8.5.2024 | Den vítězství


KONĚ: Pomozte zachránit poníky

24.4.2007

O co tedy jde?

Před časem se na ochránce zvířat začali obracet lidé s upozorněním na špatnou situaci stáda poníků v obci Chržín, okres Kladno. Chovatel MVDr. Zbyněk Šmahel zde namnožil poníky, o které se však nestará a situace se stává neúnosnou.  PSOZ - poníci 1

"Šlechtitel" pan MVDr. Zbyněk Šmahel je úspěšný podnikatel. Staví třípatrovou vilu pro svých pět dětí a vnuky, vlastní několik automobilů apod. Bohužel na toto vydělává prostřednictvím domácího odchovu koní a amatérským šlechtěním zvířat. Na svém pozemku u vily má za železnými lešenářskými trubkami ve strmém kopci o výměře cca 15 x 20 m umístěno 12 koní a v 6 voliérách o výměře 1 x 1,5 x 2 m přes sto papoušků a andulek.

Děti i pan Šmahel vypadají spokojeně a udržovaně…

Bohužel toto nemůžeme říci ani o jednom zvířátku žijícím v blízkosti této rodiny. Pohled na zubožená zvířata žijící v naprosto neodpovídajících podmínkách a živící se vlastním trusem, shnilým krmením a pijící kalnou hnědou vodu je velice smutný a osobně musím říci, že nechápu, jak pan MVDr. Zbyněk Šmahel mohl někdy dostat veterinářský diplom.

Koně jsou umístěni na malém prostoru, který je celý pokryt bahnem smíšeným s koňskými výkaly. Nikde není žádný přístřešek a nenašli jsme zde ani čistou vodu. Koníci tak stojí po kolena v hlubokém oraništi; pokud proschne, visí na jejich srsti všude hroudy ztvrdlé hlíny. Bez přístřešku jsou vystaveni nepřízni počasí - stojí buď na dešti, mrazu nebo na přímém slunci.

Ke krmení majitel používá slámu, která je volně ložená, nezakrytá, kousek ve "výběhu", a je tedy lehce naplesnivělá; krmí se tím způsobem, že je tato sláma hozena přímo do bahna mezi koně. Většina klisen je vysoce březích a představa, že by rodily v těchto podmínkách, nahání strach. Pokud se tak stane, velká část neošetřených hříbat po porodu pravděpodobně zemře.

Koně celou zimu stáli v bahně, na srsti mají dredy a zanícené rány, mají přerostlá kopyta, takže hrozí jejich deformace a onemocnění; na těle mají neošetřené šrámy ze šarvátek o shnilou slámu. Velké pochybnosti máme o evidenci těchto koní, o pravidelném očkování a odčervení, které jsou nutné k dobré péči o koně.  PSOZ - poníci 2

Děkujme zimě, že byla tak mírná…

Koníci zimu i přesto, že neměli žádný úkryt před mrazem a větrem, přežili, ale již v těchto teplých dnech jsou roje much tvořící se z neodklizených výkalů pro koně k nevydržení a nechci si domyslet, jak budou trpět, až přijde léto - bez vody, s mouchami okolo sebe a bez sebemenšího přístřešku či stínu. Lidé v obci si začínají stěžovat už teď na rostoucí zápach z těchto neudržovaných míst a také na mouchy, kterých bude se stoupající teplotou ještě přibývat.

Pravděpodobně nejhorší na celé věci je, že za krátkou dobu se do těchto podmínek narodí pět!!! dalších hříbat. O jejich přežití v takových podmínkách a při současné nepéči velmi silně pochybujeme. Problém nastane i v případě odkupu části zvířat, protože získané peníze by majitel bohužel nepoužil na nápravu stavu zbylých koní a při ponechání zmíněných březích klisen by nejpozději do tří let byl stav naprosto stejný (mnoho koní a špatná péče).

Papoušci žijí stejně jako koníci - bez dostatku kvalitního jídla a vody, v malém prostoru a čekají na to, kdo si je koupí a vysvobodí je.

Tato zoufalá situace spojila již tři dobročinné organizace - připojte se k nám…

V současnou chvíli je již zajištěn sponzor na převoz koníků, ubytování pro koníky v útulku pro staré a týrané koně vedeném paní Blankou Filipovou, www.soszivotprokone.wz.cz, Nadační fond U-INVEST, www.stromradosti.cz a Pražský spolek ochránců zvířat, www.psoz.cz, asistující při této záchraně a komunikaci s úřady, na kterých závisí odebrání všech zvířat tomuto ,,chovateli".

Majitel však odmítá přiznat jakékoli pochybení a koně je ochoten prodat minimálně za jateční cenu, kterou si stanovil ve výši 40 Kč za kilogram - při 12 koních s hmotností okolo 250 kg se tak dostáváme k částce 120 000 Kč. Co je nejdůležitější - odmítá prodat březí klisny, protože ty, pokud porodí a hříbě neuhyne, představují další penízky na stavbu jeho domu… PSOZ - poníci 3

Jestli se ptáte, jak pomoci, odpověď není jednoduchá.

Pro koníky i ptáčky je nutné krmení a zdravotní ošetření - z toho plyne, že nejlepším darem by bylo krmení, stelivo a peněžní prostředky na úhradu léků a zvěrolékařů. Pan "chovatel" ovšem finanční nouzí netrpí, ale rozhodně nic z výše uvedeného svým svěřencům neposkytne. Jedinou záchranou pro zvířata v jeho "péči" je dostat je pryč. To může ovšem navrhnout pouze příslušný inspektor okresní veterinární správy příslušného kraje.

A ten to velmi pravděpodobně nenavrhne, protože v jeho očích bude vše OK. (Letité zkušenosti v podobných případech mluví samy za sebe.) Takže pomoc může být dvojí: soustředěný tlak na okresní veterinární správu v Kladně a rozsáhlá mediální ostuda "chovatele" MVDr. Zbyňka Šmahela za jeho chování vůči zvířatům.

Podrobné informace najdete na všech zmíněných internetových adresách nebo na telefonním čísle 777 106 178.

Děkujeme Vám a popřejme společně úspěch této záchraně.

 

Eva Vrbová, Pražský spolek ochránců zvířat



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !