26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Barack Terminátor

28.4.2015

Budoucnost zabijáckých strojů začíná právě teď

Jistotu, že nic nezkazí, má jen ten, kdo nic nedělá. I tak Amerika vysvětluje zabité civilisty v dronové válce. Připomněl to prezident Obama, když se omlouval za fakt, že při lednovém útoku na al-Káidu v Pákistánu dron zabil i dva rukojmí – Američana a Itala. Ta zpráva vypovídá o mnohém.

Za prvé. Obama nastoupil do Bílého domu s tím, že vytáhne Ameriku ze dvou zděděných válek – z Iráku a Afghánistánu. Tak i učinil. Bez velké pozornosti však rozjel válku další, a to dronů. Oficiální čísla nejsou k dispozici, ale web The Long War Journal říká: drony při 522 útocích zabily 3376 teroristů a 476 civilistů. Humanitární pracovník Warren Weinstein, jeden ze dvou zabitých rukojmí, je vůbec prvním americkým civilistou, kterého zabil útok dronu.

Za druhé. Jiný dron zabil Adama Gadahna, amerického konvertitu k islámu, jenž působil jako mluvčí al-Káidy. A to už je z pohledu americké justice „mimosoudní poprava“ (puntičkářsky vzato, ten muž měl být polapen a souzen v USA).

Za třetí. Mění se doba i vnímání „kolaterálních obětí“. Druhá světová válka přinesla otázku: „Proč Spojenci nebombardovali Osvětim?“ Dobová svědectví dokládají, že koncentráčníci by byli dali přednost smrti při náletu před čekáním na plynovou komoru. Dnes hraje ohled na civilisty zásadní roli, ačkoliv po pravdě řečeno rukojmí al-Káidy nemají větší šanci na přežití než vězni v Osvětimi.

Za čtvrté. To vše se týká války dronů ovládaných lidmi. Bezpilotní stroj s bombou letí nad horami Pákistánu, ale spoušť (joystick) tiskne muž u počítače v Nevadě. Povel k útoku, při kterém zahynul civilista Weinstein, tedy vydal odpovědný člověk. Jenže už je vyvinut software umožňující dronům automatický výběr cílů, tedy bez povelu člověka. Co až civilistu zabije dron tohoto typu? Bude za to odpovědný programátor?

Když přišel do kin film Terminátor, lidé ten příběh zabíjejících strojů vnímali jako sci-fi z daleké budoucnosti. Teď vidíme, že už klepe na dveře. Příští historici možná napíšou, že ta budoucnost začala za prezidenta Obamy.

LN, 25.4.2015