pravicový extremismus je nebezpečnější, je typickou linkou anglo-amerických médií. Levicový extremismus je zlehčován a považován za něco méně nebezpečného, snad i neškodného. Právě z tohoto důvodu cítila řada demokratických i republikánských kongresmanů a senátorů povinnost „rázně se distancovat“ od prezidenta Trumpa, který obě tyto komunity srovnal a obě považuje za nebezpečné.

Za to si už vyslovil spoustu komentářů o tom, že je rasista a fašista. Média si všímají, že bývalý vůdce Ku-klux-klanu (mimochodem - to je po dlouhé době přiznání, že tato organizace stále existuje) Trumpovo vyjádření k událostem v Charlottesville ocenil. I to má být důkaz Trumpova rasismu.

Zdá se mi, že po letech lakování situace v USA na růžovo v souvislosti s volbou prvního Afroameričana Baracka Obamy do prezidentského úřadu dnes Spojené státy znovu objevují, že existují stále skupiny nadřazující bílou rasu nad ostatní. V éře Obamy se tomu žádná zvláštní pozornost nevěnovala. Ještě za jeho úřadování se stalo několik policejních akcí s následky usmrcených osob mezi černochy. Obama vždy vyjádřil „porozumění“ a sliboval důkladné vyšetření.

Poslední vlna násilí mezi krajně pravicovými bělochy a rasisty a jejich odpůrci i z krajní levice tak ukazuje, že v USA jsou podobné problémy jako v Evropě. Média s oblibou tvrdí, že krajní pravice byla „povzbuzena“ vítězstvím Donalda Trumpa ve volbách. Zdá se mi naopak, že vytváření dojmu, že v USA je již rasový problém definitivně vyřešen, jak tomu bylo v éře Obamy, narazilo na srážku s realitou. Podobně jako v západní Evropě, i v USA takzvaná „liberální“, tedy levicová Amerika má snahu zlehčovat činy krajní levice a zveličovat stejné činy krajní pravice. Krajní pravice není horší než krajní levice, protože zabila x-krát víc nevinných lidí. Takové počty jen zatemňují podstatu problému.

Poslední události kolem rasové nenávisti demonstrované srážkami v Charlottesville však dokázaly vyhnat z titulních stránek médií nesmyslné báchorky o „proruském“ Trumpovi. Nyní jsou média plná Trumpa-rasisty. To je, měřeno realitou, zřejmě mnohem pravděpodobnější než to, že je to agent Kremlu.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz