8.5.2024 | Den vítězství


Jako firmu

13.6.2015

Některé výroky se politikům nevyplácí. Václavu Klausovi ometají o nos údajný výrok, že neví, co jsou špinavé peníze. Kdo si pamatuje dobře, tak ví, jak to Klaus tenkrát před pětadvaceti lety myslel, když začínala transformaci komunistického na normální hospodářství: že nelze odlišit takzvaně nepoctivé a poctivé peníze. Ve stejném gardu je výrok Andreje Babiše o řízení státu jako firmu. Nešlo mu o autokracii – ono totiž ani firmu dnes nelze autokraticky řídit. Šlo mu o efektivitu.

Takže když valná hromada mamutí firmy ČEZ na návrh ministerstva financí (= Babiše) rozhodla, že vedení společnosti ČEZ nedostane odměny v řádu desítek milionů, protože firma má o 36 procent menší zisk, je to logické a normální a tak by to mělo fungovat, kdyby se aplikovaly normální tržní poměry, jaké jsou ve světě soukromého podnikání.

V této souvislosti, je dobré připomenout, že to, co nás štve, tedy korupce, neefektivita, zvůle, je především na straně státu. Dám příklad. Kdyby byl stát můj nebo kdyby bylo město Praha moje, už nikdy bych nedal žádnou zakázku žádné firmě účastné na tunelu Blanka. Prostě bych je vyhodil, protože je to banda zlodějů a neschopných gaunerů. Takto bych si mohl dovolit to charakterizovat, kdyby bylo město Praha moje a oni byli mnou najatí dodavatelé. Nemusel bych se s nimi dohadovat a poslouchat jejich bláboly o objektivních příčinách a nemusel bych se zabývat arbitrážemi. Prostě bych je vyházel a už nikdy bych s nimi nechtěl nic mít společného, protože mě zklamali.

Příště bych si najal Číňany nebo Holanďany nebo kohokoli, jenom ne tuhle partu.

Takto bych si počínal, kdybych byl jako firma.

Možné to není, protože mi Praha nepatří, jakož mi nepatří republika, nemohu aplikovat kritéria v rovině efektivita–výkon–odpovědnost, jak je normální v soukromé firmě. Naopak je možné, ba běžné, že -uvedu jiný příklad - se do nekonečna budeme dohadovat s firmou, která zpacká dálnici do Ostravy, to je další takový příklad. Takto je to nastaveno, tak to funguje. Jako soukromý majitel státu Česko bych jim už nikdy nedal vydělat ani korunu.

Takže je osvěžující, že papaláši z polostátní firmy přijdou o peníze v důsledku toho, že firmě klesl zisk. To je nezvyklé. Zvyklé je, že stát je dojná kráva a lze ho vytěžovat, až pukne, protože to zákon dovoluje.

Papaláši tedy ostrouhají. Popud k tomu přišel, s odpuštěním, od ministerstva financí řízeného Andrejem Babišem. Je to trapné takto napsat, protože se naopak sluší napsat, že hnutí ANO znamená konec české demokracie, tak skvěle zahájené demokraty jako byli Gross s Tvrdíkem, Topolánek s Dalíkem a Nečas s Nagyovou.

Aston Ondřej Neff