25.6.2018 | Svátek má Ivan
LITERATURA: Ikarie 4/2009

3.4.2009 0:05

 • Ikarie 4/2009TOPlistŠéfredaktor: Vlado Ríša
 • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
 • Titulní strana: Milan Fibiger

Rozlet a SF Kavárna

Papír? Papír!

Vlado Ríša se zamýšlí nad tím, jak se s postupem let mění náš vztah k obyčejnému papíru. Stále ještě máme možnost třídit jej a nosit do výkupen, kde však místo toho, abychom za něj nějaké peníze dostali, musíme zaplatit za to, že si ho převezmou. Prý ekonomická krize určila, že je lepší papír pálit nebo vyvážet na skládky a dovážet levné dřevo ze zahraničí. Snad v této souvislosti neplatí definice, že dočasnost je blíže neurčeným kusem nekonečna.

Výsledky soutěže O NEJLEPŠÍ FANTASY 2008

 • Poroty v Košicích a Praze nominovaly tři autory, z nichž se stal Nositelem meče Jan Burian s povídkou Skrym.

Bernard Werber a VYVOLENÍ v divadle Kalich

 • Česká premiéra této francouzské černé komedie proběhla v divadle Kalich v pátek 27. 2. 2009 za přítomnosti autora a v hlavních rolích se představili L.Vlasáková a M.Dlouhý.

Křest JFK

 • Dne 5. 2. 2009 proběhl v Krakatitu křest povídkové knihy Svůj svět si musíme zasloužit.

PARCON

 • Již sedmadvacátý tradiční con se uskuteční 21. – 23. 8. 2009 v Plzeňské SPŠ dopravní.

Klub Julese Verna Praha a klub 451 stupňů Fahrenheita Košice vyhlašují XX.ročník SOUTĚŽE O NEJLEPŠÍ FANTASY 2009.

Světová SF

Bruce McAllister: RODINA

Antalouanská rasa je známá svými vesmírnými zabijáky a nájemnými vrahy. Na Zemi jednoho z nich osloví chlapec Kim a nabídne mu dvěstě dolarů za zabití úředníka, který rozhodl o tom, že holčička, která roste v mámině břiše, musí umřít. Chlapec totiž ví o této rase mnohem víc, než se zdá a především ví o tom, co pro tato stvoření znamená rodina. Při vzájemném setkání chlapce s netvorem dojde ke zvláštnímu oboustrannému pochopení…

Americký spisovatel, editor a vysokoškolský profesor, který byl již několikrát nominován na ceny Hugo a Nebula nám ukazuje, jak mnoho mohou mít společného zcela rozdílné rasy. Povídka je na malém prostoru velmi jasná, přímočará a strhující včetně uvolněného závěru.

Karen Joy Fowlerová: CO JSEM NEVIDĚLA (cena NEBULA 2003)

Eddie se svou ženou se účastní první organizované výpravy do africké džungle. Dnes, když je žena posledním žijícím svědkem dávných událostí, začíná vyprávět…

Americká autorka velmi dovedně využívá kulis tropického pralesa jako pozadí pro hluboké vykreslení psychologie několika postav a přiblížení společenských konvencí počátku dvacátého století. Přes nepřítomnost jasně fantaskního prvku má čtenář pocit tajemného znepokojení, které dlouho přetrvává a v závěru se spojuje s touhou hlavní postavy po svobodě, volnosti a poznání.

Paolo Bacigalupi: DROBNÉ OBĚTINY

Lily Mendozová je lékařkou na porodním sále. Její práce je velmi náročná, protože přivádět na svět děti v době, kdy je člověk na vrcholku otráveného potravního řetězce není jednoduché. A přesto by chtěla dítě i ona sama…

Americký autor nám předkládá vizi neradostné budoucnosti, kdy svět zamořený chemií a splodinami devastuje lidskou rasu a člověk v boji proti svým vlastním výtvorům prohrává. Přesto do poslední chvíle doufá v zázrak.

Elizabeth Bearová: HRANICE ODLIVU (cena HUGO 2008)

Chalcedony je inteligentní bitevní robot. Pošramocená z posledních bojů, při kterých přišla o své lidské spolubojovníky, nyní na břehu moře sbírá cenné kameny, ze kterých za každého člena svého týmu stvoří smuteční náhrdelník. Jednoho dne jí začal pomáhat malý chlapec a Chalcedony jej za to učila a chránila. Věděla, že její poškození je vážné a brzy nebude mít dostatek energie na provoz. Ještě však nesmí odejít, čeká ji nejdůležitější část jejího úkolu…

Americká autorka naprosto skvěle vystihla podstatu lidství a přátelství, jehož nositelem je v této povídce bojový stroj. Poselství, které pramení z tohoto příběhu, je naprosto zásadní a nezpochybnitelné.

Česká SF

Šimon Peták: BRÁNA ČÍSLO PATNÁCT (IKAROS 2008 - finále)

Scottovi se podařil husarský kousek: zlikvidoval ve virtuálním souboji nejtěžšího protivníka a inkasoval za to spoustu peněz. Až pozdě si ale uvědomil, že musí zlikvidovat nejen fiktivního, ale i skutečného nepřítele…

Autor nás zavádí do světa virtuality a informačních technologií, proti kterému stojí svět skutečných bytostí se všemi nedostatky a dobrými i špatnými lidskými vlastnostmi a ukazuje nám, jak těžké může být pro virtuálního vítěze přežití v reálném světě.

Jiří Mazurek: MALÉ ŠKOBRTNUTÍ PRO ČLOVĚKA, VELKÝ KOTRMELEC PRO LIDSTVO

Opět se setkáváme s Hugo Martelisem a jeho dvorním inženýrem Severasem, kteří podnikají další objevné dobrodružství – tentokrát se odhodlali k dobytí Měsíce, co by nového zdroje vzácných rud.

Autor pokračuje v sérii humorného a vtipného líčení budoucnosti a oba jeho hrdinové nezůstávají nic dlužni své pověsti neohrožených objevitelů a vynálezců ochotných kdykoliv těch největších obětí pro blaho lidstva a vlastní peněženky.

Jana Rečková: TLUSŤOUČKÁ HOLČIČKA S HOUSLIČKAMI – BÁNŠÍ PRO NEJMENŠÍ

Anince se na tomhle světě líbí. Je trošku zaostalejší, než ten její, ale moc ji teší, že tady může léčit nemocné hračky a rozdávat tak radost dětem. Rmoutí ji, že se někdy cítí moc stará, ale pořád si nejlépe rozumí s dětmi. Se všemi, kromě malé tlusté holčičky s houslemi – sebe sama…

Velmi dobrá povídka, která v několika rovinách nabízí sondu do psychiky člověka a klade velmi nepříjemné otázky. Je nutné pronásledovat a zničit člověka, který je jiný?

Tadeáš Pelech: DRUHÁ STRANA

Ortodoxní vegan Arnošt se setkává prostřednictvím televize s černou dírou a nakonec do ní vstoupí, aby mohl pozorovat svět z druhé strany…

Autor zasadil děj povídky do prostředí, které se nám zdá něčím důvěrně známé a přesto nejsme ochotni se s ním ztotožnit. Nezbývá, než pátrat po jednotlivých detailech a z nich pak poskládat celou mozaiku.

Publicistika

Digitální aréna: JE TĚŽKÉ BÝT BOHEM

Akční RPG je postavená na stejnojmenné knize bratří Strugackých, ve které je hlavním mottem otázka oprávněnosti vyspělejší civilizace ovlivňovat ty méně vyspělé. Na středověké planetě odmítají pozemští pozorovatelé zasahovat do vývoje a hráč v roli kladného hrdiny zasahuje do děje v dramatickém příběhu plném zvratů a různorodých zbraní. I přes zastaralost grafiky je to velmi silný příběh, který se bude jistě líbit.

Kdo v soutěži odpoví správně na tři otázky spojené se spisovateli Strugackými, bude zařazen do slosování o hodnotnou cenu.

