27.5.2018 | Svátek má Valdemar


GLOSA: Jak najít Kissingera

18.2.2017

Potřebuje vůbec Trump tvůrce zahraniční politiky?

Kdyby si Donald Trump počítal své minusy, za největší by musel pokládat rezignaci poradce pro národní bezpečnost, byť o ni Michaela Flynna prezident sám požádal. Je to funkce ústavně nezakotvená, leč důležitá. Její vliv se měří osobností, jež ji vykonává.

S trochou nadsázky můžeme Flynna dávat politikům za vzor chlapa, který odstoupí, aniž by byl přímo obviněn. Stačil fakt, že ho prověřuje FBI, a pár nešikovných vyjádření z jeho úst.

Můžeme spekulovat, jak je to mezi Washingtonem a Moskvou. Flynn jednal ještě před Trumpovou inaugurací s ruským velvyslancem o sankcích. Plyne z toho, že může být vydíratelný Rusy? Takové detaily FBI ovšem zveřejňovat nebude.

Můžeme říkat, že Flynn už nebude druhým Kissingerem. Právě Henry Kissinger a zkušenost s ním nahrávali obhájcům prezidenta Trumpa. Kissinger jako poradce pro národní bezpečnost prezidenta Nixona (až později byl jeho šéfem diplomacie) dal té funkci lesk. On utvářel zahraničněpolitickou doktrínu. On razil politiku uznání komunistické Číny jako protiváhy Moskvy. On prosadil ukončení války ve Vietnamu. On tím posílil klišé, že vlády demokratů Ameriku zatahují do válek (Truman do korejské, Kennedy do vietnamské), ale republikáni ji z nich vytahují (Eisenhower z Koreje, Nixon z Vietnamu). Když neuspěl Flynn, je otázka, kde Trump osobnost kissingerovského rozměru vezme – a zda ji vůbec hledá.

Souvisí to i se vztahem k Evropě. O víkendu Mnichov hostí tradiční bezpečnostní konferenci. Na ní se sice o ničem nerozhoduje, ale setkávají se tam všechny špičky z branže a mluví se otevřeně. Trumpův tým poprvé přijede do Evropy. Dorazí viceprezident Pence, ministři obrany Mattis a vnitřní bezpečnosti Kelly – ale doma zůstane šéf diplomacie Tillerson a zřejmě i poradce pro národní bezpečnost, když není definitivní. Bude to skutečně reprezentativní sestava? Najde se společná řeč v době, kdy lídři Ameriky a Evropy si o sobě navzájem myslí, že jsou víc součástí problému než jeho řešení? Flynnův odchod ty otazníky ještě zdůrazňuje.

LN, 15.2.2017Diskuse


D. Polanský
8:55
18.2.2017

M. Drašner
9:13
18.2.2017

P. Lenc
9:45
18.2.2017

počet příspěvků: 3, poslední 18.2.2017 09:45

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.