24.2.2018 | Svátek má Matěj


GLOSA: Limity vlády

12.10.2017

Německo začalo dohadovat omezení migrace

Připadá-li někomu náš spor o limity těžby (rozuměj uhlí) umanutý, ať se podívá do Německa. Tamní spor o horní limit (rozuměj přijímání běženců) je daleko ostřejší. Už dva roky kancléřka a její CDU jakýkoliv limit odmítají a už dva roky na jeho určení sesterská CSU trvá. V pondělí se CDU a CSU na limitu dohodly, a sice ve stylu chytré horákyně: dohoda neobsahuje výraz „horní limit“, zato se opírá o číslo 200 tisíc ročně, což je pětina kalamitního přírůstku z roku 2015. CSU má číslo, po kterém toužila, kancléřka má jistotu, že individuální právo na azyl zůstane zachováno. Je to revoluce?

Ne, jen dohoda mezi stranami CDU a CSU. Aby to byla revoluce, musela by ji schválit příští vládní koalice, tedy hlavně Zelení. Právě ta strana, jež pokládá národy i státy za přežitek zavánějící nacionalismem, ba nacismem. Ale jakkoliv se její postoj jeví umanutě, opírá se o německou ústavu. Pro srovnání. První věta prvního článku naší ústavy říká, že Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát. Americká zdůrazňuje zákonodárnou moc Kongresu. Německá, diktovaná po válce Spojenci, začíná lidskou důstojností: „Důstojnost člověka je nedotknutelná. Ctít a chránit ji je závazek veškeré státní moci.“ Zní to pěkně a po pádu nacismu to mělo jasnou logiku. Ale pokud bychom to dnes vzali do důsledků, znamenalo by to, že nárok na ochranu v Německu má možná pět miliard lidí. Zkuste najít ve třetím světě zemi, kde důstojnost člověka v praxi odpovídá evropským standardům.

Jistě, jsou země, kde to platí aspoň jakž takž. Z blízkých třeba Maroko, Alžírsko či Tunisko. Ale když o tom slyší Zelení (natož o deportacích odmítnutých žadatelů o azyl), vidí rudě. Již před volbami řekli, že stanovení horního limitu by považovali za důvod pro odmítnutí podílu na vládě. Je takovým důvodem i stanovení čísla, jež neobsahuje zmínku o horním limitu ani nezpochybňuje individuální právo na azyl? To teprve uvidíme. Budou-li Zelení hlasovat ve stranickém referendu, na výsledek těžko vsadit byť jen korunu.

LN, 10.10.2017Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...
Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...

r.v. 2016, naj. 210 km, benzín, 1. majitel
8 190 000 Kč (s DPH)

Diskuse


počet příspěvků: 4, poslední 12.10.2017 01:17

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.