26.4.2024 | Svátek má Oto


EGYPT: Islamistický prezident si přisvojil absolutní moc

15.8.2012

V Egyptě se o víkendu odehrála druhá revoluce. Islamistický prezident Muhammad Mursí poslal do penze nedávno jmenovaného ministra obrany a předsedu Nejvyšší vojenské rady Muhammada Tantáwího, náčelníka hlavního štábu armády Samiho Anána a nejvyšší velitele námořnictva, vzdušné obrany a letectva.

Armádě odebral rozsáhlé pravomoci, které si přisvojila v červnu, podřídil ji svému úřadu a posílil pravomoci své. Může teď schvalovat státní rozpočet i dohlížet na jeho dodržování nebo uzavírat a odmítat mezinárodní smlouvy.

Muhammad Mursí z Muslimského bratrstva má nyní absolutní moc. V živém televizním projevu prohlásil, že tak učinil v zájmu lidu.

Někteří Egypťané s ním souhlasí a vidí v jeho dramatickém rozhodnutí završení revoluce a historickou příležitost k politickým reformám. Armáda se sice v Egyptě těší značnému respektu, ale její pověst utrpěla za povstání proti prezidentovi Husnímu Mubarakovi kvůli zásahům bezpečnostních složek proti demonstrantům. Egypťané proto dlouho požadovali omezení moci armády a vyčítali jí, že v roli dočasného vládce po Mubarakově svržení neusnadnila přechod k demokracii. Nemálo je však i těch, kdo Mursího rozhodnutí považují za puč a krok ke vzniku islamistického státu.

Mursí se chopil příležitosti, která mu nabídla životní šanci zbavit se nenáviděných generálů. Byl jí teroristický útok minulou neděli, při kterém 35 ozbrojenců zaútočilo na egyptskou policejní stanici těsně u hranic s pásmem Gazy a Izraelem. Zabili 16 egyptských policistů, zmocnili se dvou obrněných vozidel a hraničním přechodem Kerem Šalom se pokusili proniknout do Izraele. Izraelská armáda ale měla varování před teroristickým útokem a byla ve stavu pohotovosti. Jedno vozidlo zničila hned na hranicích a druhé zneškodnilo její letectvo na izraelském území. Izrael tak zmařil jeden z nejnebezpečnějších a nejpropracovanějších pokusů o útok, který mohl mít tragické následky – osm posledních teroristů, kteří na sobě všichni měli pásy s výbušninou, bylo zabito pouhý kilometr od kibucu, kam zjevně směřovali.

K útoku se nikdo nepřihlásil, ale podle Izraele šlo o džihádisty, kteří spolupracovali s beduíny a Palestinci. Izraelské bezpečnostní složky jsou přesvědčeny, že cílem útoku bylo nejen zabít co nejvíc Izraelců, ale i vyvolat mezistátní roztržku.

To se naštěstí nestalo a obě země úzce spolupracují. Egypt se vraždou svých policistů konečně probudil a uvědomil si, že situace na Sinajském poloostrově se mu zcela vymkla z rukou. Mursí prohlásil, že jej vyčistí a nepoleví, dokud neobnoví klid a pořádek. Propustil guvernéra Severní Sinaje i ředitele zpravodajských služeb, který ignoroval varování izraelských kolegů před útokem, protože nevěřil, že by muslim zabil muslima při večeři po skončení ramadánu. Mursí zahájil mohutnou ofenzivu s pomocí letounů, vrtulníků, tanků i vojska, která je první takovou akcí od podpisu egyptsko-izraelské mírové dohody v roce 1979. Izrael ji povolil, přestože Sinaj je podle smlouvy demilitarizovaná zóna. Stejné povolení dal Egyptu v posledním roce už několikrát, když se situace na Sinaji začala zhoršovat. V současnosti tam proti ozbrojencům zasahují tisíce egyptských vojáků.

Egyptská armáda od minulého úterý zabila 67 ozbrojenců a operace stále pokračuje, protože ani teroristé nejsou pasivní a dál podnikají útoky. Podle Egypta jich tam operuje okolo 2000.

Na útok z minulé neděle nejvíc doplatil palestinský Hamas. Tolik se radoval z nástupu prezidenta Muslimského bratrstva, jehož je odnoží, a gazanský premiér Ismaíl Haníja před dvěma týdny s Mursím v Káhiře dojednal otevření hranic s pásmem Gazy. Teď Egypt hranice neprodyšně uzavřel, protože má důkazy, že se na útoku podíleli ozbrojenci z Gazy. Začal dokonce zasypávat více než 1200 fungujících pašovacích tunelů s odůvodněním, že právě jimi prošli teroristé na Sinaj. Hamas to důrazně popřel a útok na egyptské policisty odsoudil jako "ohavný zločin". Nabídl Egyptu, že případné pachatele vypátrá a postaví před soud, ale bez výsledku. Dnes už představitelé hnutí doslova prosí, aby Egypt znovu otevřel hranice, ale marně – Egypt se zlobí, líbánky Mursího s Hamasem skončily a sympatie Egypťanů k hnutí klesly na historické minimum. Egypt dokonce pohrozil, že bude-li třeba, na pásmo Gazy zaútočí.

Izrael zatím jen doufá, že jeho spolupráce s Egyptem neutrpí, a s napětím čeká, jestli Mursí po sinajské operaci své vojáky opět stáhne. V současnosti však pro Izrael na Sinaji představují menší zlo než teroristé. Příští dny a týdny ukážou, jak bude Mursí v boji proti terorismu úspěšný, ale hlavně jaké budou jeho další politické kroky.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6