Ivan Adamovič: Ze světa

 • Nalaďte si Anténu! Projekt 100, který už patnáct let pořádá asociace českých filmových klubů, a který se věnuje zapomenutým filmům a nezávislé tvorbě, je letos bohatý na fantastický žánr. Můžeme upozornit na Upíra Nosferatu, Farmu zvířat i Něco z Alenky. Určitě si však nenechtě ujít argentinskou Anténu z roku 2007.
 • Prorocká SF se občas objeví i u nás – naposledy předpověděl problémy s dodávkami plynu z Ruska Daniel Wolf v románu Ochlazení, který vyšel koncem loňského roku.
 • Čapkovi roboti na scéně divadla Manhattan Theatre Source prezentují tvorbu dramatika Maca Rogerse. Samozřejmě se inspiroval dílem i životem Karla Čapka.
 • Jan Weiss vzpomínaný nejen deskou na rodném domě v Jilemnici, ale i na webové stránce jan.weiss.sweb.cz si bezesporu tuto pozornost zaslouží.

Martin Fajkus: Velké ságy žánru fantasy

Část třetí – fantasy humorná a humoristická

Ač se na první pohled zdá fantasy s humorem neslučitelná, přesto se někdy stává tučným soustem pro humoristy, kterým se dokonce podařilo získat svou tvorbou zasloužené uznání.

Malé doušky humoru jsme mohli v tomto žánru ochutnat už od začátku (Hobit - 1937), ale

k důkladnému rozvoji došlo až v sedmdesátých letech. Začněme G.R.Dicksonem a jeho cyklem Drak a Jiří. Nejrozsáhlejším cyklem je Antonyho série Xanth a jen o rok mladší Aspirinův Mýtus. Roku 1983 nastupuje nekorunovaný král humoristické fantasy Terry Pratchett se svou Zeměplochou a o něco později další tvůrce vlastního světa C.S.Gardner se svou trilogií Ebenezum. J.Morressy psal původně o čaroději Kedrigenovi jen pro své potěšení, ale velmi příznivé ohlasy daly vzniknout celé sérii. Z mladších autorů můžeme uvést M.Scotta s jeho osmidílným cyklem Thraxas. Z trošku jiného soudku je pak dílo J.Moora, pohádkový Nepohledný princ a Goblin Jig J.C.Hinese, který nám svým obrazem pragmatického, nechápavého a zbabělého goblina dokazuje, že humor z fantasy jen tak rychle nezmizí.

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

 • Sandbot – kamarád do pouště dokáže bez problémů překonávat nástrahy sypkých a prachových povrchů. Tento šestinohý robot využívá poznatků vědců o pohybu písečných živočichů a testy na máku zatím vypadají nad očekávání dobře.
 • Zaneřádili jsme Mars? Zatím ještě nepatrně, protože všechny sondy, které tam doposud lidstvo vyslalo, lze dodatečně sterilizovat. Horší už to bude s první plánovanou lidskou posádkou, která si sebou poveze opravdu hodně z naší mikroflóry.
 • Housenka ošálí mravence zpěvem a ti jsou jim zcela oddáni, pilně je vykrmují a v případě napadení dávají jejich záchraně přednost před vlastními kuklami. A to vše jen proto, že se housenky naučily velmi zdařile napodobovat zpěv mravenčí královny.
 • Hnojení moří selhalo a je zbytečné pokoušet se i nadále prostřednictvím aplikace železa o snížení uvolňování oxidu uhličitého. V testovací fázi vypadal pokus velmi nadějně, přesto však ve větším měřítku prokázal, že schopnost moří jímat tento plyn je velmi proměnlivá.

Fandománie

Soutěže:

 • Vidoucí – pořádá časopis Pevnost, SFK Palantír a SFK Islington. Uzávěrka 30. 4. 09.
 • Ikaros – propozice byly v minulém čísle, uzávěrka je 31. 5. 09.
 • Zlatá zebra 2009 – vyhlašuje Sci-fi & Fantasy klub ZEBRA, uzávěrka je 15. 6. 09.

