26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bianca 13.3.2009 8:02

Re: pokračování

Dnes 14 500,- Kc

Bianca 13.3.2009 8:02

Re: pokračování

No, to je odbre, ze jsi si vzpomnel. Jeste to s Tebou neni tak spatne, abys nejakeho toho lekare potreboval:-)))

H.K. 12.3.2009 16:48

Re: Kdo by měl stanovovat cenu zdravotní služby ?

Manželka je lékařka na IP interny a dcera  taky. Manželka se o peníze téměř nestará a zcela určitě neví kolik má měsíčně. Já jsem to do nedávna taky nevěděl.

Vycházím z toho, že každý by měl žít tak, aby rodinu zbytečně nezadluřil. Kolik vydělá, tolik může utratit.  Může se rodina přiměřeně zadlužit, když bude stavět dům, neměla by se zadlužit a půjčovat si na běžnou denní spotřebu.   Tak je to, podle mého názoru, i ve státním hospodářství. Může se celkově rozdat tolik peněz kolik stát "vydělá". Jinak řečeno kolik vybere na daních. Daňová zátěž nesmí překročit určitou mez. Potom už by se přestalo vyplácet chodit do práce. Každý si z koláče může ukrojit jenom přiměřený díl. Ten je větší v silnějších ekonomikách než slabších.

I na zdravotní péči nemůžete dát peněz kolik by jsme chtěli. Tzv. zdravotní pojišťovna může vydat tolik peněz kolik vybere a zdravotnická zařízení by měla s těmi penězi hospodařit ne je rozhazovat. Zdravotníci si musí uvědomuït, že např. ti co jezdí po světě s dodavateli léčiv, peníze berou z jejich hromádky. Ti co bujují proti poplatkům "kopou" za farmaceutické firmy, které měli loni nižší zisk o 2 miliardy korun a snaží se všemi prostředky poplatky zrušit. Jiní zase k tomu mají politické důvody. Zdravotnictví je politicky lehce zneužitelné. Je nutné zajistit pomoc zejména pro lidi chronicky nemocné a lidi z finančně náročným vyš. a léčbou. Je toho víc.

....obvykle už taky pracuje a to za opravdu dost malý plat, proto si nemyslím, že by v té době na nich nemocnice zase tak prodělávala.

Jestli v dnešní době musí doktor před druhou atestací pracovat rok na klinice, tak ten rok ho nemocnice platí a figuruje ve stavu. Ostatní musí pracovat i za něho. Předpokládá se, že bude na oddělení pracovat a on odejde. To při dnešní feminizaci není jednoduché. Do budoucna bude muset každá nemocnice odborníky, kteří budou zárukou, že oddělení bude na dobré úrovni i do budoucna.

Lída 12.3.2009 14:10

Re: Kdo by měl stanovovat cenu zdravotní služby ?

Já nejsem doktorka a ani nemám doktora v rodině. Mám jen známé doktory a chronicky nemocné dítě. To jen pro přesnost, abyste mě nepodezíral, že hájím sebe.

Peníze za vzdělání Vám nikdo nedá a to ani nikdo nechce. Ale každý chce, aby v ceně jeho práce byla zohledněná náročnost a délka povinného vzdělání, které musíte mít, abyste tu práci mohl vykonávat. Vzdělání lékařů určitě patří k těm náročnějším a myslím, že je rozhodně nejdelší. Před atestací se doktor v nemocnici vzdělává, ale obvykle už taky pracuje a to za opravdu dost malý plat, proto si nemyslím, že by v té době na nich nemocnice zase tak prodělávala. Takže fakt nevím, proč by pak nemohli jít, kam je srdce táhne. Když budete třeba inženýr, získáte praxi v nějakém podniku, tak pak taky můžete jít za lepším. A nikdo vám to nemůže zakazovat. Tak proč by to zrovna doktoři měli mít zakázané? A ještě k tomu platu v nemocnici, pokud vím, těch 40 000 mívají doktoři i se službami, tedy za práci navíc. Takže není správné ten plat srovnávat s platem za normální pracovní dobu.

H.K. 12.3.2009 13:40

Re: Kdo by měl stanovovat cenu zdravotní služby ?

Já myslím, že je to jak v jiných profesích. Jsou dobří pracovníci, kteří si zaslouží podstatně víc a jsou špatní lékaři, kteří by měli do práce peníze nosit. Jak jsem již psal, vědět neznamená umět. Informace můžete mít jakékoliv, ale pokud je neumíte používat, tak je to k ničemu. Obecně řečeno lidé by měli dostávat peníze za práci ne za to, že mají vzdělání. I když vzdělání je podmínka nutná, ale nemusí být postačující.

Pokud budete pacient, tak Vám nepomůže ten, kdo bude rozumovat na chodbě, ale ten kdo Vás vyšetří a ošetří.  Zdravotnictví má k dispozici nějaké peníze a s těmi musí vyjít. Pokud budou peníze z tohoto velmi děravého koše unikat, tak si ti co skutečně pracují, vemou jenom to co v něm zbyde. Víte jak ve to ve zdravotnictví chodí a kolik je děr.  Za zdravotníky je nikdo ucpávat  nebude.

A proto část mladších doktorů odchází. Mají na to právo a nech jdou kam je srdce táhne. Není ale dobré, aby odatestovali v nemocnici a potom odešli. To si musí každý ředitel ošetřit tak, aby pokud doktor odejde musí  zaplatit náklady, které má nemocnice. Nemůže ho nemocnice platit po dobu jeho studia a stáží a potom nechat odejít.

Jaké jsou platy ve zdravotnictví já dobře vím. Peníze chodí na můj účet. Myslím, že si mnozí neuvědomují kolik musíte jako OSVČ  vydělat, aby Váš příjem byl srovnatelný s příjmem v nemocnici. Díval jsem se na kalkulačku. Pokud máte čistý příjem 29630 Kč, tak Váš hrubý příjem činí 40000Kč, a tzv. superhrubá mzda je 53600 Kč. Mám taky vysokou školu, jsem OSVČ a byl bych vděčný kdybych vydělal superhrubého 29630 Kč za měsíc. Neplaču, nikdo mi nepřidá ani korunu.

DM2 12.3.2009 9:25

Re: pokračování

Je, to jsem zohlednil, ten se dělá 1 až 2x za rok, čili ten výpočet jsou 4 návštěvy (každá odběr z prstu, vyšetření moči) + 1 g.h.

Lída 12.3.2009 7:53

Re: Kdo by měl stanovovat cenu zdravotní služby ?

To máte pravdu, pořád je celková úroveň platů v Rakousku, natož v USA, vyšší než tady. To fakt nemá cenu srovnávat. Ale má cenu srovnávat, jak velký plat má doktor vzhledem k platům v jiných profesích. A v tom jsou naši doktoři na tom hůř než v Rakousku a není pro to žádný rozumný důvod. A proto část mladších doktorů odchází. Je po nich poptávka a jazyky už většinou umí.

Lída 12.3.2009 7:46

Re: Takových případů jsou tisíce

Zvýšir pojistné navrhoval, asi mu tady připadá malé. Ale ani mírné zvýšení pojistného by pořád nezajistilo léčbu všech podle nejnovějších poznatků.

Lída 12.3.2009 7:44

Re: pokračování

Není náhodou "dlouhodobý cukr" a glykovaný hemoglobin to samé?

modrý fták 11.3.2009 23:59

Re: Nevím jestli je dobré na příkladu léčení hodnotit tzv neviditelnou pracku

Ale, ale chlapče, tak jak se nám podařilo rozkrást pod pláštikem neviditelné  černé pracky trhu, za účasti  nadstandartně honorovaných retingérů a auditorů,  vykrást  banky, zlatý poklad starožitných mincí bratru 70 tun, zdravotnictví je pro nás bezedný zlatý důl, stále doplňovaný.

Není pravdou, že např.u dovozový  léčiv nelze snížit cenu. Jenom hloupý stát, nakupuje 90 % dovozových léčiv podstastně dráž než je cena v zemi původu.

Minutus 11.3.2009 23:37

Re: komunistická zdravotní péče říznutá ráthem

Vy byste se asi měl léčit s očima. Ani komunisti ani Rath teď zdravotnictví neřídí. Copak nevidíte, kdo je u moci? A pokud nemáte ty 3000 Kč na podporu švagrové, není mi jasný ani váš řitní alpinismus směrem k ODS. Protože ti vám jasně říkají - "Plaťte si u doktorů sám!"

Minutus 11.3.2009 23:25

Re: pokračování

Ano, lékaři jsou podhodnoceni a v zahraničí je o ně dokonce eminentní zájem, naproti tomu co tu nějaký neinformovaný blb deklaruje. * * * Tak plné hrazení pro oněch 50000 pacientů může obnášet nějaké 2 mld., což není tak tragické.

