26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Koalice proti teroru

2.10.2015

Ani Putin s Obamou úprk lidí ze Sýrie nezastaví

Velká koalice proti teroru, jak k ní v OSN vyzval Vladimir Putin, evokuje dvě události. Za prvé velkou koalici proti agresi Saddáma Husajna z roku 1991 – ta uspěla ve vytlačení Iráčanů z anektovaného Kuvajtu, ale neuspěla ve svržení agresora. Za druhé velkou koalici proti al-Káidě z roku 2001 – ta uspěla v potlačení Talibanu, ale neuspěla v nastolení míru v Afghánistánu a okolí. Dnešní otázka zní: může velká koalice uspět v nastolení pořádku v Sýrii?

Je to kruciální otázka, protože na ní závisí proud uprchlíků. Ale odpověď je velmi mlhavá, a to i po osobním setkání prezidentů Putina a Obamy. Oba se shodnou, že nastolit řád v Sýrii je nutné. Ale vůbec se neshodnou na všem ostatním.

Za prvé na tom, zda je Asadův režim součástí syrského problému, či naopak jeho řešení. Tu je další dělící barikáda mezi Západem a Východem. Západ (od USA po Francii, ale i Turecko) je přesvědčen, že s Asadem u moci nelze klid v Sýrii nastolit. Východ (Rusko, Írán, ale do jisté míry i Miloš Zeman) je přesvědčen, že jedinou účinnou silou bojující proti džihádistům je Asadova armáda, tudíž spolupráce s ní je žádoucí.

Za druhé se neshodnou na tom, jak by měla ona velká mezinárodní koalice proti teroru postupovat. Amerika připouští starou pravdu, že žádná válka ještě nebyla vyhrána jen ze vzduchu, takže podpoří i pozemní nasazení. Tedy ne že tam pošle vlastní hochy, ale účinněji vyzbrojí protiasadovskou opozici. Rusko se sice připojí k náletům na pozice Islámského státu, ale pozemní boje prý nechá výhradně na Asadově armádě.

Úhrnem. Nějaká mezinárodní koalice asi vznikne. Formálně vyjádří společný zájem (porazit džihádisty), ale neshodne se ani na definici protivníka (jen Islámský stát, nebo i Asadův režim?), ani na způsobu, jak ho účinně potřít. Tato kombinace zájmů nepovede ani k zastavení bojů, ani k zastavení proudu uprchlíků ze Sýrie. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že klíčem pro řešení je pět zemí: Rusko, USA, Saúdská Arábie, Írán a Turecko (neřadí tam ani jednu evropskou!). A teď se ptejte: kterou z nich skutečně trápí problém uprchlíků, protože s ním sama zápolí? Pouze Turecko.

LN, 30.9.2015