Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996ARCHITEKTURA: Ohrožený Myšák

Definitivní tvář ale dům dostal až v letech 1921-22, kdy bylo zcela přeměněno uliční průčelí a vytvořen nový interiér proslulé Myšákovy cukrárny ve stylu tehdy módního art déco s barevnými geometrickými prvky. Autorství bylo dlouho nejasné, hovořilo se o odvozenině Gočárovy Legiobanky - vlajkové lodi tohoto stylu, který si oblíbila nová Československá republika, neboť pracoval s prvky lidové architektury a s národními barvami. Šlo tedy o jakousi nacionální verzi dekorativismu, kterou najdeme i v dalších zemích, jež vznikly na troskách Rakouska-Uherska. Ve stavebním archívu se dochoval výtvarně podmanivý barevný výkres fasády, bohužel jen s podpisem odpovědného stavitele, mistra zednického J. Čapka.
Autor těchto řádek naštěstí našel kdysi v pozůstalosti majitele firmy pana Myšáka, uložené v archívu Národního technického muzea, deník z této doby, kde se píše, že o návrh fasády byl požádán architekt Gočár. Tedy žádný odvar, ale přímo originál jednoho z protagonistů kubismu a později i dekorativismu.
Josef Gočár (1880-1945) patří k nejvýznamnějším českým umělcům XX. století. Proslavil ho nadčasový projekt Wenkeova obchodního domu v Jaroměři (1909; viz zde), stejně jako kubistické skvosty - známý dům U Černé matky boží s nedávno obnovenou kavárnou Orient v Praze nebo lázeňský pavilon v Bohdanči. Ve stylu art déco projektoval těsně po první světové válce nejen výše zmíněnou Legiobanku, ale také Brněnskou banku v centru Prahy, dřevěné domky pro letiště ve Kbelích (dnes v areálu ZOO, ale nyní se hledá místo pro jejich důstojnější lokaci) nebo Anglobanku na Masarykově náměstí v Hradci Králové. Gočár nakonec dospěl k avantgardní architektuře, jak o tom svědčí třeba jeho vily na pražské Babě nebo úřední budovy v Hradci Králové - městě, které mu také vděčí za moderní urbanismus. Nelze zapomínat ani na jeho pedagogickou činnost - byl nástupcem Jana Kotěry na postu vedoucího architektonické školy pražské AVU. Byl rovněž předsedou známého a respektovaného spolku výtvarných umělců Mánes a navrhl pro něj v art déco stylu i provizorní dřevěný pavilon - shodou okolností jen pár kroků od Myšákova domu ve Vodičkově ulici (pavilon byl později zbořen a posléze nahrazen novým na Masarykově nábřeží).
Ale vraťme se k Myšákovu domu. Průčelí je velmi elegantní a je provedeno z probarveného umělého kamene. Ten lze celkem snadno vyčistit, jako se to podařilo třeba v případě Legiobanky nebo Janákova paláce Adrie.
V domě byly pravděpodobně i další cenné detaily ze starších období, ale fasáda a artdekový interiér jsou bezesporu mimořádnými uměleckými činy, a proto je třeba trvat na jejich zachování, případně obnovení. Hrozí totiž akutní nebezpečí, že statik označí fragment budovy za nebezpečný a bude požadovat jeho odstranění. Přesně tak tomu bylo před pár lety v případě krásné neorenesanční stavby jen o pár desítek metrů dál (bývala v ní známá čínská restaurace). Dům byl tehdy během prázdnin nápadně rychle zbourán a promptně nahrazen novostavbou. Jistě - bezpečnost lidí je na prvním místě, ale na druhé straně dnes není technologický problém stavbu řádně zabezpečit. Přijít o Gočárovo průčelí a interiér cukrárny by bylo nenahraditelnou kulturní ztrátou.
(Psáno pro Lidové noviny)
zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Ford Kuga 2.0 TDCi 2010 ·Titanium 4X4,...
r.v. 2010, naj. 75 550 km, diesel
233 000 Kč (s DPH)

V Sýrii zemřela válečnice v ‚utajení‘. Říkala SEALs, koho zabít, přitom vychovávala syny a bojovala s rakovinou

Napětí u Gibraltaru. Španělská vojenská loď nutila odplout komerční plavidla, zasáhlo britské námořnictvo
Kdyby zmizela socha u Stavovského divadla, nikdo by si toho ani nevšiml, říká nová pražská radní pro kulturu

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
