3.5.2024 | Svátek má Alexej


BLÍZKÝ VÝCHOD: K mírovému jednání je potřeba Sýrie

2.11.2007

Sýrie nedovolí žádné závažné mírové jednání, aniž by hrála centrální roli ve vyjednávání, řekla europoslankyně Jana Hybášková ve středu deníku The Jerusalem Post.

Hybášková, předsedkyně delegace Evropského parlamentu pro vztahy s Izraelem a členka klubu Evropské lidové strany (křesťanských demokratů) – Evropských demokratů a výborů pro zahraniční vztahy a rozpočet, se nedávno setkala se syrským prezidentem Báširem Assadem. Tento týden vede delegaci Evropského parlamentu v Izraeli.

"Podle syrské vize není možné dosáhnout bez Sýrie míru,“ řekla Hybášková. Syřané mají „přepjatý smysl“ pro vlastní důležitost, dodala. „Chtějí sami sebe postavit do středu jednání… a to je klíčové,“ jelikož pokud se nestanou součástí vyjednávání o míru, „budou ho chtít zničit. To je velmi nebezpečná informace,“ řekla Hybášková.

Hybášková je nespokojená se syrskou „rigidní“ odpovědí na řadu otázek, včetně propouštění syrských disidentů z vězení, jednání o Golanských výšinách a posilování vztahů s Ruskem.

"Jsem velmi znepokojena vzrůstajícím vlivem Ruska – nejen v Sýrii, ale na celém Blízkém východě," dodala.

Hybášková se zejména obává vztahů Ruska s Íránem a jeho akcí proti stavbě systémů protibalistické obrany ve Střední Evropě.

"Od počátku těchto aktivit Rusové říkají: „Ne, Írán není tak důležitý. Nestavte tuto obranu,“ řekla. Izrael by měl využít svých „zvláštních vztahů“ s Ruskem (daných množstvím imigrantů z Ruska v Izraeli a mírou obchodní výměny mezi oběma státy), aby pomohl přesvědčit Moskvu ke změně tónu v diskusi o protiraketové obraně a o Iránu obecně.

"Nechceme, aby Írán pokračoval ve svém jaderném programu. Uvědomujeme si, že jde o hrozbu celé Evropě," řekla Hybášková.

K otázce sankcí proti Íránu Hybášková vyjádřila přesvědčení, že změnit názor Ruska pro podporu těchto kroků je kriticky důležité, aby byla hospodářská izolace opravdu efektivní.

Evropa obecně potřebuje získat mnohem pevnější postoj vůči sankcím, dodala s připomenutím petice podepsané více než 200 členy Evropského parlamentu a volající po přijetí tvrdších sankcí vůči Íránu.

Kromě zmenšování hospodářských styků mezi Íránem a evropskými státy Evropský parlament zvažuje i zavedení kroků omezujících lety íránských aerolinií z komerčních i soukromých důvodů do Evropy, dodala.

Součástí cesty Hybáškové a půl tuctu europoslanců byla návštěva města Sderot na hranici s Pásmem Gazy.

"Byli jsme opravdu šokováni návštěvou míst, jako je škola Sapir, která je občas cílem útoků třikrát denně… Toto by mělo být zastaveno. Neexistuje demokratická země, která by nečinně přihlížela takovému jednání a nekonala k ochraně svých občanů," řekla Hybášková.

Zatímco vyjádřila pochybnosti o současných metodách užívaných izraelskou vládou ve vztahu k Pásmu Gazy, jako je přerušení dodávek elektřiny, řekla Hybášková, že neví o jiných řešeních.

Dodala, že je jasné, že Egypt by měl hrát aktivnější roli v prevenci pašování na své hranici s Pásmem Gazy.

Egypt ukázal, že nemá dost kapacit pro kontrolu této hranice,“ řekla. „Potřebujeme z Egypta udělat část řešení a nikoli problému.“

"Musí vzniknout debata o roli Egypta a egyptské kontrole hranice, zejména v otázce pašování peněz a zbraní do Egypta ze Sýrie,“ zvýraznila. „Proč se to smí dít?“

V dalších dnech návštěvy delegace se poslanci Evropského parlamentu zúčastní dalších jednání s představiteli blízkovýchodní politiky, aby diskutovali možnosti vyplývající pro region z blížící se mírové konference v Annapolisu.

Jerusalem Post, 1.11. 2007

Sheera Claire Frenkel, Tovah Lazaroff