27.4.2018 | Svátek má Jaroslav


FEJETON: Pod stromečkem

23.12.2015

Už týden přijímá NASA přihlášky nových astronautů. V současnosti Amerika disponuje sedmačtyřiceti astronauty, přičemž se čeká větší provoz na oběžných drahách. Do vesmíru se chystají soukromé lodě SpaceX Dragon V2 a Boeing CST – 100 Starliner a ty pojmou až sedm astronautů na svoji palubu.

Mohl bych vyjmenovat sto a jeden důvod, proč nemohu přihlášku podat, a věru, že se o to nepokusím. Dokonce bych to neudělal, ani kdyby se NASA zbláznila po vzoru filmové série Policejní akademie – základní premisou seriálu bylo drastické snížení výběrové laťky. Prostě, do Policejní akademie byli ochotni přijmout každého magora. Takže bych měl šanci i já.

Nábor astronautů se mě ani vzdáleně netýká, nicméně ho beru osobně. Je před Štědrým dnem. Pod stromečkem asi něco najdu, třebaže už po desítky let opakuji, že nic nechci, nic nepotřebuju a když to potřebuju, koupím si to. Přesto mě dárek zabalený do papíru potěší. No a nábor astronautů taky beru jako dárek, drze řeknu osobní. Nadšení pro cesty do kosmu ze mne nevyprchalo, trvá od toho dne, kdy mi maminka vysvětlovala princip umělé družice Země. Bylo to ještě před tím, než to v kosmu poprvé zapípalo. Maminka to vyčetla někde v novinách a vykládala mi, že to bude malá kulatá věc a že bude létat kolem naší planety. Bydleli jsme tehdy ve vesnici Slapy, pěkně na kopci, s vyhlídkou do širokého údolí a já si představoval, že se někde nad sousední vesnicí Buš vyloupne cosi jako kovový kopací míč a poletí směrem k našemu balkonu a zmizí to nad střechou. Ptal jsem se, zdali to uvidíme, tu létající věc. Odpověděla neurčitě. Taky neměla jasno. Nadšení ve mně roznítila a to hoří, nebo přinejmenším doutná pořád.

Doutnávalo to víc. Zrovna včera mi někdo vyprávěl o Kubrickově videu. To je pro mě druhý dárek pod stromečkem. Stanley Kubrick umřel v březnu 1999. Po patnácti letech mělo vyplout na povrch video, ve kterém se tvůrce kultovního filmu 2001: Vesmírná odysea přiznal k autorství údajného přímého přenosu přistání modulu Apolla 11 na Měsíci. Tohle mi kamarád vyprávěl nad svařáčkem a já, sotva to bylo možné, jsme se pohroužil do sítě sítí.

A tam jsem se dozvěděl, že video s Kubrickem je totální podvod, ale je to podvod, který má zastřít fakt, že Američané skutečně natočili falešné přistání v hollywoodském ateliéru, a to falešné přistání mělo zakrýt fakt, že už dávno tajně létají jak na Měsíc, tak na Mars.

Z mého pohledu je to tedy dokonalé. Nadále pokračuje vesmírný program a jsou na světě muži a ženy ochotní podstoupit krutý tréninkový program, aby se pak nechali zaletovat do jakési konzervy a vystřelit na oběžnou dráhu a tam se budou zabývat nezáživnými experimenty, o kterých se běžný člověk nikdy nedozví. No a vedle toho bují a někdy až exploduje fantazie. Lidé jinak založení pociťují vzrušení z přítomnosti záhad a konspirací. Upínají se na informační zdroje napojené tím nejkratším spojením na zdroje nefalšované pravdy. Mají něco společného? Našlo by se. Žijí na stejné planetě a chystají se na Vánoce.

LN, 21.12.2015Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


počet příspěvků: 2, poslední 23.12.2015 02:31

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.