3.5.2024 | Svátek má Alexej


ASTRONOMIE: Návrat planet

1.12.2011

Dění na obloze v prosinci

V prosinci se po delší době objeví na obloze všechny planety sluneční soustavy, meteorický roj Geminid a mezi tím vším se potuluje Měsíc, který dokonce předvede zatmění. Čeká nás také zimní slunovrat, po němž se začnou dny konečně zase prodlužovat.

Konjunkce Měsíce s Venuší 29. 12.

Začněme planetami. Ty dvě Slunci nejbližší se v minulých měsících schovávaly v červáncích a na noční obloze byly nepozorovatelné. V prosinci se od Slunce rozprchnou každá na jinou stranu. Už na konci listopadu, když se po urputné a neústupné inverzi náhle vyjasnilo, ozdobila Venuše poslední listopadový nedělní večer. Spolu se srpkem Měsíce svítila těsně nad jihozápadním obzorem. Během prosince se stane nepřehlédnutelnou Večernicí a její viditelnost se bude zlepšovat až do března. Merkur se naopak na pár dní ukáže na ranní obloze. Ještě 4. prosince dojde k jeho setkání se Sluncem. Planeta bude v tzv. dolní konjunkci, tedy mezi Sluncem a Zemí. Právě proto je ale její zdánlivý pohyb vůči hvězdám velmi rychlý, takže už 23. prosince bude od Slunce naopak úhlově nejdál, v tzv. maximální západní elongaci. Bude v tu dobu pozorovatelný okolo 7. hodiny ráno, nízko nad jihovýchodním obzorem.

Mars vychází už více než hodinu před půlnocí, stále je v souhvězdí Lva a stále zjasňuje, protože se blíží k Zemi. Minulý měsíc se k němu vydaly dvě sondy. Jak už víme, ruská sonda Fobos-Grunt se ani neodlepila z oběžné dráhy okolo Země. Můj oblíbený klasik by jistě konstatoval, že to už je taková tradice (vyslovuje se traďice). Předvídal jsem o tom už v minulém blogu, ale tentokrát bych chtěl poprosit, abyste si nemysleli, že jsem jim to přál. Americká sonda Curiosity je na cestě k Marsu a má teď před sebou 8 měsíců (doufejme) nudy. Přistát na rudé planetě má až v srpnu 2012.

Jupiter je ještě pořád vládcem noční oblohy. Po říjnové opozici se Sluncem už sice trochu slábne jeho jas, pořád je ale ještě vidět téměř celou noc. Večer svítí vysoko na jihovýchodě a zapadá až okolo třetí hodiny ranní. Po delší době, kdy se schovával ve sluneční záři, je zase docela dobře vidět Saturn. Symbolicky se střídá s Jupiterem, ale opačně než to bylo podle antických bájí, kde Jupiter sesadil z trůnu vládce bohů Saturna. Na obloze v prosinci právě když Jupiter vyklízí pozice – zapadá, nad protějším východním obzorem se vynořuje Saturn. Vládcem se ale nestane. Ani v příštím roce. Jedna z planet totiž chystá puč! Ale o tom až někdy příště.

Jak plyne z předchozích odstavců, budou v prosinci pozorovatelné všechny planety viditelné očima. Pomocí dalekohledu můžeme na obloze v první polovině noci vyhledat i Uran v souhvězdí Ryb a večer také Neptun v souhvězdí Vodnáře.

Postupná přítomnost všech planet sluneční soustavy nad obzorem umožní Měsíci předvést nádhernou spanilou jízdu okořeněnou slibovaným zatměním. 2. prosince nastává první čtvrť. O 4 dny později, 6. prosince, se Měsíc potká s Jupiterem. 9. a 10. prosince se bude Měsíc prodírat souhvězdím Býka. Protože bude současně v úplňku (10. 12. v 15:36), budou se jindy nepřehlédnutelné hvězdy ztrácet v jeho záři. JENŽE 10. prosince nastane zatmění Měsíce, takže aspoň na chvíli Měsíc překážet nebude. Zatmění je úplné, ale my máme tentokrát trochu smůlu. Úplná fáze skončí jen několik minut po východu Měsíce nad náš obzor, takže pozorovatelné bude od nás jen částečné zatmění – výstup měsíčního disku ze stínu Země. Na Moravě a ve Slezsku na tom budou o maličko lépe, Měsíc jim vyjde o několik minut dříve než uprostřed Čech na 15. poledníku, na západě Česka to budou mít zase horší, Měsíc vyjde až po skončení úplné fáze. Částečné zatmění skončí v 17:18 SEČ. Budeme-li mít štěstí na počasí, pokocháme se během zatmění i oranžovou hvězdou Aldebaran a otevřenou hvězdokupou Plejády, které se budou nacházet v blízkosti Měsíce. Obrázek vytvořený programem Stellarium:

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011 v souhvězdí Býka

17. prosince bude Měsíc v konjunkci s Marsem. Bude to den před poslední čtvrtí, takže světlo Měsíce už nebude tak intenzivní. 20. prosince nastane konjunkce se Saturnem a 23. prosince s hvězdou Antares ze souhvězdí Štíra. Ta bude v blízkosti Měsíce pozorovatelná jen v případě, že bude úplně čistý vzduch a hvězdy viditelné až k obzoru, ale současně se v blízkosti Měsíce bude vyskytovat Merkur, který bude ten den v největší úhlové vzdálenosti od Slunce a měl by být pozorovatelný očima. O závěr spanilé měsíční jízdy se postará konjunkce s planetou Venuši. 27. prosince je budeme moci pozorovat na večerní obloze. Opět obrázek vytvořený programem Stellarium:

Konjunkce Měsíce a Venuše 27. 12. 2011

Meteory, neboli "padající hvězdy" z roje Geminid, které vyletují ze souhvězdí Blíženců, ozdobí noční oblohu okolo 14. prosince, kdy je maximum aktivity meteorického roje, jehož zdrojem je poněkud výstřední asteroid Phaeton.

Na zimní slunovrat si letos počkáme až do 22. prosince. Astronomická zima začne v 6:29 SEČ. My, kteří se na léto těšíme už od poloviny října a víme, že z hlediska počasí to datum nic podstatného neznamená, se můžeme pokusit zahřát pomyšlením na to, že už 13. prosince Lucie upila noci a po slunovratu se už konečně začnou dny prodlužovat.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové