23.6.2018 | Svátek má Zdeňka


FRIDEX: Č. Budějovice 12, Plzeň 25

15.5.2014

Nejde o cenu za jednotku chladicí kapaliny, ale o něco neskonale závažnějšího. Vzpomínáte na případ mladé matky, která dala své dceři vypít čaj s fridexem? Před časem se stalo něco podobného v jihočeské metropoli. Ačkoli druhá kauza není ještě zdaleka pravomocně ukončena, nabízí se srovnání.

Nechci srovnáva datle s fíky, tedy případ pana Janouška s případem jedné či druhé matky, čehož jistě budeme v internetových diskusích svědky – po mém soudu právem.

Chci pouze připomenout, že matka z krušnohorského Nejdku dostala za svůj zločin v první instanci trest odnětí svobody v délce 25 (slovy dvacet pět) let. Sluší se dodat: její dcera, díky Bohu, přežila.

V budějovickém příběhu šlo o něco hodně podobného. S tím rozdílem, že matka nenalila fridex do čaje, ale do jogurtu a šťávy. Také v tomto případě dítě přežilo. Dnes (13/5) jsme se dozvěděli, že prvoinstanční soud jí uložil trest odnění svobody v délce 12 (slovy dvanácti) let.

Netvrdím, že oba děsivé příběhy jsou si podobné jak vejce vejci. Mají hodně společného, v některých aspektech se jistě liší. Přesto se nabízí otázka: jsou tyto odlišnosti tak zásadní, aby rozdíl v počtu let odnění svobody byl vyjádřen koeficientem převyšujícím číslo 2? (Pachatelka z Nejdku byla odsouzena k 2,08krát vyššímu trestu než pachatelka z Českých Budějovic.)

To je, na co se ptám. Bez ohledu na skutečnost, že v kauze z Nejdku byl ženě trest snížen na konečných 17 let a že v budějovické kauze budou soudy ještě rozhodovat.

Tyto rozdíly mě vedou k potvrzení dávného přesvědčení, jestli by nebyly rozsudky spravedlivější, kdyby naše jistice mohla alespoň částečně pracovat s prvky precedenčního práva.

Snad nikdo rozumný nepochybuje o tom, že obě ženy po spáchání tak ohavného trestného činu zaslouží trest. Jediné, co může působit problém v obecném vnímání spravedlnosti širokou veřejností je tohoto výše trestu.

Nelze se nezeptat: Proč podle právního názoru Krajského soudu v Plzni by v případu "Fridex I" měla pachatelka strávit za mřížemi 25 let a proč podle právního názoru Krajského soudu v Českých Budějovicích by v případu "Fridex II" měla pachatelka strávit za mřížemi pouze 48 procent této doby?

Stejskal.estranky.czDiskuse


M. Mýval
12:30
15.5.2014

Z. Rychlý
11:20
15.5.2014

V. Vaclavik
11:06
15.5.2014

J. Hejna
8:06
15.5.2014

počet příspěvků: 9, poslední 15.5.2014 12:30

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.