Je několik cest a je potřeba využít všechny. Jednou je bezesporu spoluúčast, limit 5000 Kč by ovšem měl být absolutní a týkat se i doplatků na léky a materiál potřebný pro chroniky. Je potřebná především jako regulátor. Druhou cestou je zvýšení zdravotního pojištění, opravdu jsme velmi levní. 1% nahoru znamená asi 1/13 navíc, něcomezi 15 - 20 mld. Jsme daleko za vyspělými zeměmi, viděl bych to aspoň na 3% navíc. Další je snížení marží pro lékárny, což by mělo za následek krach asi 1/2 z nich. Nic by se hrozného nestalo a bylo by dost magistrů, tudíž by šli dělat možná i za nižší plat. Je jich nadbytek a v zahraničí o ně zájem není. Úspora několik desítek miliard. Lékařům slíbit bonusový státní důchod, pokud odpracují v Česku aspoň 30 let. Když to jde u vojáků a policistů, proč ne u lékařů?

H.K. 11.3.2009 22:09

Re: Kdo by měl stanovovat cenu zdravotní služby ?

Jinak vy si fakt myslíte, že doktoři v Rakousku jsou víc placení, protože odvedou víc práce? Já nevím kolik práce odvede doktor v Rakousku.  Nebudu ani porovnávat pracovní výkonnost v Rakousku a ČR.

V Rakousku mají mzdy takové, jaké dovoluje ekonomická situace lidí v Rakousku. Myslíte, že v Rakousku dělají lidé méně než v USA? Myslíte, že jsou stejně placeni  jako v USA? Pokud chcete mít mzdu jako v USA musíte jít pracovat do USA, nemůžete zůstat v ČR nebo jít pracovat do Konga. To je stejné ve všech profesích.

DM2typu (ne tlusťoch, dědičný) 11.3.2009 21:31

Re: pokračování

Tak schválně koukám na výpis, který si vyžaduji od ZP každý rok (je to zdarma a pokud máte správnou ZP a certifikát, je to otázka pár hodin):

KONTROLNÍ VYŠETŘENÍ DIABETOLOGEM 160 * ANALÝZA MOČI CHEMICKY 16  * ODBĚR KAPILÁRNÍ KRVE 17 * GLUKÓZA KVANTITATIVNÍ STANOVENÍ 12 * SEPARACE SÉRA NEBO PLAZMY 12 * GLYKOVANÝ HEMOGLOBIN 183 (1/rok) dohromady za rok (4x) mi to dělá cca 1000 Kč + 1 "dlouhodobý cukr" 190 = 1200 za rok.

Syn šel jednou ke kožnímu, dostal mastičku div že ne mezi dveřmi a má CÍLENÉ VYŠETŘENÍ DERMATOLOGEM 217.

Lída 11.3.2009 21:25

Re: Kdo by měl stanovovat cenu zdravotní služby ?

Pokud skutečně nepředpokládáte, že máte právo na stejnou péči jako třeba v Rakousku, pak beru, že taky nechcete platit doktory tolik jako v Rakousku.

Jinak vy si fakt myslíte, že doktoři v Rakousku jsou víc placení, protože odvedou víc práce?

NumLock 11.3.2009 21:22

Re: Numlocku

Fafo mně zase jde o to, že to je celé nesmysl. Neexistuje žádná statistika podle které by se dalo zjistit, že chodíme k lékaři více než jinde. To samé platí pro nemocnost, počet akutních lůžek atd. A právě z toho (sic) se vypočítávají ty hlavní ztráty. Veřejnost je ukolébávána tvrzením, že peněz je dost. A jak to dopadá je vidět na dohodě. Ano jsou to zdravotníci, kteří jsou odpovědní za ztráty způsobené postupy kategorizační komise, stavebnmi investicemi, netransparentním obsazováním manažerských pozic, spornou legislativu, rozdělováním dotací a basta.

Lída 11.3.2009 21:18

Re: pokračování

Budou léčit trochu jinak, to chápu. Ale nemělo by to být tak, že v jedné ordinaci nemáte šanci získat lék, který na stejnou chorobu v jiné ordinaci bez problémů získáte. Ne kvůli odbornému názoru lékaře, ale kvůli nějakému limitu, který vychází z toho, jací pacienti chodili do dané ordinace loni.

x-chrochtal 11.3.2009 21:16

Zdraví je jen jedno !!!

:-)

Fafa 11.3.2009 21:00

Numlocku

mne ani tak nejde o to, jestli je tech miliard 50 nebo 5. Mne jde o to, ze chirurg na sluzbe ve spitale muze mit pocit, ze je spatne zaplaceny, ale moc nepomuze mu poradit, aby si napred udelal poradek ve vyberovych rizenich na ministerstvu.

Eva D 11.3.2009 20:40

Re: Evo

Díky, Fafo. Chápu. Zrovna na ty dědičné choroby bych ani nepomyslela, to mi připadá bohužel jasné. Spíš jsem chtěla poznamenat, že čekat můžete jeden průšvih a přijde úplně jiný, který Vás ani nenapadne. Což, v případě dětského DM1, znám z  dost blízka.

Tam, říkali nám, to bylo jedno dítě z 2000, ale přibývá to, takže poslední čísla neznám.

NumLock 11.3.2009 20:37

Re: Ahoj Dohodo,

A nešlo by tě 50 miliard upřesnit - zdroj? Já zase slyšel o 27 miliardách. 20 zdravotnictví + 7 sociální pojištění. Sice s tím nesouhlasím, ale budiž. Nemocenská vyřízena = 20. Jsme zregulovaný = 10. Ještě zrušit polovinu akutních lůžek a budeme na prohospodařených 3 milardách. Pak už vlastně zbývají jen falešné recepty od narkomanů a zavést výběrová řízení a vše bude OK.

Eva D 11.3.2009 20:29

Re: A zkusil jste si ten ucet a jejich rocni souhrn vyzadat u svoji pojistovny?

Následné řízení jednoduché, ale nakonec půlka národa lituje ubohého pana doktora. Jako v případě toho, který se zastřelil v kanceláři VZP Prachatice.

Fafa 11.3.2009 20:07

Ahoj Dohodo,

no jo, kdyz pacienti a volici taky prilis nemaji zajem to menit. Tem staci, ze jim krajsti hejtmani slibi "slevu zadarmo".

Minutus 11.3.2009 20:05

Re: koukám, že

Jsem zásadně proti. Musíme udržet takové zdravotnictví, aby běžná onemocnění v ceně léčby do jednoho miliónu byla léčba zdarma. I za cenu o něco nižších mezd. Ovšem možnost připojistit se na limit třeba 3, 5, 10 miliónů u komerčních pojišťoven by asi nebyla k zahození.

Minutus 11.3.2009 19:57

Re: Syrová realita

Nemyslím si, že je to vždy pravda. Je otázkou, co myslíte pod "bohatí" a co pod "líp".

Minutus 11.3.2009 19:56

Re: Diabetici ve VZP?

To je ale naprosto správné, protože mají lukrativnější klientelu. Vůbec nechápu smysl více pojišťoven, konkurovat si mohou de facto jen nižšími náklady. Ale spotřebují více managorů, více budov, zařízení ..

tich@dohoda 11.3.2009 19:43

Re: Ahoj Dohodo,

ahoj Fafo, pochopitelne, bezna sestra nebo dochtor nemaji co mluvit do chodu nemocnice ci peneznich toku. Vis, ja si myslim /tedy jsem si jist/, ze nikdo v CR zdravotnictvi ani poradek udelat nechce, rozhodne ne ti , co to maji dokonce v naplni prace. Tech cca 50 miliard, ktere se tam kazdy rok rozkradou a prohopodari , na tom se pakuje tolik zajmovych skupin/napric politickym spektrem/ , s temi zadny ministr zdrav. nehne. Cau :-)

Fafa 11.3.2009 18:55

Ahoj Dohodo,

to je sice v mnohem pravda, ale taky je to zcela mimo dosah beznych doktoru a sester. Vycitat zrovna tohle zdravotnikum ma asi stejny smysl jako vycitat vojakum v zakopech, ze se krade na ministerstvu obrany.   

Kuchl 11.3.2009 18:52

Re: prekvapil me modra gumka BuBu, tedy prekvapil prijemne

Bez reformy NIKDO díry NEZALÁTÁ ! Ale díky amatérům a egoistickým politikům změna k lepšímu nehrozí .Krade se všude , nejen ve zdravotnictví . Ale chce to udávat nebo držet ústa. :-/

Fafa 11.3.2009 18:49

M.L.

vnímat lidi jako klienty kupující si zdravotní péči

To by bylo fajn. Takze pro zacatek by klienti mohli byt 100% odpovedni za ucet za sluzby bez ohledu na limity pojistovny a podobne hlouposti. Taky by bylo dobre, aby zdravotnicka zarizeni smela bez udani duvodu odmitat klienty. Architekt taky nemusi zdarma delat projekt jenom proto, ze jeho potencialni klient je bezdomovec. A samozrejme moznost neplaticim klientum odmitnout poskytovat dalsi sluzby. Pokud svemu danovemu poradci nezaplatite ucet z minuleho roku, tak jiste muze odmitnout udelat Vase danove priznani v roce letosnim. A Vase pripadne obavy o prodleni a penale opravdu nejsou jeho problem. Tohle presne opravdu chcete?