26.4.2024 | Svátek má Oto


BLÍZKÝ VÝCHOD: Zpráva OSN o loňské válce v Gaze

25.6.2015

Komise OSN pro lidská práva vydala v pondělí svou očekávanou zprávu o loňské letní válce Izraele proti palestinskému teroristickému Hamásu v pásmu Gazy. Dospěla k závěru, že „Hamás i Izrael se mohly dopustit válečných zločinů“, ale neúměrně větší pozornost věnuje postupu Izraele. Komisi původně předsedal Kanaďan William Schabas, ale z funkce odstoupil, když Izrael poukázal na jeho dřívější protiizraelské výroky a poradenství pro palestinské představitele. Nahradila ho bývalá americká soudkyně Mary McGowan Davis, ale zpráva má mnoho nedostatků i pod jejím vedením. Možná k tomu přispělo i odmítnutí Izraele s komisí spolupracovat, protože je dlouhodobě známá svou předpojatostí.

Zpráva nazývá pásmo Gazy ovládané Hamásem „Státem Palestina“ a opírá se o jeho, nikoli izraelské údaje o počtu mrtvých a poměru mezi teroristy a civilisty – ti podle Hamásu tvořili 65 % z více než 2200 palestinských obětí, zatímco Izrael, který jejich identitu ověřuje, zatím zjistil 44 % ozbrojenců, 36 % civilistů a zbytek dosud zjišťuje. Zpráva odsuzuje Izrael za vysoké civilní ztráty a ignoruje četná očitá svědectví, podle nichž Hamás využíval civilisty jako lidské štíty a odpaloval rakety z blízkosti či přímo z nemocnic, mešit, hotelů či škol, kladl v nich výbušniny a kopal pod nimi útočné tunely – zpráva „nechápe“, proč izraelská armáda tyto objekty bombardovala. Dokonce odsoudila i její systém varování obyvatel těchto zneužitých civilních objektů před každým útokem jako „neúčinný“. Tunely Hamásu zpráva považuje za legitimní, protože podle ní jimi ozbrojenci útočili jen na vojenské cíle. Rovněž je přesvědčena, že Hamás Izrael varoval před raketovými útoky na Tel Aviv, čímž myslí jeho výhrůžky.

Zcela také opomíjí fakt, že Izrael válku nevyvolal a jako ve všech předchozích konfliktech jen reagoval na ostřelování a tentokrát i na vraždu tří izraelských teenagerů. Rovněž si nepovšimla, že Izrael byl od prvního dne ochoten boje zastavit, ale Hamás příměří opakovaně odmítal – podle zprávy izraelské vlády tak 90 % všech obětí vůbec nemuselo zemřít. Komise vyčítá Izraeli i pomalou rekonstrukci Gazy, jako by nevěděla, že mezinárodní dárci dodnes neposlali tři čtvrtiny slíbených peněz. Kritizuje také izraelskou blokádu pásma, aniž si všímá egyptské a přesto, že Palmerova komise OSN už dříve potvrdila, že blokáda je v souladu s mezinárodním právem.

Komise zcela ignoruje čtyři podrobné zprávy izraelské armády i pátou, kterou pro OSN sepsala skupina bývalých zahraničních generálů a diplomatů. Žádná neshledala na izraelském postupu při operaci nic nezákonného. Ty izraelské uvedly i řadu dosud utajovaných detailů o jednotlivých akcích, o zapojení právních expertů, kteří každý útok předem vyhodnocují, aby byl v souladu s mezinárodním právem, i o jejich občasném zrušení kvůli příliš vysokému riziku civilních ztrát. Vlastní vyšetřování provádí řadu měsíců také armáda, která už podala několik trestních oznámení na vojáky, kteří při operaci porušili disciplinu.

Zpráva generálů, mezi nimiž byl někdejší náčelník hlavního štábu Bundeswehru a představitel NATO Klaus Naumann, bývalý velitel britských jednotek v Afghánistánu Richard Kemp a dalších osm expertů z Holandska, Španělska, Itálie, Austrálie, Kolumbie a Spojených států, konstatovala, že Izrael dodržoval všechny normy mezinárodního práva, přijímal k ochraně palestinských civilistů bezprecedentní opatření, a dokonce kvůli nim riskoval životy vlastních vojáků, kteří v několika případech také zahynuli. Autoři zprávy zdůraznili, že neznají žádnou jinou armádu na světě, která by na ochranu civilistů tolik dbala.

Zpráva Komise OSN pro lidská práva rovněž nenabízí žádný návrh, jak by se měl Izrael proti raketám bránit, když je Hamás odpaluje z hustě obydlených oblastí.

Hamás mezitím doplňuje zásoby raket a připravuje se na další válku. Od roku 2000 jich vystřelil více než 15 200, z toho přes 4800 v loňské válce, a zabil nejméně 1265 Izraelců. Kdyby střely z Gazy nelétaly, nemusely by být oběti ani na jedné straně.

Izraelská vláda zprávu podle očekávání odsoudila jako neobjektivní a morálně závadnou, protože nedělá rozdíl mezi teroristy a Izraelem jako dlouholetou obětí ostřelování a přistupuje k oběma stranám jako k rovnocenným soupeřům se stejnou bojovou etikou. Premiér Benjamin Netanjahu připomněl tradiční předpojatost komise, která kritizuje a odsuzuje Izrael častěji než Írán, Sýrii a Severní Koreu dohromady.

Její zpráva je sice vyrovnanější a méně zaujatá než zpráva Goldstoneova o předchozí válce Izraele s Hamásem z roku 2009 – jejíž obvinění Izraele z válečných zločinů Goldstone později odvolal – a odsuzuje i Hamás, ale stejně jako ona postrádá vyváženost a vědomosti o moderním válčení. Izraeli může přitížit u Mezinárodního trestního soudu, kde o jeho obvinění z válečných zločinů usiluje palestinská samospráva – ale také zásadně narušit jeho schopnost obrany v příští válce.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus