26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Kuřáci na pouti

3.10.2015

Tak jsme jako každý rok navštívili Svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi. A jako každý rok kuřáci smrděli všude - v davu lidí tlačících se dlouhou ulicí se stánky, na náměstí i u kolotočů.

To, že si jeden zapálí na lavici u stánku s občerstvením, se dá ještě nějak vstřebat. Sice si myslím, že když jsem tam přišel první a mám tam malé děti, které jsou na poutích všude, ani tady by tak úplně nemělo platit „pravidlo“, které se nám, nekuřákům, snaží kuřáci vsugerovat, a totiž že „když se vám kouření v restauracích nelíbí, tak tam nelezte“.

Ale budiž. Proč ale smrdí úplně všude, tomu nerozumím. To nemám chodit ani na poutě, „když se mi to nelíbí“?

Problém kuřáků vs. nekuřáci není v tom, že do určitých prostorů nemají nekuřáci lézt, když jim to tam nevoní. Problém je v tom, že mnozí kuřáci jsou tak navyklí nebrat ohled na druhé, že hulí úplně všude a je jim jedno, že smrdí.

A řešení není v tom, že někdo zakáže kouřit v restauracích. Řešení je v tom, že si své závislosti na návykové látce nechám pro sebe a nebudu to tahat na veřejnost.

Před časem byl přijat zákon, že se nekouří na pracovištích. Ale ono to tak úplně není, neboť „Zákoník práce ukládá (v ust. § 106 odst. 4 písm. e) zaměstnancům povinnost nekouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.“ Z toho plyne, že tam, kde se nekuřáci nepohybují, se teoreticky kouřit dá. Ale - světe div se - lidi postupně přijali jako fakt, že v práci se kromě vyhrazených prostorů prostě nekouří. Nikde.

Tak čekám, jestli se dožiju doby, kdy kuřáci přijmou jako fakt, respektovaný v celém kulturním světě, že na veřejnosti se prostě nekouří (v Itálii na lyžích venku před hospodou hulí jenom Češi, nikdo německy nebo italsky mluvící to nedělá, protože je tak naučený).

Jiří Beránek