26.4.2024 | Svátek má Oto


AKVARISTIKA: Příprava na zimu

2.10.2006

Tak především! Blíží se snížení venkovní teploty a podzim bude sice nádherně, leč nekompromisně uklízet. Je zbytečné upozorňovat na dobu, kdy se teplota přiblíží k nule, protože každý víme kde žijeme a kdy tyto teploty přicházejí. Je tedy dobré se připravit na zimu a na dobu odpočinku pro naše chovance. Jinak zimuje závojnatka, jinak lín, jinak kapr a tak můžeme pokračovat, ale v každém případě se musíme na zimu připravit již v současné době. rybky

Pozor na nádoby, které jsou malé, nebo mají nízký sloupec vody. Tyto nádoby či rybníčky velmi rychle prochladnou a ryby, které nemají toto prochladnutí rády mohou v několika dnech zaplísnit a vážně onemocnět. Příchodem podzimu můžeme pozorovat v našich rybníčcích jisté změny v chování živočichů, kteří je obývají. V našem případě jde hlavně o ryby, protože ostatní, tzv. samozvaní živočichové si poradí se zimou sami. Jedná se hlavně o žáby, čolky, různé druhy hmyzu a mnoho jiných zástupců živočišné říše.

Ryby se s příchodem chladnějšího podzimního počasí zklidní a jejich potravní aktivita klesá a tak pozor! S příchodem podzimu a chladnějších dnů opatrněji krmíme. Jde o to, aby nezbývalo v rybníčku mnoho nespotřebované potravy a neznehodnocovala se tak voda v něm. Je ale dobré krmit potravou kvalitní a vydatnou, protože ryby, které budou přezimovat v rybnících, si tvoří tukovou zásobu na zimu a potřebují potravu velmi kvalitní.

Je dobré, při zřizování zahradního okrasného rybníčku, si zapsat počet ryb, které při napuštění do vody vysadíte. Na podzim budete možná překvapeni. Pominu ten případ, kdy z deseti vysazených ryb zbudou dvě. Jedná se mi o opačný případ, když z rybníčku na konci léta vylovíte ryb více. Je to přirozené a mnohdy si nový a nezkušený majitel ani nevšimne, že se ryby v bazénu třou. Ještě větší záhadou bývá, když na podzim vylovíte z bazénu druhy ryb, které jste tam nevysazovali.

Jak je to možné? Během léta se na vodní hladinu dostane mnoho živočichů, kteří mohou váš rybníček obohatit. Budu jmenovat např. kachny. Na nohou kachen se z nedalekých rybníků roznáší nejen různý vodní hmyz a plankton, ale mnohdy i jikry, které jsou lepivé a kachna se tak může stát leteckou přepravou rybích vajíček, která se pochopitelně ve vašem rybníčku vylíhnou a mají-li štěstí, pokračují dál ve svém vývoji. Je to přirozený chod přírody a v létě se tak obohatí kdejaká louže.

Doporučuji teplomilné ryby z bazénů již odlovit a umístit v přechodné nádrži. Jde o akvárium či nádobu, která je umístěna tam, kde nehrozí velký pokles teploty. Na zazimování je příliš brzy, ale teplomilné ryby mohou již ve venkovních nádržích teď strádat. Jde hlavně o závojnatky. Je to nešťastný mýtus, který se rozšířil z nepovolaných úst a který rok od roku zabíjí mnoho krásných ryb. Závojnatka je po staletí chována uměle a vznikla z karase zlatého(Carasius auratus auratus).

Z toho zřejmě vznikl klamný mýtus o tom, že závojnatka je bazénová ryba a přežije zimu v bazénu venku. Je pravda, že některé formy, zvláště ty chované v Evropě, se dají zazimovat venku a ojediněle zimu přečkají v hlubokém bazénu, ale to je spíše výjimka a takové ryby se téměř v akvaristikách neobjeví. Na odborném trhu je drtivá většina závojnatek importována z východních líhní. Tyto závojnatky jsou po tisíciletí přizpůsobovány chovu v zajetí a jejich formy jsou velmi citlivé na pokles teploty. Pochopitelně jsou odolnější než ryby z tropů, ale o to víc bychom měli dávat pozor na jejich chov! U některých variet je dokonce velmi nebezpečný pokles teploty již pod 18°C.

