20.2.2018 | Svátek má Oldřich


FRIDEX: Č. Budějovice 12, Plzeň 25

15.5.2014

Nejde o cenu za jednotku chladicí kapaliny, ale o něco neskonale závažnějšího. Vzpomínáte na případ mladé matky, která dala své dceři vypít čaj s fridexem? Před časem se stalo něco podobného v jihočeské metropoli. Ačkoli druhá kauza není ještě zdaleka pravomocně ukončena, nabízí se srovnání.

Nechci srovnáva datle s fíky, tedy případ pana Janouška s případem jedné či druhé matky, čehož jistě budeme v internetových diskusích svědky – po mém soudu právem.

Chci pouze připomenout, že matka z krušnohorského Nejdku dostala za svůj zločin v první instanci trest odnětí svobody v délce 25 (slovy dvacet pět) let. Sluší se dodat: její dcera, díky Bohu, přežila.

V budějovickém příběhu šlo o něco hodně podobného. S tím rozdílem, že matka nenalila fridex do čaje, ale do jogurtu a šťávy. Také v tomto případě dítě přežilo. Dnes (13/5) jsme se dozvěděli, že prvoinstanční soud jí uložil trest odnění svobody v délce 12 (slovy dvanácti) let.

Netvrdím, že oba děsivé příběhy jsou si podobné jak vejce vejci. Mají hodně společného, v některých aspektech se jistě liší. Přesto se nabízí otázka: jsou tyto odlišnosti tak zásadní, aby rozdíl v počtu let odnění svobody byl vyjádřen koeficientem převyšujícím číslo 2? (Pachatelka z Nejdku byla odsouzena k 2,08krát vyššímu trestu než pachatelka z Českých Budějovic.)

To je, na co se ptám. Bez ohledu na skutečnost, že v kauze z Nejdku byl ženě trest snížen na konečných 17 let a že v budějovické kauze budou soudy ještě rozhodovat.

Tyto rozdíly mě vedou k potvrzení dávného přesvědčení, jestli by nebyly rozsudky spravedlivější, kdyby naše jistice mohla alespoň částečně pracovat s prvky precedenčního práva.

Snad nikdo rozumný nepochybuje o tom, že obě ženy po spáchání tak ohavného trestného činu zaslouží trest. Jediné, co může působit problém v obecném vnímání spravedlnosti širokou veřejností je tohoto výše trestu.

Nelze se nezeptat: Proč podle právního názoru Krajského soudu v Plzni by v případu "Fridex I" měla pachatelka strávit za mřížemi 25 let a proč podle právního názoru Krajského soudu v Českých Budějovicích by v případu "Fridex II" měla pachatelka strávit za mřížemi pouze 48 procent této doby?

Stejskal.estranky.czBentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...
Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...

r.v. 2016, naj. 210 km, benzín, 1. majitel
8 190 000 Kč (s DPH)

Diskuse


M. Mýval
12:30
15.5.2014

Z. Rychlý
11:20
15.5.2014

V. Vaclavik
11:06
15.5.2014

J. Hejna
8:06
15.5.2014

počet příspěvků: 9, poslední 15.5.2014 12:30

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.