20.1.2018 | Svátek má Ilona


ARCHITEKTURA: Slovenská epopej 5

3.8.2010

aneb Z Tater do Košic

Pátý den naší cesty putování po architektuře Slovenska (starší díly viz zde, zde, zde a zde) jsme opustili Vysoké Tatry a vydali se do Haliče. OvšemHansen nejdříve jsme se zastavili v Kežmarku, kde je dílo jednoho z nejvýznamnějších architektů XIX. století – Theophila von Hansena. Tento Dán strávil léta v Aténách, kde studoval antiku a taky stavěl řadu budov. Potom působil jako profesor vídeňské akademie (jeho žáky byli např. Vratislav Pasovský, Jan Koula, Václav Roštlapil a mnozí další Češi). Ve Vídni postavil řadu budov na Ringu, z nichž nejvýznamnější je parlament. Má i stavby v Brně (Kleinův palác ad.). Kežmarský evangelický kostel ční jako maják nad městem. Projekt byl údajně určen pro Jeruzalém. Stavba má rysy katolického, evangelického kostela i synagogy a byla míněna jako ekumenický objekt. Je to krásný chrám. Vedle je starý barokní dřevěný evangelický kostelík s nečekaně bohatou vnitřní výzdobou – dnes památka UNESCO. Také náměstí Kežmarku je půvabné, podobně jako v Bardejově (další zastávka), jehož centrum je rovněž památkou UNESCO a na němž fascinuje to, co si uvědomíte až po chvíli – nejsou tam auta! A hned to vpadá zcela jinak… To bych zavedl i v Telči, Litomyšli a dalších menších historických městech, ale vím, že je to dnes nereálné…

Hlavním cílem putování se však staly legendární Jurkovičovy vojenské válečné hřbitovy z první světové války. Navrhl jich kolem třiceti a některé se zachovaly, nyní jsou navíc postupně opravovány z peněz EU. Na prosté hroby s kříži se vracejí i jména padlých z obou válčících stran. Hřbitovy jsou ze dřeva, kamene nebo kombinace, nacházejí se na kopcích i v údolích, ale najít je není vždy snadné. Jsme na polském území a mapy nejsou moc přesné, něco prozradí místní. Nejvíc práce nám dá vystoupit na strmý kopec, trvá to víc než hodinu, ale nakonec je výprava úspěšná. Nacházíme hřbitov s pěti mohutnými věžemi, zakončenými kříži, které byly kdysi jistě vidět z velké dálky, dnes je vše zarostlé v lese. Ale i tady se vzorně opravuje. Tohle hledání moc doporučuju dobrodružnějším povahám s dobrou fyzičkou, kterým nevadí delšíJurkovic-kopec pátrání. My zvládli během odpoledne jen tři kousky, ale rozhodně to stojí za to…

Večer jsme dorazili do Košic. Tady je v centru velká pošta z 20. let od Bohumíra Kozáka, na hlavním náměstí je krásný secesní hotel jak od Osvalda Polívky, dále pěkně opravený Baťa a samozřejmě nádherný gotický dóm. Náměstí i přilehlé prostory jsou hezky upravené (zásluha býv. prezidenta a primátora Schustera). Vtipně je řešena třeba venkovní tržnice se skládacími stánky, které se večer změní na lavičky. Na večeři jsme byli v Pražské restauraci, kde Slováci bouřlivě oslavovali vítězství nad Italy na MS ve fotbale. Jeden se zrovna vrátil z Afriky a mohutně foukal do vuvuzely. Čechům shovívavě zaplatil borovičku a seznámil nás s bývalým čs. reprezentantem v hokeji, jehož jméno jsem bohužel zapomněl. Příště nás čeká dlouhá cesta do Bratislavy se zastávkami v Banské Bystrici, Sliači, Zvolenu a Partyzánském/Baťovanech.

Nase vyprava

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.