16.8.2018 | Svátek má Jáchym


GLOSA: Daleko od Moskvy

12.9.2014

Ozbrojený konflikt na Ukrajině byl, je a bude předmětem mediální masáže, jež se potáhne daleko, daleko za konec bezohledného krveprolévání. Užívané postupy jsou příležitostně nápadité, původní, ale pevnou pozici mají stará dobrá klišé. Stále totiž fungují. „Boj s fašismem“ tudíž válčí proti „boji s terorismem“, čímž se prolínají potomci za minulého režimu osvědčených frází o německém revanšismu s nápadnými odkazy k tvůrcům bushovské rétoriky, která, jak víme, „stabilizovala“ široširý svět…

Hodné obzvláštního zapamatování se však jeví také něco dalšího. Dětinské atmosféře proklamování války dobra se zlem podléhají buď hejna zdivočelých politologů či bezpečnostních analytiků, nebo dokonce samotní inspirátoři zplošťujících nálepek.

K prvním patří „odborníci“, kteří se neskrývaně, občas přímo v duchu havlovských antiruských stereotypů, radovali, že už je s ukrajinskými povstalci amen. Impériu se podařilo vrátit údery. To se to konečně bude po porážce Gruzie a anexi Krymu s „krvavým psem“ Putinem jednat. Příbuznou iracionalitu uvažování projevili i odpovědní představitelé západních celků, kteří byli nejprve schopni usuzovat, že Kreml strpí ze zahraničí stimulovaný státní převrat proti spřátelené vládě v Kyjevě, a následně že se zalekne ekonomických sankcí.

Srazit Kreml na kolena může být při kvalitách, profilu i odhodlání jeho nynějších nejvyšších předáků obtížné. Ale bezmála vyloučené je to za situace, pokud jeho protihráči nechápou úplné základy. Promyšlená tvrdost ruské taktiky – potenciálně ovšem nebezpečné pro budoucí vnitřní poměry Ruské federace – by se v žádném případě nemohla tolik rozvinout, neexistovala-li by arogantní nepoučenost řady zásadních aktérů ohledně dějin nebo mentality Rusa. Odjakživa podezřívajícího Západ z proradnosti, prohnilosti a nafoukané zahleděnosti do sebe. O poslední z těchto „kvalit“ mluví i hodně českých diplomatů. A Moskva je přece ještě o notný kus východněji.

Glosu zveřejnil deník E15Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Diskuse


K. Krbálek
19:31
12.9.2014

B. Rybák
23:12
12.9.2014

D. Nowodny
Ano
17:32
12.9.2014

V. Podracký
Ano
12:41
12.9.2014

L. Severa
17:27
12.9.2014

K. Krbálek
19:36
12.9.2014

B. Rybák
23:39
12.9.2014

B. Rybák
23:23
12.9.2014

počet příspěvků: 8, poslední 12.9.2014 11:39

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.