18.1.2018 | Svátek má Vladislav








LITERATURA: Co se chystá z polské SF?

28.5.2007

Lux perpetua SapkowskiTOPlistNejočekávanější je zřejmě třetí díl husitské trilogie Andrzeje Sapkowského s názvem Lux perpetua. Připravuje nakladatelství Leonardo.

Loni zaujala Magdalena Kozak románem o upírech v současném Polsku. Část upírů chce spolupracovat s lidmi, slouží v jejich tajných službách a živí se umělou krví. Říkají si nocaři a svádějí tvrdé boje s klasickými upíry – renegáty. Knihu připravuje nakladatelství Triton (čerstvý nositel ceny Akademie SFFH), stejně jako řadu dále uvedených polských knih. V Polsku již vyšel druhý díl s názvem Renegát.

Jaroslaw Grzędowicz se stal dvojnásobným držitelem ceny Janusze Zajdla za rok 2006, a to za povídku a román Pán ledového města, odehrávající se na vzdálené planetě, kde probíhá pátrání po ztracené výpravě v době velké místní války.

Manželkou J. Grzędowicze je Maria Lidia Kossakowska, známá jako specialistka na anděly. Připravuje se její román Rozsévač větru a první díl Řádu Krajesvěta. Zde došlo po globální válce k rozpadu světa do dvou prostorů. Někteří jedinci – Lupiči, umí pronikat z jednoho prostoru do druhého a krást tam magické artefakty. Barvitá fantasy. Existuje už druhý díl.

Bývalý rozhlasový autor a spisovatel Marcin Wolski napsal akční příběh Štvanice, kde Al-Kajda chystá atentát na špičky světové politiky. Srovnatelné se Šakalem.

Marcin Przybylek sepsal soubor příběhů o detektivovi, který řeší záhady virtuální reality. Z jeho knihy Gamedek vyšla ukázka v časopise Ikarie.

Jacek Piekara zvolil za hrdinu inkvizitora Mordimera Madderdina. Krutý svět fantasy středověku je vylíčen v knize Služebník boží (Triton 2007), další díly se nazývají Kladivo na čarodějnice a Meč andělů.

Reedice románu Janusze Zajdla Limes inferior, která byla autorovým příspěvkem k boji proti totalitě, je doplněna dvěma povídkami.

Pokud jde o třetí a závěrečný díl trilogie Andrzeje Ziemiańského Achája, v současné době se řeší problémy s autorskými právy. Snad se čtenáři dočkají dovršení tohoto příběhu.

V Polsku vydávají další knihy nejen u nás dobře známí autoři jako Andrzej Pilipiuk, Konrad Lewandowski a Ewa Biąłołęcka, ale i celá plejáda nových autorů. Převažuje fantasy.

(Tento stručný přehled si nedělá nárok na úplnost. Třeba se dočkáme i dalších překvapení.)

Pavel Weigel


Diskuse


Robert Pilch
9:49
28.5.2007

ptakopysk
8:50
28.5.2007

PD
9:57
28.5.2007

Flip
13:40
29.5.2007

Milan Gvozdik
14:44
29.5.2007

Jiří Pilch
22:35
30.5.2007

počet příspěvků: 6, poslední 30.5.2007 10:35
















Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...