26.4.2024 | Svátek má Oto


EGYPT: Letní čas dovedený k dokonalosti

9.6.2016

Kdyby žil pekař Stanislav Pecka, nestačil by se divit. A spolu s ním všichni žijící odpůrci tzv. letního času. Ladislavem Jaklem počínaje a autorem tohoto příspěvku konče.

Neboť ani já jsem se nestačil divit.

V Egyptě platí v současné době standardní čas. Ovšem několik málo hotelů si udělilo výjimku, v zemích svobodné EU nemyslitelnou. Tyto hotely si stanovily jiný čas, než jaký platí v celé zemi.

Jak to vypadá v praxi? Následovně.

Přistanete na letišti v Marse Alam a vydáte se busem směrem na jih. Na hotelové recepci vám pak delegát oznámí šokující zvěst: v celém Egyptě je stejný čas jako nyní v ČR (tj. káhirský čas rovná se SELČ), což samozřejmě poučený návštěvník ví, ale v hotelu je o hodinu víc. To není vtip, ale holá skutečnost. Proč tomu tak je, nechme zatím stranou. Spíše si odpovězme na otázku, zda je něco podobného představitelné u nás.

Jste tedy na hotelu, v němž platí dva časy. Káhirský čas (totožný se SELČ) a hotelový čas (Káhirský čas = SELČ + 1 hodina). Proč píšu dva časy? Protože některé aktivity se řídí hotelovým časem (mj. termíny snídaní, obědů a večeří), jiné káhirským časem (schůzky s delegátem, odjezdy svozových autobusů na letiště). Přičemž kdy platí jaký čas, není tak úplně zřejmé, pokud se to do propozic jednoznačně nenapíše. A přesně to se také děje.

Malý příklad. V den odjezdu bylo v informacích uvedeno:

- umístit zavazadla před dveře pokoje (běžná praxe v Egyptě) ... 12,00

- odevzdat pokojovou magnetickou kartu, karty na ručníky a vyrovnat účet ... 12,00

- odjezd autobusu na letiště ... 13,40

Zdánlivě jasné údaje, ale pouze v případě, že platí jeden čas. V našem hotelu se ovšem musíte ptát: k jakému času se tyto údaje vztahují?

Realita byla takováto (po ověření na recepci):

Čas ponechání zavazadel před pokojem a čas pro check-out je vztažen k času hotelovému, zatímco odjezd autobusu k času káhirskému. Aby to bylo úplně jasné, tady je telegrafický přehled:

- check-out ... 12,00 hotelového času = 11,00 káhirského času

- odjezd na letiště od hotelu ... 13,40 káhirského času = 14,40 hotelového času

Ptal jsem se po smyslu tohoto opatření, ale v podstatě co odpovídající, to jiné vysvětlení. Nakonec jsem si nechal to svoje, které mi přišlo nejlogičtější. Podle káhirského času je v Egyptě v sedm večer tma jako v pytli. Díky hotelovému času se denní světlo o hodinu protáhne. Hotel si tedy zavedl svůj vlastní letní čas (de facto Daylight Saving Time).

Je to samozřejmě oblbovák, protože letní čas ničím jiným než oblbovákem není. Na hotelu si posunete ručičky hodinek o 60 minut dopředu – a věříte tomu, že když jdete v 7 ráno na snídani, že je skutečně sedm, ačkoli reálně je teprve šest. Přitom by stačilo, aby snídaně byly v termínu od 06,00-09,00 káhirského času (podobně by to bylo i s obědem a večeří) a žádné „šachy“ s přetáčením hodinek a s tím souvisejícími komplikacemi by nenastaly. Jenomže – to by pak turisté nejpíš hlasitě protestovali, že snídaně o šesté, a tudíž vstávání někdy kolem půl šesté je příliš brzké, jsou přece na dovolené. Že tak brzy ale vstávají tak jako tak, jim, žel, nedochází, protože skočili na špek zvaný letní čas.

Jak říkám: pekař Pecka blahé paměti by se nestačil divit.

Stejskal.estranky.cz