6.5.2024 | Svátek má Radoslav


GLOSA: Zeď na hranici Schengenu?

6.5.2017

Evropa postaví v příštích deseti letech další zabezpečovací zařízení na svých hranicích. Včera to ještě byly zdi a ploty. V budoucnosti budou hranice zabezpečovat hightech systémy. Bude to stát nejméně 2000 miliard eur, aby se zabezpečila 7721 km dlouhá hranice Schengenu. Mohou zdi a vysokobezpečnostní ploty chránit Evropu před ilegální imigrací, zločinci a teroristy?

Plot španělské enklávy Melilla v severní Africe je více než 6 m vysoký. V roce 2005 byl tento 11 km dlouhý plot modernizovaný za 33 milionů eur. Skládá se ze tří bariér, je sklopený a opatřený speciální armaturou, která znemožňuje úchyt nohou a rukou. Na španělské straně jej hlídá více než 300 policistů. Jen náklady na údržbu činí ročně 154.000 eur na jeden kilometr. Mnohým se však přesto daří plot překonat. Každých několik týdnů zaútočí na plot stovky lidí, jen tak mohou překvapit policisty. Tak například 28.5.2014 to byl tisíc lidí, čtyřem stovkám z nich se to podařilo. V roce 2007 vyvinuli Američané na iniciativu tehdejšího prezidenta George W. Bushe elektronickou virtuální bariéru SBI (Secure Border Initiative): radar, kamery, detektory pohybu. V roce 2010 byl projekt auditován a shledán jako nákladný a technicky nevyzrálý - radar byl příliš citlivý, stačilo několik kapek deště. Hlásiče pohybu si pletly větrem poháněné chumáče křoví s imigranty. A nebyly schopny odlišit zvířata od lidí. Na délce hranice 3200 km s Mexikem by práce trvaly 320 let a stály cca 40 miliard dolarů, aspoň tak to vypočítali auditoři. Samotný projekt stál do roku 2011 více než 1 miliardu dolarů a přitom pokryl jen 85 km dlouhý úsek. Ještě se uvidí, zda prezident Trump zvládne svým dekretem zmíněné problémy a náklady.

Francouzský novinář Guillaume Pitron ukazuje na příkladech z Afriky a USA, že není možné dosáhnout absolutní kontroly nad státními hranicemi. Je to jen lukrativní zakázka pro firmy dodávajícími zabezpečovací techniku. Protože evropské hranice se táhnou 42.000 km i ve Středozemním moři, musíme k tomu připočítat strážní čluny, drony a satelity včetně softwaru shromažďujícího data o migrantech. Toto zabrzdí snad je ty nejchudší z chudých. Ostatní se sem dostanou s pomocí pašeráků.

Německá satelitní stanice 3SAT, 20.15 hod.

Jaromír Bureš