6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
občan 11.3.2009 11:10

Re: Syrová realita

radšej byť zdravý a bohatý ak chudobný a .....

Zdenek 11.3.2009 11:09

Re: Diabetici ve VZP?

A proč by VZP vstřícná nebyla, když jí ostatní pojiš´tovny povinně přerozdělují své peníze ? Místo, aby nám snížili pojistné (čtěte "daň"), tak se peníze přelévají do VZP.. To se jim to potom je "vstřícný" za cizí ..

vládík 11.3.2009 11:05

Re: Syrová realita

R^

vládík 11.3.2009 11:03

Trh se zdravím je viditelný

Léčba i prevence jsou služby. A žádná služba není zdarma. Jen někteří politici předstírají, že tomu tak není. A vymýšlejí hesla o bezplatné péči (a dávají je do Ústav) či péči nejlepší, jaká existuje.

Když Julínek chtěl popsat standard, napsal, že se každému dostane nejlevnější péče, která ještě zajistí jeho léčbu. Doposud se mu nedostává ani té. Přesto (ve vlastním zájmu) začali Paroubek a Ráth řvát.

I to je o serióznosti toho či onoho politika.

Závěr: Zdravotnictví (jako všechny služby) je ovládáno rukou trhu.  Že to někteří skrývají má svůj důvod: i politika je řízena rukou trhu. Čím neprůhlednější budou toky peněz, tím více umí "šikovný" politik získat.

doktor 11.3.2009 10:56

Re: Zázrak lze provést v Karlových Varech.

Hypoglykemie není jen nepříjemná. Může být - v případě, že ji dostanete, když jste o samotě - i smrtelná. Nemocí, jako je DMI, je mnoho. To, co je u nás považováno za nadstandartní léčbu (na příklad insulinová pumpa), protože lze s obtížemi nemoc léčit i jinak, je v západní Evropě standard. Připojištění je problém, který tady byl rozebírán. I zde máme vzory na západě: s vážnou nemocí (poruchou) vás buď pojišťovna nepojistí vůbec, nebo s nerealizovatelně vysokým pojistným. V jiné diskusi dnes někdo na Psu rozebírá masové smrtelné důsledky nesprávné (nedostatečné) výživy pacientů v nemocnicích. Je to trvalý závod s morálkou: léčit účinně a pohodlněji tisíce mladých nemocných, nebo zachránit život statisícům těch starších. Jak Pavla B. správně na Psu napsala: nikdy nebude na léčbu VŠECH s využitím nejnovějších poznatků vědy. Zatím je to mnohdy otázka peněz, čili trhu. Ten je ve zdravotnictví - jak ekonomové( ne naši, ti se trhu koří) prokázali - neproveditelný a nemravný.  Zvláště u smrtelných nemocí.

cb 11.3.2009 10:48

Re: Syrová realita

Rozdil mezi bohatymi a chudymi je v tom, ze bohati zijou lip nez chudi. Kdyby zili stejne, nebyl by duvod byt bohatym, vsichni by byli chudi. Protoze byt bohatym stoji trochu usili.

cb 11.3.2009 10:45

Lepsi neviditelny trh

nez viditelni zistni, lini a hloupi urednici.

DM1 11.3.2009 10:42

Re: No nevím

Děkuji za tip - předloktí mě nenapadlo. Na druhou stranu - větší počet měření u labilní curovky zase tak moc nepomůže. Dozvíte se hodnotu, ale neznáte trend - zda Vám cukr právě klesá nebo stoupá. Vyřešilo by to kontinuální měření - bohužel  je v současnosti drahé a díky sondě i nepříjemné. Chápu Vaši snahu a přeji Vaší dcerce vše nejlepší, ale já osobně jsem pumpu odmítl, snažím se glykémii udržet v normě stabilním denním režimem a měřím se pouze když se mi "to nezdá" ...