A jako třešnička na dortu v opačném slova smyslu působí ten fakt, že jsou odbornými prodejnami dokonce jako bazénové ryby doporučovány! Je to trestuhodné. Pochopitelně se dají vypustit na léto do zahradních bazénů, ale to se tropické ryby dají také. Záleží pouze na přístupu chovatele. Nejlépe je vysazovat do zahradních bazénků červené karase s původním tvarem těla. Takový karas dokáže bez újmy přežít režim např.KOI kapra a může být tak i chován. Navíc, zbavíte se neustálého strachu a sledování podzimního počasí. I zde platí tedy určité zásady a je dobré je dodržovat. Je to pochopitelně i v našem zájmu.

Tak jsme se dostali k bazénům samotným. Máme-li dostatečně hluboký bazén (0,80 - 1m), zapuštěný v zemi, můžeme ryby na zimu nechat v něm. Ryby jako jsou líni, kapři, jeseni, karasi, sumci a vůbec veškeré ryby pocházející z naší přírody, ve správně postaveném rybníčku pro tyto účely, bez problémů přežijí. Musíme ale zachovat zase určitá pravidla a v dobré víře rybám spíše neuškodit. Různé rady jsou ve dvou pokračováních z května t.r. a máte možnost se pochopitelně zeptat na cokoliv. Podrobné rady jak ryby zazimovat mimo venkovní nádrže jsou v těchto článcích též.

Chtěl bych upozornit, že úklid uvnitř a kolem bazénů je důležitý. Spadané listí na hladině a odumírání nadzemních částí vodních rostlin v zimě způsobuje v nádržích s rybami neplechu. Tyto rostlinné zbytky můžou začít zahnívat a my už víme, že to je pro umělou nádrž ať se jedná o bazén či akvárium, pohroma. Proto je dobré před zimou okolí rybníčků vyčistit a je-li to možné, provést úklid i v nich.

Zamrzne-li hladina, můžeme udělat vrtačkou do ledu otvor a část vody, tak 5cm, odpustit. Vznikne tak vzduchová izolační vrstva a voda nebude dále promrzat. Má-li hladina větší plochu, můžete uprostřed bazénu vztyčit kůl, na který klenba ledu přimrzne a při odpouštění se neprolomí.

Znovu upozorňuji na přikrmování. Pozor! V zimě se přikrmuje pouze tehdy, oteplí-li se a ryby začnou být aktivní. V těchto případech se dá přikrmit, ale opravdu opatrně. Je nutné ale napsat, že byly-li ryby přes rok dobře krmeny a měly správný režim, bez problémů zimu v bazénu přežijí.

Máte-li na dně rybníčku bahno v rozumné vrstvě, nezbavujte se ho. Bahno je potřebné pro život v něm a pro některé druhy ryb je dokonce pro přezimování nutné. Je též potřebné pro tvorbu planktonu a jiných důležitých procesů.

Pamatuji si, jak po zimě můj kamarád hledal svého oblíbeného zlatého lína a když ho již oželel, zjevil se mu zdravý a po dlouhé zimě se s ním vítal. Byl zavrtán v bahně a tam zimu bez úhony přečkal.

Rozhodnete-li se z jakýchkoliv důvodů vodu ve venkovní nádrži na zimu přihřívat, udělejte to jen pro ryby, které to nutně potřebují. Jako např. již zmiňované závojnatky. Rybám z mírného pásma tím nepomůžete, spíše naopak. Tyto ryby totiž se zimním spánkem počítají a bez něj budou mít jistě v příští sezóně potíže se zdravím. Nehledě na to, že tření u takto chovaných ryb se neřídí přirozeným pochodem. Jiné je, přihříváním vodu upravit o něco dříve než končí zima. To je běžná praktika a můžeme tím urychlit tření a získat tak potěr ryb, který nám odroste do příští zimy do odolnější velikosti. Je to běžná praktika chovatelů barevných kaprů KOI.

A tak Vám všem přeji to, v co tito chovatelé každou zimu doufají, šťastné přezimování!

Jiří Růžička