24.6.2018 | Svátek má Jan
LITERATURA: Ikarie 2/2008

5.2.2008 0:05

 • Ikarie 2/2008TOPlistŠéfredaktor: Vlado Ríša
 • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
 • Titulní strana: Pavel Štechmiller

Rozlet a SF Kavárna

Zlatý věk české fantastiky

Kdo si myslí, že zlatý věk české fantastiky byl v osmdesátých letech minulého století, krutě se mýlí! Spoustu pádných argumentů pro tvrzení, že to nejlepší období a největší rozkvět naší SF prožíváme právě teď, přináší Jiří Walker Procházka. Protože právě to, co se v dnešní době na poli SF mele, vře a kvasí je vlastně zlatým věkem české fantastiky a autor úvodníku je moc rád, že může být jeho součástí.

WAREHOUSE 13, nová AKTA X?

Televizní kanál Sci-Fi Channel pro nás chystá nový seriál na téma AKTA X. Dva agenti FBI mají na starosti utajený objekt plný zvláštních a neznámých předmětů, které jim dokáží pěkně zamotat hlavu. Těšit se můžeme na něco mezi komedií a dramatem, přičemž smíchu a dobré zábavy není nikdy dost!

Bratři Strugačtí a počítačové hry

Po úspěšném Stalkerovi je do světa počítačových her připravena trojice dalších děl bratří Strugackých: Obydlený ostrov, Je těžké být bohem a Hotel u mrtvého alpinisty.

Martin Zhouf slavil narozeniny

Malíř a scifista, který vytvořil mimo jiné obálku úplně první IKARIE, oslavil 45. narozeniny.

Hrdinové

Od 3. ledna můžeme každý čtvrteční večer na Primě sledovat tento seriál plný postav, které musí řešit svůj život s nově nabytými schopnostmi.

Terry Pratchett je vážně nemocný

Tuto zprávu nám přináší internet! Můžeme být ale klidní, slavný spisovatel se nechystá hned tak umřít, ba naopak chce napsat ještě spoustu báječných knih.

Vyznamenání polskému časopisu Fantastika

U příležitosti 25. výročí vydávání časopisu Fantastika mu udělil polský ministr kultury významná polská vyznamenání a zkrátka nepřišel ani jeho tvůrčí tým.

Světová SF

Terry Bisson: PLANETA ZÁHAD (1. část)

Aeneas Hall spolu s palubním inženýrem Lu-Hsun Changem jsou prvními lidmi, kteří stanou na povrchu Venuše. Přistání však nevyjde podle plánu a Hall už se pomalu loučí se životem. To, že prožívá před smrtí halucinace, mu přijde normální – je přece fanouškem sci-fi a ví, že se to stává. Když už však tohle blouznivé umírání trvá příliš dlouho, změní názor: Venuše je stejná jako Lemův Solaris. V představě inteligentní planety, reagující na myšlenky návštěvníků, je utvrzován i tím, že naprosto stejné vidiny má jeho suchopárný čínský kolega, který o sci-fi neví zhola nic. A aby toho nebylo málo, úplně stejné halucinace má i malý průzkumný robot, který se ztratil před jedenácti lety a za tu dobu prošel zvláštním vývojem. Všechno by bylo celkem normální, jen kdyby těch kentaurů nebylo čím dál míň a amazonky všude, kam se podíváš…

Známý americký autor, který dokazuje každým svým dílem, že se humor dokáže uplatnit i ve fantasy a sci-fi, držitel mnoha ocenění, mimo jiné Nebuly a Huga, rozehrává báječný úsměvný příběh prvních lidí na Venuši s lehkostí, grácií a nepostradatelným humorem.

Jacek Piekara: SIROTCI

Mordimer Madderlin je licencovaným inkvizitorem Jeho excelence biskupa a spolu se svými přáteli Smrťákem a dvojčaty Prvním a Druhým projíždí svěřenou oblastí a vyhledává zárodky zla, pocházející z čar, kouzel a nečistých sil. S upřímnou svědomitostí vyšetřuje vesničany, kteří sami o své vůli upálili čarodějnici. Zasloužili by si trest za to, že vzali spravedlnost do vlastních rukou, je však pravdou, že svědectví Jeníčka a Mařenky bylo naprosto přesvědčivé…

Polský populární autor přivádí i čtenáře IKARIE do světa Hez-hezronu. Život tady není lehký a obzvlášť těžké to má ten, kdo je člověkem zásadovým, pevné víry a přesvědčení. S hlavním hrdinou už jsme se mohli seznámit v knize Služebník boží, která vyšla v nakladatelství Triton loňského roku.

Česká SF

Jiří Mazurek: PŘÍPAD ZTRACENÉ PSONOŽKY

Detektiv Jones se svým inteligentním notesem pátrají po ztracené psonožce. Procestují celou Soustavu, zažijí mnohá dobrodružství a jak už to tak bývá, rozluštění celé záhady měli vlastně doma, na Zemi, přímo před nosem…

Autora není třeba představovat, tentokrát nás zaujme variací na Stopařova průvodce Galaxií.

Ivan Mls: ASI TU NEBUDEME TAK ÚPLNĚ SAMI (IKAROS 2007 – finále)

Výprava českých astronautů na Europu je ke konci jednadvacátého století celkem všední událostí. Ne tak objevení černého pasažéra na palubě. To, co v počátcích vypadá na velkou nepříjemnost a komplikaci, přináší nakonec nebývalý užitek, a když se ještě navíc retardovanému novému členu posádky podaří navázat kontakt s neznámou civilizací, je úspěch, sláva a další finanční podpora českého vesmírného programu v kapse…

Povídka je psána lehce, přímočaře a odlehčena tou správnou dávkou humoru.

Publicistika

Rozhovor: KAŽDÝ MÁ V SOBĚ DOBRO I ZLO A ZÁLEŽÍ NA NĚM, K ČEMU SE PŘIKLONÍ

Kateřina Koudelková je výtvarně talentovaná studentka historie a výtvarné kultury na Univerzitě v Hradci Králové. Milan Adelt je přes své vědecké vzdělání podnikatelem a oba je spojuje společná prvotina, fantasy román Půlnoční dáma.

V rozhovoru se dozvídáme o impulsech, které vedly autory ke vzniku díla, o úskalích, kterými museli proplout při tvorbě jednotlivých postav a o vzniku světa, do kterého je celý děj zasazen. A protože ne vše bylo řečeno, chystají autoři pokračování Půlnoční dámy, takže se máme na co těšit.

Ivan Adamovič: FANTASKNO A OKULTNO

S potěšením můžeme zaznamenat, že nás od dubna čeká v IKARII volná série článků Fantastika pod rentgenem. Na začátku zaměříme pozornost na mizející české mystično a spiritismus. Autoři jako Jaromír Kozák a Josef Sanitrák podrobně mapují tuto oblast a navzájem se doplňují. Ve světě měl okultismus v posledních dvou stoletích také nezanedbatelný vliv na různé, i slavné, autory. O tom všem více ve studii Garyho Lachmana. Také novinka Václava Cílka Borgesův svět bude jistě zajímavým počtením. Formu úvah má i kniha Michala Ajvajze Sny gramatik, záře písmen a specializovaným dílem k tématu je sborník Text a dílo: Případ Medard, které vzniklo u příležitosti kolokvia analytických filozofů.

Digitální aréna: HELLGATE LONDON

Pracovníci, kteří po vydání Diablo 2 uprchli z Blizardu, vydali hru, která může Diablu směle konkurovat – Hellgate. Démoni zaplavili Londýn a jen v některých stanicích metra přežívají, díky Templářům, zbytky lidské společnosti. Tři charaktery této hry (Templář, kabalista a lovec) se mohou dělit ještě dále a všichni dohromady pak mají jeden úkol: zahnat démony tam, kam patří, tedy do pekla. Zvuky a hudba jsou na slušné úrovni, na trhu koupíte i českou verzi.

V soutěži nás čekají tři záludné otázky.

Fandománie představuje nový portál SFF.CZ a E-MAGAZÍN SFF.CZ, přináší výsledky literárních soutěží VIDOUCÍ a JEŽÍŠKU, JÁ CHCI PLAMENOMET a předkládá pozvánky na PRAGOCON (1. – 3. 2. 2008 Praha), TRPASLICON (22. – 24. 2. 2008 Praha), ANIMESHOW ( 23. 2. 2008 Bratislava) a SCON (14. – 16. 3. 2008 Praha).

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

 • DESERTEC – elektřina ze Sahary je velkolepým projektem německého fyzika Bernarda Kniese. Prostřednictvím vysokonapěťových kabelů by se energie ze solárních elektráren na poušti přenášela do Evropy. Projekt brzdí finanční náročnost a nechuť EU k energetické závislosti na Africe.
 • Vzpomínky posiluje zrychlený film, který nám probíhá v mozku. Máme-li si něco zapamatovat, musí to mozek několikrát zopakovat, následně zatřídit pod čárovým kódem tak, aby byla vzpomínka kdykoliv připravena k vyvolání. A to vše probíhá ve spánku, aby se ušetřilo co nejvíce času.
 • Inženýři obrnili rostliny proti suchu a použili k tomu jako pokusnou myš rostlinu tabáku. Američtí badatelé zvýšili v rostlinách procento hormonů cytokininů, které zamezují shazování listí a tím strádání a následnému úhynu rostliny. Výsledky jsou tak dobré, že už se začalo pracovat na rýži, rajčatech a pšenici.

