26.4.2024 | Svátek má Oto


KNIHA: Osobní strážce Winstona Churchilla

1.1.2008

Osmnáct let, byť s přestávkami, sloužil Walter Thompson, detektiv ze Scotland Yardu, jako osobní strážce Winstona Churchilla. Začínal ho hlídat, když byl Churchill v roce 1921 ještě poslancem, potom s přestávkami s ním byl, když působil jako ministr kolonií, ministr financí, první lord Admirality a nakonec i válečný premiér, protože ho kvůli tomu odvolali v roce 1939 z penze. Skončil u něho v létě 1945, ještě před koncem války v Pacifiku, bylo mu pětapadesát, to je věk na osobního strážce poněkud vysoký, byl vyčerpaný a unavený.

Thompson napsal po válce dva díly vzpomínek na svého šéfa, které s obtížemi vydal – Churchillovi se to zpočátku nezdálo, ani policejním šéfům. V roce 2005 se jeho příběhu chopil novinář a spisovatel Tom Hickman, který napsal tuhle knihu, kde citlivě a plasticky vylíčil nesnadné soužití obou mužů.

Je to poněkud jiný pohled na Churchilla, než jak ho známe z ostatních knih. Churchilla tady líčí nejen jako tvrdého a umanutého vůdce, ale taky jako člověka, který se v některých chvílích rozbrečí nad tíživými osudy jiných lidí. A taky jako člověka, který chtěl ochutnat nebezpečí, ale když mu jeho strážce vysvětlil, někdy dokonce na něj zařval, že tím ohrožuje i další lidi, od svého záměru ustoupil. Někdy se musel Thompson starat o „starého“, jak ho nazýval, jako o dítě, ale to už bylo víc než jeho povinnost. Oba muže spojovalo určité kouzlo, které nelze nazvat přátelstvím, ale přesto v něm bylo něco víc, než pouhé přátelství. Osobní strážce si stále víc uvědomoval to, co mu kladl na srdce americký prezident Franklin Roosevelt, a to, že chrání nejdůležitějšího člověka 20. století.

Kdo má rád historii a Churchilla, určitě si tuhle knihu rád přečte. Taky bych se rád dočkal toho, až obdobné pohledy vydají ochránci dalších státníků.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz