26.5.2018 | Svátek má Filip


BLÍZKÝ VÝCHOD: Politická schizofrenie aneb Podraz PLO

26.4.2014

Jestli až dosud byla jakás takás naděje na obnovení mírových jednání mezi Izraelem a Palestinskoarabskou národní autonomií v Judeji a Samaří, dnes (23/4) byla prakticky uložena k ledu.

Během dne přicházely zprávy o usmíření mezi dvěma znesvářenými palestinskoarabskými frakcemi. Gazským Hamasem a PLO – Palestinskou osvobozovací organizací šéfa autonomie Mahmúda Abbáse. Obě strany se dohodly na vytvoření "paktu jednoty" , který zahrnuje dva klíčové body:

- do pěti týdnů bude zfrormována vláda národní jednoty
- do šesti měsíců od hlasování o důvěře se budou konat parlamentní volby

Není to poprvé, kdy se Hamas a PLO na něčem podobné dohodly – a nikdo to dlouho nefungovalo. Kromě vnitroarabských rozporů dělí obě strany jedna základní otázka. Zatímco Abbás v rámci dohod z Osla uznává právo Izraele na existenci a požaduje vytvoření státu "Palestina" (tedy jakési nové Palestiny na území Palestiny historické) na Západním břehu Jordánu (Judea a Samaří), v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě, Hamas Izrael neuznává a jeho cílem je židovský stát zničit, aby pak celá historická Palestina zůstala k dispozici Arabům.

Člověk nemusí být zdatným politologem, aby odhadl, co zákonitě musí přijít: konec i toho mála, co z mírového procesu ještě zbylo.

A právě takové hlasy se z izraelského vládního tábora ozývají. Zcela pochopitelně.

Premiér Benjamin Netanjahu: Prezident Palestinské autonomie si musí vybrat, jestli chce mír s Izraelem nebo s Hamasem. Obojí mít nemůže.

Ministr hospodářství Naftali Bennett: Spojení Fatah (klíčová součást PLO-pozn. L. S.) – Hamas by vedlo k vytvoření teroristické vlády. Hamas bude dál vraždit Židy a Abbás bude dál požadovat propouštění vězňů (mj. také těchto vrahů – pozn. L. S.).

Do třetice ministr zahraničí Avigdor Lieberman: Je nemožné, aby Fatah měl mír s Izraelem, pakliže by byl spojen s teroristickou organizací, jejímž posláním je Izrael zničit.

Postoj izrelského premiéra a ministrů jeho vlády je logický. Naopak počínání Abbáse můžeme hodnotit jako podraz. Jak to říkal Abba Eban blahé paměti? Arabové nikdy nepromrhají příležitost promrhat příležitost.

Kladu tu otázku nikoli poprvé, nikoli naposledy. Lze s takovýmto partnerem dojednat trvalé narovnání vztahů a spolehlivou mírovou dohodu?

Stejskal.estranky.czDiskuse


E. Sevrát
9:33
26.4.2014

I. Schlägel
11:06
26.4.2014

E. Sevrát
12:37
26.4.2014

T. Kubín
EU
6:10
26.4.2014

H. Lukešová
0:11
26.4.2014

počet příspěvků: 6, poslední 27.4.2014 11:34

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.