Pozvánky:

 • Jarní porada SF klubů – 3.–5. 4. Březová nad Svitavou
 • PRAGOCON – 10.–12. 4. Praha
 • SLAVCON – 24.–26. 4. Bratislava
 • BUDEcon – 30. 4. – 3. 5. České Budějovice
 • ANIMEFEST – 8.–10. 5. Brno
 • Festival Járy Cimrmana – 3.–6. 7. Chotěboř
 • AVALCON – 3.–6. 7. Chotěboř
 • Festiva Fantazie – 2.–12. 7. Chotěboř

Roman Kroufek: Kouzlo nezávislého filmu

Už od příštího vydání si budeme moci v pravidelné rubrice počíst o nezávislé filmové tvorbě a je proto načase, abychom si osvěžili základní pojmy. Z krátké počáteční etapy „studiové tvorby“ se film brzy vymanil a začal být dostupný i dalším možným tvůrcům, což byli v počátku především filmoví studenti a později, zejména díky 16 mm kamerám, také nadšenci a fanoušci, kteří neměli s filmem nic společného. Snad proto se u nás vžil spíš pojem amatérský film, ten byl však pro svoji pejorativnost nahrazen termínem nekomerční film.

I přesto však točí velká filmová studia nezávislé filmy, protože mají uzavřenu smlouvu s nezávislým filmařem, jehož jméno v kombinaci s dostupnou digitální technikou a možností distribuce na DVD a internetu zaručí filmu úspěch. Důležité je především to, že se nezávislý film vyznačuje originalitou a netradičním přístupem a zpracováním, což jej odlišuje od hlavního proudu filmové tvorby.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Pátek 13

Nelehkého úkolu vytvořit remak tohoto známého hororového díla se ujal Marcus Nispel a nezbývá než doufat, že přepracování do modernějšího hávu filmu prospělo, o čemž se můžeme přesvědčit v kinech už 23. 4. 2009.

Z těch čtenářů, kteří správně odpoví na tři soutěžní otázky, si deset výherců odnese ceny firmy BONTON FILM.

Filmové premiéry

 • Iain Softley: Inkoustové srdce - 2. 4. 09 (****)
 • James Wong: Dragonball: evoluce – 9. 4. 09 (*)
 • Andy Fickman: Útěk na horu čarodějnic – 23. 4. 09 (***)
 • Marcus Nispel: Pátek třináctého – 23. 4. 09 (****)
 • Gavin Hood: X-Men origins:Wolverine – 23. 4. 09 (*****)

Kino

 • Frank Miller: Spirit (Jiří Pavlovský **1/2)
 • Gil Keenan: Město Amber (Jiří Pavlovský ***)
 • Patrick Tatopoulos: Underworld: vzpoura Lycanů (Pavel Žďárek ****1/2)
 • David S. Goyer: Nenarození ( Jiří Pavlovský **)

DVD

 • Daniel Myrick: Hrozba v poušti (Pavel Žďárek ****)
 • Makoto Kamiya: Resident evil: rozklad (Pavel Žďárek ***)
 • David Lynch: Duna (Pavel Žďárek ***)

Vivisektor

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Kniha hřbitova, Nanečisto a Zabíječ lidí.

Čtenáři čtenářům doporučují Válečnou lest, Zapomenutí a Ostrov Duma Key, naopak varují před Válečnou sekerou, Znamením run a Černými tečkami.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • David Marusek: Počítání hlav (Aleš Smutný *****)
 • Kolektiv autorů: Extrémní science fiction (Martin Čermák ****)
 • Jeremy Robinson: Antarktida: Zmrtvýchvstání (Filip Gotfrid **)
 • Keith Donohue: Ukradené dítě (Milan Pohl ****)
 • Pierre Pevel: Meče kardinála de Richelieu (František Ryčl *, Vlado Ríša **)
 • Ken MacLeod: Věž kosmonautů (Jakub Marek ****)
 • Margaret Mahyová: Proměna (Gabriela Šlapáková ***)
 • Kai Meyer: Vodní královna (Milan Štajer *)
 • Kolektiv autorů: Svůj svět si musíme zasloužit (Zuzana Kabešová ****)
 • Miroslava Kvášová: Devět mečů slávy – Hrod-beraht (Františka Vrbenská ***, Vladi Ríša **1/2)

Komiks

 • Brian Michael Bendis: Tajná válka (Vojtěch Čepelák ***)
 • Jimmy Palmiotti: Hory mají oči: počátek (Filip Gotfrid **1/2)
 • A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.
Alča


Diskuse


Václav Pravda
13:55
3.4.2009

Jana D.
12:38
3.4.2009

Alča
10:44
6.4.2009

Alča
13:01
7.4.2009

exalted
1:09
3.4.2009

počet příspěvků: 8, poslední 7.4.2009 01:01
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...