26.4.2018 | Svátek má Oto


FEJETON: Češi jsou nejlepší

19.11.2014

Jsme na tom s naší hrdostí lépe než Italové. Tato pro nás velmi pozitivní zpráva proběhla médii, aniž jsme si ji příliš všimli. Připomenu, o co šlo: Italové nedávno vydali encyklopedii, v níž se lze dočíst, že lidstvo do těchto dnů žilo v hluboké temnotě a nevědělo, kdo skutečně vynalezl psací stroj, telefon, žárovku, fax nebo helikoptéru. Samozřejmě podle této třicetidílné příručky všechny převratné vynálezy jsou připisovány Italům. Kompas podle encyklopedie jenom vylepšili.

My, starší, jsme už něco podobného zažili. Já jsem třeba z domova věděl, že žárovku vynalezl Američan Thomas Alvy Edison na konci předminulého století ve své laboratoři, kde jako první objevil i uhlíkový mikrofon, kinomatograf, kameru a já nevím, co ještě. S tímto poznatkem jsem ale dlouho nevydržel. Školství se u nás na začátku padesátých let XX. století ujal reformátor Zdeněk Nejedlý a starý kantor, když nejdříve vyměnil ve třídě obrazy Masaryka a Beneše za Stalina a Gottwalda, nám s neskrývaným překvapením sděloval, že žárovka byla původně vymyšlena na druhé straně zeměkoule v laboratoři nadaného mladého ruského mužíka Pavla Nikalejeviče Jabločkova, který v noci po práci, vyvinul ve svém domečku o dobrých pár let dříve tzv. elektrickou svíčku, a tím se stal skutečným vynálezcem žárovky. Jeho světlo bylo prý tak jasné, že k přilákalo i kníže pána, který jeho ďábelský vynález nechal zničit, a proto se o něm lidstvo nedovědělo. Mladý Jabločkov svůj pokus náležitě zdokumentoval, popsal a teprve po vítězství pracující třídy ve Velké říjnové revoluci se na výkresy přišlo a lidstvo se tak mohlo dovědět o opomíjeném geniovi. Jenže ve skutečnosti to bylo tak, že Jabločkov, vojenský inženýr, na svém vynálezu pracoval v Paříži, to nám ve škole zatajili.

Italové ale přišli s další verzí, a sice že doopravdickým vynálezcem žárovky je Ital Alessandro Cruto. Italové se již nepřou o to, kdo byl první, ani nesvádějí skutečnost, že nechali žít lidstvo tak dlouho v omylu na krutost tmářské šlechty, ale svému vynálezci připisují prvenství díky lepší technologii. Tvrdí, že jeho žárovka byla ve stejné době mnohem kvalitnější. Edisonova hořela jen 40 hodin, Crutova 500 hodin a určitě i jasněji. Italové ve věci žárovek jsou tedy více než desetkrát lepší než Američané. Editorka encyklopedie Rossana Paceová redaktorům The Time řekla, že „italští autoři vynálezů neměli ze svých badatelských úspěchů žádný užitek, protože si prvenství neprávem osvojili jiní.“

S touto tezí my Češi musíme živě souhlasit, protože moc dobře už od šedesátých let minulého století víme, že nejen žárovku, ale většinu převratných vynálezů jako první vymyslel Jára da Cimerman ve Vídni pod lavicí, když se nudil při hodinách fyziky, aby si tam měl v době rakouskoherského temna čím svítit na studium mnohem důležitějších knih. Na jeho vynález se zapomnělo, protože mu ho rozšlapal zlý kantor Wassermann.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusDiskuse


L. Severa
15:50
19.11.2014

J. Hanzal
9:04
19.11.2014

J. Urban
14:01
19.11.2014

počet příspěvků: 3, poslední 19.11.2014 03:50

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.