26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: V rájích wellnessu

9.7.2015

Stavět v CHKO Český ráj není totéž jako v CHKO Brdy

S chráněnou krajinnou oblastí může být větší patálie než s národním parkem. V něm má ochrana přírody prioritu před aktivitou lidí. Je možné odhlasovat, že tomu tak nebude (že se třeba na šumavskou Smrčinu postaví lanovka), ale pak už to přísně vzato není národní park. Tečka. Chráněné krajinné oblasti skýtají širší škálu možností i rozhodování o nich. Nabízejí otázku: Smí se v CHKO stavět moderně?

Řekněme rovnou, že neexistuje jednoznačná plošná odpověď ve stylu ano – ne. Jistě, v CHKO se rozvíjejí lidské aktivity, takže se v nich stavět smí. Ale odpověď na otázku, co konkrétně a kde konkrétně, je příliš pestrá na to, aby se vešla do modelu ano – ne. To neříká zákon, ale selský rozum.

Článek v Lidových novinách informuje, jak těžké je povolit v CHKO Český ráj stavbu pasivních domů s fotovoltaickými články na střechách. Ale to neznamená, že jde o precedentní případ, který lze aplikovat i jinde. Český ráj je typickou ukázkou již dávno kultivované a turisty „dobyté“ krajiny, jež se právě jako taková stala vůbec první vyhlášenou CHKO (1955). V Českém ráji je tolik vesnic, komunikací, hradů i zámků, že puntičkářsky uchovávat původnost nemá praktický smysl. K jaké době by se ta původnost vztahovala? K baroku? K počátku industrializace? K první pozemkové reformě po roce 1918?

Naproti tomu existují chráněné krajinné oblasti, které se právě o slušně zachovanou původnost opírají. Typickým příkladem je chystaná CHKO Brdy, která vznikne po zrušení vojenského výcvikového prostoru Jince. I tam statut CHKO povolí lidské aktivity. I tam – protože nepůjde o striktní národní park – poroste tlak na moderní výstavbu a rozhodování o ní. Ale na rozdíl od Českého ráje to bude zátěžový test pro úředníky.

Smí se v CHKO stavět moderně? Ta otázka zní stejně pro Český ráj i pro Brdy. Ale lidé, kteří stavby povolují, by měli vědět, že základní charakteristikou centrálních Brd není „ráj“, ale plošně nejmohutnější horský a lesní masiv v českém vnitrozemí, jenž byl de facto neosídlen a pak ještě devadesát let konzervován vojáky. Tomu by měli přizpůsobovat své rozhodování. Třeba tím, že zatrhnou výstavbu hotelů či sportovišť pod heslem wellnes, které – jakkoliv sofistikované, úsporné a moderní – mnohde hyzdí českou krajinu.

LN, 7.7.2015