26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Saúdové jako Stalin

21.5.2016

Jak vyjít se spojencem, který je součástí problému?

Ve válkách, kde je k vítězství nutná široká koalice, se odehrávají divné věci. Příkladem je válka proti teroru a vztah USA se Saúdskou Arábií v ní. Vše se točí kolem otázky: jsou Saúdové nezbytným spojencem pro vítězství, či spíše ideovým a peněžním zdrojem radikálního islámu a džihádismu? Jsou více součástí problému, nebo jeho řešení?

Jinak by nevyvolal takový rozruch americký zákon, který už prošel Senátem a pozůstalým po obětech z 11. září 2001 umožní žalovat saúdskou vládu. Anebo neumožní, bude-li ho prezident Obama vetovat. Anebo umožní, Saúdská Arábie „hodí na trh“ americké dluhopisy za 750 miliard dolarů a vyvolá boj o to, kdo získá nemalou část moci nad Amerikou.

To je klíčový problém. Když francouzský prezident Hollande říká, že rozbombarduje základny Islámského státu, působí akčně. Působí jako prezident Bush po 11. září, aniž by ovšem reflektoval zkušenost z následujících let. Lapidárně ji shrnul třeba německý novinář Jan Fleischhauer: „Bez islámu Saúdů by nebylo islámu IS.“

Tento problém bombardéry nevyřeší. Tak trochu připomíná rok 1943 a ve scénáři k filmuEnigma ho podal Tom Stoppard. Když se západní spojenci dozvěděli, že polské důstojníky v Katyni nepovraždili nacisté, ale Sověti, co měli dělat? Měli to vytroubit do světa a prohlásit, že Stalin je víc součástí problému než jeho řešení? Ne, prioritou byla porážka Hitlerova Německa a pro tento cíl byla účast Stalina nepostradatelná.

Podobně je tomu i dnes. Je-li bezprostřední prioritou porážka džihádistů v Sýrii a Iráku, prezident Obama zřejmě nedopustí, aby byla Saúdská Arábie úředně vyhlášena za součást problému – a pak sama vedla finanční válku s USA. Upřímně řečeno, Saúdská Arábie součástí problému fakt je. Ale v regionu, který se nyní rozpadá, tvoří s Egyptem a Izraelem pilíře stability i nového neformálního spojenectví. Přispěla k tomu i Obamova Amerika, když se na úkor Saúdů, Egypťanů a Izraelců začala smiřovat s Íránem. Ten snad nebyl sponzorem teroru? To jsou paradoxy, že?

LN, 19.5.2016