Františka Vrbenská: Sir Richard Francis Burton

Někdo by se mohl podivit nad zařazením této rozporuplné postavy z devatenáctého století do cyklu Bojovníci ze ztracených příběhů. Ale lidé, kteří žili nevšední životy, se i po několika málo generacích stávají legendami.

Již v mládí se projevoval mladý Richard jako rozporuplná a velmi dynamická osobnost. Na studiích nevydržel, ale v Indii, kam se vypravil na zkušenou, zvládl celkem hravě šest hlavních jazyků a díky svému vzhledu dokonale splynul s okolím. Po návratu do Anglie vydával pozoruhodné knihy a byl známý svými historkami z daleké ciziny. Přijal nabídku Královské zeměpisné společnosti v Londýně k cestě do Mekky a k Perskému zálivu, následně pak Do Etiopie a k tajuplným pramenům Modrého Nilu. Další expedice do nitra Afriky však byla přepadena a neslavný návrat do Anglie zlepšily zásnuby s dívkou ze vznešeného rodu. Po ukončení Krymské války uskutečnil spolu s Johnem Spekem další africkou výpravu a následně se vydal do Utahu. Krátce po návratu se oženil a přijal nabídku do diplomatických služeb.Život tohoto bystrého a vnímavého muže se znalostí čtyřiceti jazyků skončil v Terstu, když ještě předtím stačil převzít z rukou královny Viktorie vysoké vyznamenání.

Ondřej Čížek: Komiksová romance

Podrobně se seznámíme s komiksovou divočinou The Umbrella Academy. Scénáristou téhle šílenosti je Gerard Way, frontman skupiny My Chemical Romance, kresbu má Gabriel Bá . Hudba doprovází každé společné dílo a naopak, Chemici už jsou komiksovou kapelou se spoustou zajímavých, ztřeštěných, šílených a ujetých projektů plných černého humoru. Pokud se někomu zdají Chemici málo komiksoví, pak je tu ještě kapela anglických postpunkerů The Horrors, jejichž poslech určitě zanechá dojem v každém z nás.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Zmeškaný hovor

Americká předělávka japonského hororu o děsivých SMS s popisem vlastní smrti přichází do našich kin 28. února. Na pět šťastných výherců, kteří správně zodpoví tři otázky k filmu, čekají ceny od společnosti WARNER BROS. FILM.

Filmové premiéry

 • David Moreau, Xaver Palud: Oko – 21. 2. 08 (****)
 • Eric Valette: One Missed Call – 28. 2. 08 (***)

Kino

 • Francis Lawrence: Já, legenda (Jiří Pavlovský ****)
 • Zach Helm: Říše hraček (Jiří Pavlovský **)
 • Chris Weitz: Zlatý kompas (Jiří Pavlovský ****)

DVD

 • Kristoffer Táboru: Ďáblův déšť (Pavel Žďárek ***)
 • Tobe Hooper: Síla života (Pavel Žďárek ***1/2)

Vivisektor

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Povídky, Holýma rukama a Lisey a její příběh.

Čtenáři čtenářům doporučují Ploty z kostí, Křehké věci a Rock mého života, naopak varují před Zlým snem, Váhami osudu a Výrobcem osudů.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Jiří Mazurek: Želes (Leoš Kyša ****)
 • Eduard Fiker: Hloubka (Ivan Adamovič ***)
 • Jeanette Wintersonová: Konec času (Milan Štajer ****)
 • Kolektiv autorů: Zrození modrého měsíce (Pavel Vinický **1/2)
 • Kolektiv autorů: To nejlepší z fantasy a science fiction (Jakub Marek ****)
 • Kolektiv autorů: Imperium Bohemorum (Ivan Adamovič *****,Vlado Ríša ****)
 • Petra Neomillnerová: Nakažení (Ivan Mls: ****)
 • John Moore: Osud horší než draci (František Ryčl ***)
 • Petra Neomillnerová: Hry na bolest (Františka Vrbenská ****)
 • Miroslav Žamboch: Predátoři (Magda Dědková ***1/2)
 • Tomáš Žlůva: Trichamin (Filip Gotfrid **1/2, Vlado Ríša **1/2)
 • Ray Bradbury: Tudy přijde něco zlého (Ondřej Tomášek ***1/2)
 • Petra Neomillnerová: Sladká jako krev (Františka Vrbenská ****)

Komiks

 • Joann Sfar: Rabínův kocour 1 – Bar micva (Filip Gotfrid **1/2)
 • Grant Kortison: New X-Men: G jako genocida (Vojtěch Čepelák ****)

A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.

Alča


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...