18.7.2018 | Svátek má Drahomíra


GLOSA: Obchod s přežitím jen kvete

16.5.2017

„Věděli jsme, že svět už nebude stejný, jako byl. Někteří lidé se smáli, někteří plakali. Většina mlčela.“
J. Robert Oppeheimer
„otec“ atomové bomby

Kupte si atomový kryt, dokud je čas, nabádá Američany firma Viralnova. Ceny jsou ušité na kapsu zájemce. Základní jednotka stoji na klíč dvacet pět tisíc dolarů. Luxusní kryt s kuchyňkou, ložnicí, koupelnou, velkou spíží a tajným únikovým tunelem může přijít až na dvě stě tisíc. Nikam daleko nemusíte běžet, kryt budete mít na vlastním pozemku a nikdo neuhodne, že tam je. Odborníci Viralnova se totiž inspirují inženýry švýcarské armády, kteří vymysleli spousty triků, jak kamuflovat bunkry k nepoznání. Vilarnova je jedna z víc jak tuctu firem, které nabízejí atomové kryty s celoživotní zárukou. Na materiál, samozřejmě.

Americký podnikatel Robert Vicino vystavěl ve státě Indiana obrovský bunkr na přísně utajeném místě s krycím jménem Vivos Indiana. Žurnalisté, kteří jej navštívili, byli k němu zavezeni v limuzíně se začerněnými skly a páskou na očích, která jim byla sejmuta až v podzemí. Připadali si jako v pětihvězdičkovém Ritz Carlton. Kromě všeho hotelového komfortu má bunkr zásoby potravin a vody na celý rok, generátory elektřiny, větrací systém a nemocnici. Obyčejný jednolůžkový pokoj stojí třicet tisíc dolarů. Suita desetkrát víc.

Kdo však má třeba i jen na tu mnišskou cimřičku? Padesát milionů Američanů žije v chudobě. Pouze sedm z deseti obyvatel první velmoci světa má na spořitelním účtu tisíc dolarů, zatímco každý čtvrtý jej vůbec nemá. Všichni ale přispívají svými dolárky do státní kasičky na atomový arsenál. Jen jeho údržba stojí dvacet miliard ročně.

Letošní rok je nesmírně slibný pro obchodníky s přežitím, neboť válečná hysterie každým dnem sílí. Svědčí o tom zprávy, které nám říkají: připravte se, holoubci, na nečekané nadělení. Namátkou uvádím čtyři titulky: „USA uvažují o preventivním nukleárním útoku proti Severní Koreji“ (Rex Tillerson), „Rusko nedovolí, aby se znovu válčilo na jeho území“ (Vladimír Putin), „Británie by mohla stisknout preventivně atomovou spoušť“ (Theresa May), „Washington chystá atomový úder na Rusko a Čínu“ (dr. Craig Paul Roberts). Nikdo nikde nepípne. Bereme to na vědomí s klidem, jako by šlo o předpověď počasí. Znamená to, že jsme se mířili s nevyhnutelným a že kostky jsou vrženy?

„Bohatí nežijí na stejné úrovni jako obyčejní lidé v dnešní společnosti,“ říká multimilionář Robert Vicino, „proč by to mělo být po konci naší civilizace jinak?“

V duchu této logiky postavil loni Vivos Europa One, protiatomový kryt hluboko pod zemí v bývalém muničním skladu německého Wehrmachtu. Koupil jej v armádním výprodeji jeho německý partner za dva miliony. Dnes je z něho Noemova archa, jejíž tržní cena se odhaduje na víc jak miliardu dolarů. Je dostatečně velká, aby v ní mohli přestát nukleární válku členové třicet čtyř majetných evropských rodin a zůstat v bezpečí celý rok, než nejhorší pomine. Proč ne, když budou moci plavat v bazénu, pít skvělá vína a mít obydlí, které bylo uspořádáno dle jejich přání a zařízeno jejich oblíbenými interiérovými architekty, protože je mohou koupit na plánu. Bunkr bude mít dokonce vlastní soudní tribunál. Má řešit případné spory mezi bohatci, které mohou vzniknout následkem ponorkové nemoci. Zajímáte se o cenu? Pak nejste dostatečně bohatí, abyste si mohli přežití dovolit.

Robert Vicino předvídá, že po atomovém Armageddonu se zhroutí celý společenský řád, nastane chaos a nemilosrdná bitva o holé bytí. Proto jako všechna jeho dosavadní útočiště, tak i ta budoucí, která hodlá postavit v Americe a Evropě, počítají s účinnou obranou proti útokům zvenčí. Do žádné Noemovy Archy nesmí vniknout bídníci, kteří nějakým zázrakem přežijí nukleární válku a budou zoufale hledat vodu a něco k snědku.

Co ale má dělat plebs?

„Mohu obyčejným Američanům poradit jen jedno,“ prohlásil Clyde Scott, další podnikatel v obchodu s přežitím, který staví útočiště pro slavné herce a televizní hvězdy (Kim Kardashian et al.), „jděte do Colarado Springs a napadněte atomové bunkry pro vládu. Zabírají dva čtvereční kilometry. Obsaďte je. Proč by měl být život politika cennější nežli život pracujícího člověka? Není. A hádejte, kdo ty bunkry zaplatil? No, vy přece!“

Napadá mi, zda ti bohatci postačí zalézt do svých děr včas. A když ano, zda den po té co z nich vylezou do atomové zimy post-apokalyptického světa nebudou závidět mrtvým.

Vivos Europa One

Bazén ve Vivos Europa OneDiskuse


B. Hamal
19:53
16.5.2017

I. Teren
17:06
16.5.2017

P. Vaňura
20:20
16.5.2017

I. Teren
22:10
16.5.2017

počet příspěvků: 4, poslední 16.5.2017 10:10

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.