26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Civis EU sum

15.12.2016

Koupit evropské občanství jako dálniční známku?

Ten nápad lucemburského europoslance Goerense působí na pohled bizarně. Ale když se ho chopil hlavní vyjednavač EU o brexitu Verhofstadt, něco na něm bude. Guy Verhofstadt patří k těm, kteří nechtějí ztratit Británii z unijního hřiště úplně. Proto zvažuje různé varianty včetně myšlenky individuálního přidruženého občanství EU.

Přidružené občanství (uvidíme, jak ho schválí Evropský parlament) by mělo fungovat asi takto: každý Brit, který si chce uchovat volnost pohybu po Unii i její diplomatickou ochranu po celém světě, by jednou za rok zaplatil jistou částku za patřičný doklad. A nejen Britové. Ten nápad lze rozšířit i na občany dalších zemí, jež by v budoucnu opustily EU.

Jak už bylo řečeno, na pohled to působí bizarně – výhody občanství se tu nabízejí formou prodeje dálniční známky. Ale zároveň je názorně vidět, že evropské občanství není prázdné heslo. Že i těm, kteří se dívali na EU svrchu (notný díl Britů), dochází, co jejím opuštěním ztratí. Úhrnem: že občanství EU je i pro Brity v tolika ohledech výhodné a přitažlivé, že jim může stát za kšeft: no nekupte to.

Našinec si připomene dávnou větu: Civis romanus sum. (Jsem římský občan.) Vyjadřovala hrdost na občanství impéria i záruku bezpečí na cestách. Použil ji řečník Cicero či apoštol Pavel. I on se v době, kdy křesťanům všude hrozila smrt, dovolával svého římského občanství. „Muže, kterého ti posílám, se zmocnili Židé a chtěli ho zabít. Když jsem se dověděl, že je to římský občan, zasáhl jsem s vojenským oddílem a vysvobodil ho,“ cituje Nový zákon velitele vojáků (Skutky apoštolů: 23, 27). A ještě v červnu 1963 tu větu použil J. F. Kennedy ve slavné berlínské řeči: „Před dvěma tisíci lety znělo nejhrději ‚Civis romanus sum‘. Dnes, ve světě svobody, zní stejně hrdě ‚Ich bin ein Berliner‘.“

Je očividné, že Evropská unie není impérium jako Řím. Ale její občanství, i když se mu leckdo vysmívá, vykazuje až překvapivou přitažlivost při hrozbě jeho ztráty. Už neplatí: Civis romanus sum. Zato platí: Civis EU sum.

LN, 13.12.2016