15.11.2018 | Svátek má Leopold


KNIHA: 1989 Rok, který změnil svět

18.7.2014

Myslel jsem si, že všechny nejdůležitější informace týkající se rozpadu sovětského impéria koncem osmdesátých let, znám. Mýlil jsem se. Ukázala mi to kniha amerického novináře Michaela Meyera 1989 Rok, který změnil svět. Objevil jsem ji ve výprodeji v knihkupectví v Novém Andělu.

1989

Meyer byl od jara 1988 zpravodajem vlivného amerického týdeníku Newsweek v Bonnu, přičemž měl referovat o dění v celé východní a střední Evropě. Proto objížděl všechny tyto státy a mluvil nejen s tamními komunistickými politiky, ale samozřejmě i s disidenty. Progresivně smýšlející komunisté, zvláště v Maďarsku a někteří i ve východním Německu, s ním odvážně mluvili o svých plánech, jimiž však dráždili dogmatiky. Americký reportér měl samozřejmě plnou důvěru disidentů i obyčejných lidí.

Netušil jsem, že vedle polské Solidarity bylo tajným motorem radikálních změn několik nejvyšších komunistických funkcionářů v Maďarsku. Tihle lidé připravili v létě 1989 úprk desítek tisíc východních Němců, kteří trávili dovolenou u Balatonu, přes Rakousko do Spolkové republiky Německo. Byl to promyšlený útok na stavbu komunistických režimů v celé Evropě.

O obavách představitelů Solidarity, jestli se jim podaří něco vybojovat při jednáních s vládou u kulatého stolu, jsem někde četl. O hloubce tohoto rizika jsem nevěděl. Rovněž byl zajímavý jejich šok, když vyhráli volby a museli se ujmout vlády.

Zajímavé bylo zákulisí palácového převratu ve Východním Berlíně, kterým zmizel ze scény Erich Honecker. O tom, že popravu manželů Ceauseskových, kteří diktátorsky panovali v Rumunsku, připravili nejspíš jejich donedávna nejvěrnější pomocníci, jsem nikdy nepochyboval. Meyer mi to potvrdil.

Autor také vysvětlil váhání nástupce Ronalda Reagana George Bushe po tom, co v lednu 1989 vstoupil do Bílého domu. Jeho tým se obával, jestli to sovětský vůdce Michal Gorbačov myslí upřímně. Teprve když Bush navštívil Varšavu a Budapešť, uvědomil si skutečný dosah nastupujících změn, které nepochybně zasáhnou celou Evropu.

Meyerova kniha je jedinečným svědectvím o době, kdy se rodila naše svoboda. Všem zájemcům o nejnovější historii ji vřele doporučuju!

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.czDiskuse


J. Mrázek
12:27
18.7.2014

počet příspěvků: 1, poslední 18.7.2014 12:27

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.