26.4.2024 | Svátek má Oto


BLÍZKÝ VÝCHOD: Odkládá Izrael útok na Írán?

3.10.2012

Výroční zasedání Valného shromáždění OSN je většinou nezajímavá událost a žádné zásadní prohlášení se tam nečeká. Na tom letošním, které začalo v uplynulém týdnu, se však řada očí a uší soustředila na izraelského premiéra Binjamina Netanjahua, z jehož projevu chtěli mnozí vyčíst, jestli Izrael zaútočí na íránská jaderná zařízení. Jiné zase zajímalo, zda předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás požádá o jednostranné uznání neexistující Palestiny navzdory rezolutnímu odporu Spojených států a Izraele.

Ještě před jejich vystoupením na sebe jako každý rok strhl pozornost íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, jemuž by vzhledem k jeho výzvám ke zničení jiného státu, výrobě jaderné zbraně, podpoře terorismu a pohrdání mezinárodními úmluvami vůbec nemělo být povoleno na fórum OSN vstoupit. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ho hned první den osobně požádal o verbální zdrženlivost, ale Ahmadínežád už pár hodin po jejich schůzce, ještě před svým projevem před Valným shromážděním, řekl novinářům, že Izrael nemá na Blízkém východě žádné kořeny, a bude proto "zlikvidován". V projevu pak nazval Izraelce "necivilizovanými sionisty", jimž se Írán hravě ubrání.

Ani Mahmúd Abbás nenechal na Izraeli nitku suchou. Jeho projev byl dlouhým seznamem údajných izraelských prohřešků a zločinů. Abbás židovský stát obvinil z terorismu, rasismu, etnických čistek a věznění takzvaných "vojáků svobody" a dramaticky vylíčil "neutuchající útoky osadníků na palestinské obyvatele, mešity, kostely, kláštery, domovy a školy". Připsal Izraeli vinu za katastrofální hospodářskou situaci na palestinských územích a obvinil jej z protipalestinského podněcování, pokračujících demolic palestinských domů, z odmítání jednat o míru a z přípravy další "nakby", což je výraz pro katastrofu, kterou byl podle Palestinců vznik Státu Izrael.

Palestince naopak prezentoval jako zákonů dbalý národ, útoky na Izraelce vůbec nepřipustil, ani slovem se nezmínil o tom, že izraelská vláda samosprávě v současné tíživé situaci vypomohla mimořádnou finanční částkou, a opomněl i to, že údajně diskriminační demolice palestinských domů se týkají výhradně černých staveb nebo že mnozí z vězněných "vojáků svobody" jsou strůjci sebevražedných atentátů na izraelské civilisty.

Ve svém záštiplném projevu přítomným vysvětlil, že mírový proces je mrtvý izraelskou vinou, a ne kvůli jeho vlastnímu trvání na předběžných podmínkách. Pak vyzval Valné shromáždění, aby zvážilo uznání Palestiny a její přijetí za nečlenský stát OSN. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová mu přitom jen pár hodin předtím osobně vyjádřila svůj výslovný nesouhlas s touto žádostí. Abbás jen Valnému shromáždění neřekl, kdy hodlá o uznání Palestiny požádat oficiálně – podle kuloárních informací to udělá až koncem listopadu po amerických prezidentských volbách.

Abbásův projev vyvolal ostrou kritiku izraelských vládních představitelů, podle kterých předvedl, že svůj lid nikdy nepřipravil na mír a ani to nemá v úmyslu. Netanjahu ve svém vystoupení Abbáse upozornil, že pomlouvačnými projevy ani jednostranným vyhlášením Palestina nevznikne, ale blíže se kauzou nezabýval. Jeho hlavní starostí je jaderný Írán. Netanjahuově vystoupení předcházelo napětí s prezidentem Barackem Obamou, vyvolané Netanjahuovou výzvou, aby Obama ve vývoji íránské jaderné zbraně stanovil mez, jejíž překročení by pro Ameriku znamenalo signál k vojenskému úderu. Obama to odmítl udělat a mez nestanovil ani ve svém projevu v OSN – jen v něm řekl, že Spojené státy jadernému Íránu zabrání.

Netanjahu naopak tuto mez určil jasně a názorně způsobem, který všem utkvěl v paměti. Na obrázku s nakreslenou bombou rozdělenou na tři části předvedl, že Írán už završil první stadium její výroby, tedy získal dostatek nízkoobohaceného uranu. Nyní je v druhém stadiu, kdy obohacuje uran na vyšší úroveň. Netanjahu nakreslil rudou čáru v druhé třetině obrázku – verbálně předtím, než Írán druhé stadium dokončí a získá dostatek vysoce obohaceného uranu k výrobě atomové bomby, tedy v okamžiku, kdy mu k ní bude chybět jen několik měsíců či týdnů – potom už bude jaderný program vojenskou cestou nezničitelný.

V konkrétních číslech Írán dosáhne rudé čáry, až bude mít260 kilogramůuranu obohaceného na 20%. Podle poslední zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii ho má nyní190 kilogramů. Netanjahu řekl, že Írán se bude na rudé hranici nacházet příští rok na jaře nebo nejpozději v létě. Naznačil tak, že Izrael s útokem ještě několik měsíců počká, a neprovede ho před americkými prezidentskými volbami, jak se dosud spekulovalo.

Anebo Netanjahu blafoval a útok přijde dřív.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6