20.5.2019 | Svátek má Zbyšek


BLÍZKÝ VÝCHOD: "Premiér je chladnokrevný vrah"

28.12.2018

Tato slova si můžeme přečíst na Twitteru pana Mevlüta Cavusoglua. Pokud neračte znát, je to ministr zahraničí Turecké republiky. Oním premiérem má být Benjamin Netanjahu.

Předmětný tweet z 23/12 je zde:

cavu1

Zdá se, že jablko nepadlo daleko od stromu: Cavusoglu je vůči Izraelcům stejně prostořeký jako jeho šéf – prezident Erdogan. Cavusoglu v intencích současné erdoganovské protiizraelské propagandy na Twitteru tvrdí, že „Netanyahu je chladnokrevný zabiják moderní doby, zodpovědný za masakry tisíců nevinných Palestinců, bombardování děti na plážích“. Závěrem ujištění, že „Turecko nikdy nepřestane odhalovat pravdu“.

Svoji pravdu, pokřivenou dle vlastního obrazu jako turecká šavle.

Mluvit takto o předsedovi vlády státu, s nímž udržujeme diplomatické styky, je obecně vzato skandální. V případě Turecka je to navíc učebnicové chucpe, vezmeme-li do úvahy, jak se Edoganův režim chová ke Kurdům. O tom ještě zmínka bude.

Jak připomínají izraelské servery, souvislosti s touto víkendovou válkou slov vydal Erdogan velkohubé prohlášení, v němž uvádí, že „Židé kopou do lidí ležících na zemi, a to nejen do mužů, ale i do žen a dětí“. A pokračoval: že muslimové budou Židy konfrontovat „pokud oni k tomu budou mít odvahu a udělíme jim lekci“.

Na to reagoval Netanjahu na svém twitterovém účtu:

cavu2

„Erdogan - okupant severního Kypru, jehož armáda masakruje ženy a děti v kurdských vesnicích uvnitř Turecka i za jeho hranicemi, by neměl Izraeli kázat.“

Veřejné vystupování špiček tureckého státu vůči Izraeli je hodně za hranou a zavání drzostí. Erdogan si dělá v oblasti, co se mu zamane a ve vztahu k teroristům hraje dvojí hru. Na jedné straně podporuje teroristy hnutí Hamas (a ještě si dovolí Izrael plísnit za sebeobranné operace), na druhé straně si uměle vytváří teroristy, jak se mu to politicky hodí (kurdské milice YPG, významný faktor ve válce proti skutečným teroristům – organizaci Islámský stát) a ty pak nemilosrdně likviduje – i za hranicemi Turecka. A tento člověk se nestydí vyčítat Izraeli boj s arabskými teroristy v Pásmu Gazy a v Judeji a Samaří, kteří vraždí izraelské civilisty! Neuvěřitelné!

A do toho přichází neblahé rozhodnutí nevyzpytatelného amerického prezidenta stáhnou vojáky ze Sýrie. Komu to poslouží? Erdoganovi a zavilým nepřátelům Izraele v regionu: Íránu, Asadovi, Hizballáhu.

Proč děláme (na Západě) kroky, které nahrávají nepřátelům Západu? Ano, teď je to Trump, příště to může být kdokoli v EU. Ostatně politika EU rozhodně není v jiných ohledech tak proizraelská jako Trumpova. To, že Trump nyní udělal krok nevýhodný pro Izrael neznamená, že EU takové kroky nedělá. Politika Bruselu je vůči Jeruzalému nesrovnatelně horší. Amerika zůstává nejlepším přítelem Izraele a současná administrativa USA je vůči Izraeli vůbec nejpřátelštější.

Tak se v neděli (23/12) ráno vyjádřila pro izraelský armádní rozhlas tamní ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová.

Šakedová řekla, že tento krok (stažení ze Sýrie) „nepomůže Izraeli a posílí Erdogana, který je antisemitou“.

To je samozřejmě špatně.

Ministryně dodala: Víme, jak se bránit. Uděláme vše, co je potřebné, abychom zabránili nárůstu íránské vojenské přítomnosti v Sýrii.

Odsoudila také neblahý vliv amerického stažení na Kurdy. „Kurdové jsou velcí hrdinové a také kvůli nim vedl Západ úspěšný boj s IS.“ Konstatovala, že jde o spojence a vyjádřila naději, že boj s Turky vyhrají. „Doufám, že mezinárodní společenství zabrání Erdoganovi v masakru Kurdů“.

Tady vidíme onen rozdíl: zatímco politici v Ankaře vedou provokativní a urážlivé řeči o chladnokrevném zabijákovi ve funkci premiéra Izraele, z opačné strany se ozývají úplně jiné hlasy: vážné obavy, aby se tím zabijákem nestal Erdogan (byť jím už do jisté míry je), neboť naposledy v pátek (21/12) opět prohlásil, že spolu se zbytky IS bude „eliminovat“ také kurdské milice, které rovněž bojují proti IS. Obavy z nejhoršího nejsou bezdůvodné. Čím hrubšími a halasnějšími slovy budou Erdogan a spol. kriticky poukazovat na Izrael za jeho obranné protiteroristické akce, tím krutější bude úděl Kurdů a jejich milicí v rámci turecké ofenzívy proti nim.

Tomuto problému by mělo světové společenství věnovat pozornost, aby po čase nezjistilo, že svojí nečinností napomohlo ke spáchání dalšího zločinu. Na statečných, leč ze záhadných důvodů zapomenutých Kurdech.

Stejskal.estranky.czČeské ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Diskuse


V. Loula
18:04
28.12.2018

I. Štípek
18:26
28.12.2018

B. Volarik
23:15
28.12.2018

M. Jandáková
16:31
28.12.2018

V. Petr
14:09
28.12.2018

K. Janyška
12:24
28.12.2018

P. Lenc
No
10:40
28.12.2018

Z. Rychlý
7:02
28.12.2018

T. Hraj
8:43
28.12.2018

I. Štípek
11:45
28.12.2018

J. Kříž
5:35
28.12.2018

J. Pokoutný
8:45
28.12.2018

J. Kanioková
20:15
28.12.2018

počet příspěvků: 13, poslední 28.12.2018 11:15

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.