26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Vyhráli populisté?

29.9.2016

Opět vidíme, proč si Švýcarsko dovoluje referenda

V pokrokovém světě dneška už není hybatelem dějin boj o vlastnictví výrobních prostředků. Je jím boj s populismem, ba podle některých Evropanů přímo zápas populismu s demokracií. A těžkotonážní zbraní populistů jsou v něm prý referenda. Tak se ptejme: Bylo nedělní švýcarské referendum součástí ofenzivy populismu? Pokud ano, kdo vyhrál? Populisté, či demokraté?

Švýcaři rozhodovali – puntičkářsky: „suverén rozhodoval“ – o třech hlavních otázkách. V té první dvě třetiny hlasujících schválily zákon, který zplnomocňuje zpravodajské služby sledovat telefonní a internetový provoz (šmírovat). Tady lze říci, že to je populistický krok. V dnešním neurotickém světě těžko najdeme západní zemi, jejíž občané nekladou bezpečnost nad osobní svobody. Tak nějak se to ví, ale nerozhoduje se o tom v referendu – jen ve Švýcarsku.

Za populistický krok leckdo označí i druhou otázku: Přistoupíme na „zelenou ekonomiku“ žádající snížit spotřebu přírodních zdrojů? Dvě třetiny Švýcarů řekly ne, což odporuje postoji pokrokových elit. Kdo chce, vidí v tom populismus.

Ale je populistickým krokem otázka o zvýšení důchodů? Je vítězstvím populismu, když 60 procent voličů řeklo ne? Vidíme, že otázka není tak jednoduchá, jak ji předestírá teze o rozhodujícím zápasu demokracie s populismem.

Populismus nepoznáme podle formulace otázek, ale podle schopnosti odolat demagogii. Problém švýcarských důchodů názorně vysvětlují Čechošvýcaři na webových diskusích: státní důchody jsou tam relativně malé a bez druhého pilíře penzijního systému by nestačily. I proto se Rudolf Štěpán z Curychu diví, že Češi „si nechali beze slova škrtnout druhý penzijní pilíř“. Právě toto je ukázka nepopulistického přístupu.

Nestačí šermovat prostým argumentem A: zvýšit, či nezvýšit státní důchody? Je třeba – „jedním dechem“, říkával Václav Bělohradský – dodat argument B: státní důchody se nemusí zvyšovat, funguje-li druhý penzijní pilíř. Takto vedená debata utvářela švýcarskou svéprávnou společnost i tamní kulturu referend, leč k nám je to nepřenosné.

LN, 27.9.2016