Tino 11.3.2009 10:34

Trh se zdravím není nutně špatnost!

"Trh se zdravím" má i jiné nepřímé "kanály". Málo se píše o tom, že zdravotní pomocný personál má povinnost neustále se školit v seminářích. Kontrolované je to systémem bodového zisku u absolventů seminářů.

Semináře pochopitelně nejsou zadara jako jsou zadara poskytování zdravotní péče pacientům. Musí je někdo zaplatit a stát to není. Stát jen vyžaduje proškolování zdravotníků s neustálou pravidelností. Pacienti se také na to nesloží, aby měli proškolovaný zdravotní personál. A tak jediný kdo poskytne finance na proškolování zdravotního personálu, jsou nejrůznější farmaceutické firmy a firmy pracující v oboru zdravotnictví. Skutečně se tyhle firmy snaží a nabízejí velkou paletu proškolování. Pochopitelně při tom i dělají reklamu svému zboží či službám a tzv. lobují u zdravotníků.

Snad to někomu příjde jako špatnost takhle obchodovat u zdraví, ale kdopak by nám zaplatil ty obrovské sumy za neustálý odborný růst zdravotníků? Že je při tom něco za něco? No a co?!   ZADARMO mají zdravotní péči jen u Rátů!

Lída 11.3.2009 10:16

Re: Diabetici ve VZP?

OZP taky, ve svou dobu byla dokonce vstřícnější, ale to už neplatí. Vím jen o jedné pojišťovně, která nechtěla diabetickým dětem platit to, co VZP a to byla nějaká Česká národní nebo něco takového. VZP ráda argumentuje tím, že hradí víc než jiné pojišťovny, ale asi to není moc často pravda.

baci 11.3.2009 10:15

trh

trh by měl ve zdravotnictví fungovat za předpokladu,že dojde k zcela rovnocenému vztahu pacient-lékař-pojištovna,proti tomu se postaví lékaři,pacienti a pojištovny takže kvadratura kruhu,ale české zdravotnictví patří v Evropěk nejefektivnějším, vynikající výsledky s minimem nákladů-bohužel na úkor zdravotníku .Jinak přidávám pohled na zdravotnictví zvenčí blog http://bakala.bigbloger.lidovky.cz/  článek  http://bakala.bigbloger.lidovky.cz/c/66369/Pohled-na-ceske-zdravotnictvi-zvenci.html

Kja 11.3.2009 10:14

Re: dobře sepsaný článek!

Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze ta moznost neni. A neni moznost ani uzavrit zivotni pojisteni. Zkousela jsem to nekolikrat v poslednich 10 letech u ruznych ustavu a pres optimisticke reci agentu vzdy nakonec prislo zamitnuti. Byla bych ochotna si klidne platit vyssi taxu.

Cukrovku jsem dostala v r. 1995, bylo mi 25 let, a po 15 letech se uz komplikace objevuji. A skutecne si pripadam ve 40 mlada na invalidni duchod :-(

Lída 11.3.2009 10:14

Re: Mimochodem, Pavlo,

No teda nevím, já jsem před pěti lety dávala kostní štěp z pánve svému synovi, kterému tou mou kostí pak vyplňovali cystu v holenní kosti. Operace byla samozřejmě v plné narkóze s pětidenní hospitalizací. Byla jsem zvědavá, kolik to stálo, tak jsem si nechala udělat výpis. Narkóza stála asi 1200 Kč a celý pobyt v nemocnici i operací asi 3 tisíce. U syna to bylo podobné, jen měl dražší narkózu, asi proto že byl ještě dítě a navíc diabetik.

Nevím, kolik stojí klasická operace křečových žil, ale myslím, že se ta cena bude blížit spíš té mé operaci než těm 15 tisícům za jednu nohu na soukromé klinice. Nakonec kdyby byla operace křečových žil klasicky dražší než ta moderní, proč by ZP neplatily radši tu levnější?

