26.4.2024 | Svátek má Oto


EGYPT: Útoky ISIS na Sinaji...

4.7.2015

... a nejkrvavější bitva za posledních 42 let

Regulérní válka vypukla ve středu na Sinajském poloostrově. Teroristická skupina Ansár bajt al-maqdis, která nedávno přísahala věrnost takzvanému Islámskému státu a přejmenovala se na Vilájat Sinaj (Provincie Sinaj) provedla při koordinované ofenzivě 15 simultánních útoků na vojenské cíle na sinajském severu, včetně tří sebevražedných, zabila přes 60 vojáků, další zajala jako rukojmí, zmocnila se mnoha zbraní i armádních vozidel a ovládla padesátitisícové město Šajch Zuwajd nedaleko hranic s pásmem Gazy. Terčem útoků byla především vojenská stanoviště a policejní stanice, ale i důstojnický klub a ozbrojenci útočili i raketami a na armádní vrtulníky pak protileteckými střelami.

Vilájat Sinaj má v posledních dvou letech na svědomí nejvíc teroristických atentátů v celém Egyptě, včetně Káhiry. K nejkrvavějším patřila vražda 16 vojáků v srpnu 2012, třiceti vojáků loni v říjnu nebo 44 lidí při šesti atentátech letos v lednu. Skupina provedla i letošní únorový útok na autobus s jihokorejskými turisty a v květnu zavraždila na Sinaji tři soudce.

Terorismus začal v zemi sílit hned po pádu prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011. Islamistická vláda prezidenta Muhammada Mursího mu ponechala volný průběh a bojovat proti němu začal až jeho nástupce Abd al-Fattáh Sísí po Mursího svržení. Pak islamisté útoky ještě vystupňovali a dnes mají na svědomí na 700 mrtvých, především vojáků. Podle egyptské vlády Vilájat Sinaj spolupracuje se sinajskými beduíny a ozbrojeným křídlem palestinského Hamásu v pásmu Gazy a bojové operace řídí Muslimské bratrstvo, často i z věznic.

Sísí po svém nástupu zahájil na poloostrově nemilosrdnou ofenzivu za nepřímé pomoci Izraele, který mu povolil nasazení desetitisíců vojáků i těžkých zbraní a letounů, jak to vyžaduje společná mírová smlouva. Po devíti měsících intenzivní operace Egypt loni v dubnu prohlásil, že získal nad Sinají „plnou kontrolu“, ale ta dlouho nevydržela. Islámský stát se uchytil v sousední Libyi, a než Egypt zlepšil ochranu společných hranic, proudili jimi na Sinaj bojovníci i zbraně. Odhodlání teroristů posílilo i zatčení tisíců stoupenců Muslimského bratrstva a stovky vynesených trestů smrti, který dostal i Mursí.

Na středeční útoky reagovala egyptská armáda mohutnou operací, do které nasadila i stíhačky F-16 a bojové vrtulníky Apache. Tato nejkrvavější bitva na Sinaji od jomkipurské války s Izraelem před 42 lety trvala 16 hodin. V noci armáda oznámila, že Šajch Zuwajd ovládla, zabila 100 teroristů a „situaci má stoprocentně po kontrolou“, ale už ve čtvrtek ráno obnovila bombardování a zlikvidovala dalších 22 ozbrojenců v Rafáhu. Zároveň bezpečnostní složky podnikly v Káhiře zátah na pachatele úterní vraždy nejvyššího státního zástupce Hišáma Barakáta a zabily devět osob, včetně bývalého islamistického poslance Násira Háfího, který byl letos odsouzen k trestu smrti, a jednoho z vůdců Muslimského bratrstva Abd al-Fattáha Ibráhíma. Tentýž den také vláda zpřísnila protiteroristické zákony.

Izrael posílil vojáky na hranicích, neboť se obává, že bojovníci Islámského státu se možná pokusí obsadit i pásmo Gazy a pomocí odcizených egyptských obrněných vozidel prorazit izraelský hraniční plot.

Středeční útok Islámského státu přišel v předvečer druhého výročí svržení prezidenta Mursího, jen pár dní po atentátech na turisty v Tunisku, šíitskou mešitu v Kuvajtu a vraždění ve Francii, které si vyžádaly skoro 70 mrtvých, a dva dny po vraždě státního zástupce Barakáta, který byl nejvýše postavenou obětí sinajských teroristů. Útok zastihl egyptskou armádu nepřipravenou, přestože byla po atentátu na Barakáta ve stavu nejvyšší pohotovosti, a zasadil ránu Sísího pověsti úspěšného bojovníka proti terorismu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus