24.6.2018 | Svátek má Jan
KOMIKS: Češi ve Stripburgeru

12.1.2010 9:05

Stripburger 52TOPlistZvykněme si na to – minulý týden nevyšel v Česku žádný komiks a lze předpokládat, že po předvánoční nakladatelské smršti (viz mé prosincové blogy) přicházejí slabší týdny, možná měsíce. Naštěstí jsem minule nepochopitelně zapomněl na to, že vyšlo nové číslo slovinského magazínu Stripburger (časopis bude letos už plnoletý – vychází od roku 1992). Dvaapadesáté číslo celosvětově opěvované komiksové legendy má pro nás zvláštní význam, neboť více než polovinu téměř stostránkového cvalíka věnovali editoři současnému českému komiksu. Co víc – považují českou scénu za jednu z nejčilejších v bývalém východním bloku! Kromě jednoho zevrubného rozhovoru o českém komiksu s Tomášem Prokůpkem a jednoho kratšího s nezávislým nakladatelem Jurajem Horváthem se do Stripburgeru vešly komiksy třinácti současných autorů. Na psychedelický výlet do tajemného lesa pozval čtenáře Tomáš Přidal, do Paříže Voyager a ke svému zubaři Jiří Grus. Lucii Lomové publikovali kompletní Tylovu hlídku, bezeslovný snový komiks nakreslil Jaromír 99. Vešly se jen tři, zato však barevné epizody z oceněného opusu Tomáše Prokůpka a Karla Jerieho Sbohem, má lásko. Tradičně podivný komiks o podivném úchylovi s holicím strojkem předvedl Petr Korunka, superzábavné historky ze života Koule a krychle pak Jaromír Plachý, výslovnost samohlásek vyučuje Tomáš Kopřiva. Jako o starých známých se v anotaci na webu Stripburgeru píše ještě o Doře Dutkové (Moritz from Speiss), Pavlu Čechovi (Vlaštovka) a Vhrstim (Tak už jsem tady; Nemám rád lidi). K tomu všemu se z komiksu Slovince Andreje Štulara dozvíte, jak se Češi rozhodli prokopat tunel až k Jadranu… Jediným místem, kde se dá Stripburger č. 52 u nás sehnat je e-shop KomiksFEST!u.

Marvel DisneyNa začátku roku byla podle plánu dokončena fúze komiksového gigantu Marvel s Walt Disney Studios a hned se objevila další pozoruhodná transakce. Strýček Skrblík si novou smlouvou pojistil spolupráci s komiksovou legendou Stanem Lee, tedy hlavně s jeho společností Pow! Entertainment, a za dva a půl milionu dolarů si koupil deset procent firmy. Šéf Disneyho distribuce Bob Chapek při této příležitosti vyzdvihl Leeovu neuvěřitelnou tvůrčí energii, originalitu a desítky let komiksových zkušeností, které pomůžou novému majiteli nejen se lépe orientovat v marvelovském vesmíru, ale vnesou nový potenciál i do jeho dalších platforem od konzolových her až po filmy. Dovoluji si nesměle podotknout, že Stan Lee oslavil na konci roku 87. narozeniny…

Bluewater Lady Gaga FameNejednou jsem tu psal o americkém nakladatelství Bluewater Production, které se mimo jiné specializuje na komiksy o populárních politicích (Nelson Mandela, Ronald Reagan, Barack Obama), slavných ženách (Princezna Diana, Hillary Clinton, Michelle Obama) i jejich pejscích (Bo Obama). Ediční řady Political Power a Female Force letos doplní i řada Fame, která se bude věnovat hvězdám společenských časopisů (plánují např. Davida Beckhama a 50 Cent). Jako první se dočká zpěvačka Lady Gaga, která prý beztak vypadá, že z nějakého komiksu právě vypadla.

Usagi Yojimbo Genův příběh Stan SakaiU příležitosti podzimní návštěvy Stana Sakaie v Praze jsem se zmínil, že jeho vlajkovému hrdinovi Usagimu Yojimbovi bude už pětadvacet let. Jako dárek k narozeninám dostane králičí samuraj od svého nakladatele vlastní plyšovou figurku. Na design pětatřiceticentimetrového plyšáka úzkostlivě dohlížel sám autor. Pečlivě vyvedená hračka se tak pravděpodobně stane libovým soustem nejen pro fanoušky i u nás populární série, ale i nadšených sběratelů komiksových figurek. Stan Sakai má na kontě už více než stovku komiksových příběhů Usagiho Yojimba vydaných ve třiadvaceti sbírkách. Český vydavatel je zatím u jedenácté knihy.

Tibet Gilbert Gascard3. ledna zemřel Tibet. Přesně takový pseudonym si zvolil jeden z klasiků francouzského komiksu Gilbert Gascard (1931-2010). Kreslíř a scénárista debutoval v roce 1947, od té doby psal a kreslil především pro časopis Tintin. Jeho nejznámějšími kreslířskými počiny zůstanou Chick Bill (71 alb) a Ric Hochet (76 alb).

Domingos IsabelinhoPadesátiny oslavil Portugalec Domingos Isabelinho. Komiksový kritik píše nejen pro portugalská média, ale i pro The Comics Journal, The International Journal of Comic Art a další periodika po celém světě. Čtyřicítku oslavil americký publicista Douglas Wolk, který píše o komiksu a hudbě pro New York Times, Blender, the Washington Post, Publishers Weekly, Rolling Stone a další magazíny. Je taky autorem čtyřsetstránkové knížky Reading Comics: How Graphic Novels Work and What They Mean.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Vhrsti


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...