Pavla B. 11.3.2009 10:03

Re: Diabetici ve VZP?

Ne, jsme celá rodina od začátku historie zdravotního pojištění u VZP. Jedna věc je, že ze zákona nesmí žádná ZP diabetika odmítnout resp. administrativně se ho zbavit, druhá věc je, že mu revizní lékař pojišťovny nemusí schválit víc než 400 diagnostických proužků ročně nebo přechod na IP. Takže nepřímý nátlak. Je dobře, že se to netýká všech pojišťoven. VZP je ohledně nadstandardů schvalovaných revizními lékaři dost vstřícná.

Vendy 11.3.2009 9:59

Zázrak lze provést v Karlových Varech.

Před 15 roky jsem náhle onemocněl cukrovkou DMI. Po půl roce jsem jel na lázeňský pobyt do Karlových Var. Ohromně těžké bylo najít řešení žití s hypoglykémií. První den jsem uplaval zpětně bazén v Termálu. Tak tak jsem stačil dojít si pro kostku cukru. Nějakým vnuknutím jsem začal svoji metodu. Šestý den jsem se ráno probudil v kalužích potu. Večer jsem uplaval 1000m aniž bych měl záchvat hypoglykémie. DMI není vyléčitelné. Ale od té doby mě nikdy glykémie neklesne pod 4,5 mol. Dokonce jsem si před léty dovolil držet 26dní léčebný půst! Inzulín si nepřestávám aplikovat. Kdo žažil hypoglykémie ví, jak příšerný je to stav. Od těch dob si pobyty opakuji. Proč návod nezveřejním. Znám nabubřelost lékařů. Nazvali by mě šarlatánem. Kdyby ale někdo měl zájem o terapeutickou metodiku v lázních, poskytnu mu ji. To by také vyžadovalo změnu časového období procedur. Z dnešních 7.00 do 15.00 na minimálně 7.00 do 17.00/18.00hod.

m.l. 11.3.2009 9:57

Syrová realita

Syrová realita je taková, že kdo má víc peněz, má i lepší zdravotní péči. Platilo to za komunistů, platí to i za socanů, za každého režimu bez ohledu na zbožná přání vyslovovaná volenými či jmenovanými vládci a chvástání některých odborníků. A nedá se s tím nic dělat, může se to buď poctivě přiznat nebo pokrytecky vytlačit do zóny šedé ekonomiky, ale zlikvidovat to nelze. Lidi si vždycky cestu najdou, jak si za lepší péči připlatit.

Lída 11.3.2009 9:47

Diabetici ve VZP?

To,že ostatní pojišťovny expedují diabetiky do VZP, se Vám stalo osobně? My jsme naopak syna úplně bez problémů přesunuli z VZP do OZP. Pojišťovna přece ze zákona nemůže nikoho odmítnout.

dulcibelka 11.3.2009 9:44

Re: Mimochodem, Pavlo,

No, myslím, že za 15 tisíc (jedna noha;-)) byste celou operaci nepořídila. Anesteziolog, operatér...materiál, technika...to jste z laciného kraje:-/

Lída 11.3.2009 9:37

Re: Mimochodem, Pavlo,

Ale zrovna u těch křečových žil si nemůžete zaplatit nadstandard. Vy si buď vyberete léčbu od ZP, to je ta klasická operace, po které je měsíční pracovní neschopnost, nebo si zaplatíte celou operaci jiným způsobem, ZP Vám na ni nepřidá ani korunu. Podle mě nadstandard by měl spočívat v tom, že ZP zaplatí klasickou operaci a vy si případně připlatíte na tu lepší. To znamená, že ze svého zaplatíte jen ten rozdíl, ne celou cenu operace.

otec cukrovkáře 11.3.2009 9:33

Re: No nevím

my máme s lázeňskou "léčbou" ty nejhorší zkušenosti.Popření byť těch nejzákladnějších rituálů počátků diabetika-monitoring,stravovací záležitosti,pravidelnost,denní režim,vzdělání....Podle nás je to tunel na peníze.

dulcibelka 11.3.2009 9:30

Mimochodem, Pavlo,

ty nadstandardy tkví dneska nejen ve vybavení pokojů...Co tak vím ze svého okolí za poslední dobu, lze si zaplatit, resp. připlatit za lepší materiál či inovované vedení operace (konkrétně hemeroidy a křečové žíly, a jistě by se našlo mnoho dalších), důsledkem čehož je lepší hojení a podstatně zkrácená rekonvalescence - a pojišťovna hradí pouze klasický způsob. Pacient si může vybrat , aniž by byl z důvodu nesolventnosti neošetřen...Prostě rozhoduje pojišťovna, a myslím, že tak to funguje všude po světě.

Boston Globe 11.3.2009 9:29

skoro 50 milionů Američanů nemá pojištění

Rostoucí nezaměstnnanost jejich počet denně zvyšuje, protož pojištění bývá vázáno na zaměstnavatele.

Neschopnost platit za nemocniční ošetření je nejčastějším důvodem osobního bankrotu. Osobní bankrot se v USA odehraje každých 30 vteřin.

Nemá to Obama lehké.

otec cukrovkáře 11.3.2009 9:27

Re: No nevím

slovo metabolický rozvrat mi vždy připomene rozvraty jiné....U nás mám silné podezření na vleklá nedorozumění mezi mnou a ženou(již 20 let),jisté nepohodlí (chlapovi nevadí) spojené se stěhováním a životem v materiálním nepohodlí (starý dům.žádná koupelna a záchod,vše zašlé),žití na dluh.

Lída 11.3.2009 9:27

Re: No nevím

A v čem by jí ty lázně asi pomohly?

Lída 11.3.2009 9:26

Re: No nevím

Děti se takto měří celkem běžně a na žádné rozpíchané prsty si nestěžují. Měřit se dá i z jiných míst než jsou bříška prstů na rukou. Syn má DM už 15 let a měří se průměrně 4x až 5x denně celou tu dobu. Když byl opravdu malý, tak i častěji.

Xury 11.3.2009 9:25

Re: dobře sepsaný článek!

Obávám se, že tato možnost v současnosti není, protože by vyžadovala analýzu pravděpodobnosti výskytu všech (nebo alespoň většiny) chronických onemocnění a rozdíl mezi plněním za ZP a doporučeným postupem odborné společnosti. Výše zmíněná pravděpodobnost by bylo nutné propočítat podle věku a pohlaví a na základě toho pak určit výši pojistného. Při nejasnostech ohledně systému financování zdravotnictví by něco takového dělal jedině kaskadér.

Pavla B. 11.3.2009 9:25

Re: dobře sepsaný článek!

Vlastně teď znovu koukám, že o tom něco (nic potěšujícího) psal ráno EVa.

dulcibelka 11.3.2009 9:20

Re: závěr ?

Existuje - leč není řízen neviditelnou rukou (ani nabídkou a poptávkou), nýbrž zdravotními pojišťovnami.

Xury 11.3.2009 9:19

Re: No, poskytli ste vynikajucu

Pojišťovny jsou postaveny na principu odhadnutelného rizika,které vychází ze statistik. Pokud jste už nemocná(ý), tak už vás nemohou pojistit, protože už by vám museli platit pojistné plnění. Je to stejné jako byste se chtěla pojistit proti povodni v době, kdy máte dům zaplavený navíc v záplavové oblasti s dvouletým cyklem a ještě chtěla proplatit tu současnou povodeň.

Pavla B. 11.3.2009 9:15

Re: dobře sepsaný článek!

OK, ale pořád nevím zda skutečně existuje (v současnosti) možnost pro chronické pacienty se připojistit (jinak než krátkodobě - např. cestovní připojištění apod.).