23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

105 PLUS: Starý ořech

Řekla jsem Raz, dva, tři, a teď pověz, o čem mám psát. Vašek, který stál u okna v mém pokoji, řekl Eeee… starý ořech. Tak tedy dnes bude pluska o starém ořechu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zana 21.4.2022 16:37

Staré stromy jsou úžasné. Za mne by to asi nebyl přímo ořech, ale spíš dub nebo buk... nebo nějaký ovocný strom.

Ještě když naši měli chalupu u Liberce, tak u ní stála vrba. Chalupa byla v dost příkrém svahu, počítám, že tam byla kvůli vodě. Stínu moc nedávala. Ale krásný stín byl od starých třešní, které byly jen o kus dál..

A. Zemanová 21.4.2022 18:16

Staré třešně jsou krásné. Jednu mívala na zahradě Zdena b.p., pod ní se tak příjemně sedělo. Jenže bohužel nevydržela před pár let velkou vichřici. V zahradě stále chybí...

Z. Matylda 21.4.2022 14:13

Velký ořešák jsme měli nad kusem dvora na chalupě. Stín pod ním byl báječný, ale jeden rok strašně omrzl. Ořezali ho horolezci a ořech znovu obazil a stínil dalších aspoň dvacet let. Deska tam stíní vzrostlá třešeň...

A. Zemanová 21.4.2022 14:25

To musí být krása! U sestřenice v zahradě také mají sezení pod starou třešní, má úplně jinou energii, než ořešák. Takovou svěží a radostnou, sedí se mi tam moc dobře.

A. Alimo 21.4.2022 13:33

U nás kousek za další vsí (autem cca 5 minut) je veliká ořešáková alej, tam chodíme na ořechy, když je jejich čas a když se urodí. Mně se osvědčilo je vyloupané a řádně usušené zamrazit. Nasypu do sáčku, vytěsním pokud možno všechen vzduch, uzavřu a šup s ním do mrazáku. Dělám schválně menší sáčky, aby se spotřeboval najednou. Když je potřeba, namelu je resp. rozsekám v nástavci na mixer ještě zmrzlé.

U nás na vsi jsou asi především lípy, krásné velké. Asi před 3 lety pokáceli lipovou alej kousek od hřbitova, byly to majestátní stromy, zdály se být zdravé. Až když jsem viděla pařezy a kusy vyhnilých kmenů, pochopila jsem. Už tam ty 3 roky krásně rostou mladé lipky:-).

A. Zemanová 21.4.2022 14:23

U nás nemáme alej, ale lipový park, to je nádhera,

Ořechy také mrazím, je to takové rychlé a čisté uskladnění. :-)

A. Alimo 21.4.2022 13:22

Hladím po tlapce, vyplač se, tobě se uleví a Míšu už nic nebolí, běhá si vesele za Duhovým mostem. Já vím, jak je to těžké....;-(

A. Bytova 21.4.2022 12:28

Vave, pod rozlehlým ořechem si sice nevyrostla, ale našel si tě! A on ví, že ty víš.

A musím ti věru poděkovat za tip na meteorologického kačera. Naprosto jsem netušila, kolik toto udělátko může přinést radosti a dobré nálady. Je úžasnej! A pilnej a pracovitej! ;-D Je umístěn pod třešní u plotu, a občas zpomaluje automobilový provoz neb kdekdo přibrzďuje a nevěří svým očím. A všichni se usmívají.

A. Zemanová 21.4.2022 14:22

Tak to mám radost, Abytko. V Já jsem se do toho svého taky zamilovala na první pohled a jsem ráda, že ho mám na plotě. Zrovna teď odpočívá, to u nás bývá málokdy.

A to mám ještě štěstí, že si dopřávám pohled na berušku a straku od sousedů, a to prosím zcela zdarma. :-)

A. Bytova 21.4.2022 12:14

Přes ořechové stromy mám úplně obsesi nebo možná nějaký atavismus to je (viz Lika - kdo má ořešák, nebude mít nikdy hlad). Přesazuju vůkol i malé semenáčky vyklíčené ze zapomenutých veverčích zásobáren, aby sousedi nebrblali, že bude všude samé listí, tak je umísťuji u silnice a na kraj do lesa. No ale ty ořechy s ještě stahovací šlupičkou, to je snad největší pochoutka, co znám.

A. Zemanová 21.4.2022 14:19

Mléčná zralost ořechů je opravdu nejlepší. A když to jsou papíráky a slupka ořechů jde dobře sloupnout, je to velká radost.

Tady všude v okolí je spousta starých ořešáků. Celé aleje kolem silnic mezi obcemi a také v některých obcích je celá náves plná ořechů. I u nás sem tam někde ořech roste, ale místo návsi máme lipový park. To je velká krása, ale ořechy z toho halt nejsou. :-)

J. Hlavsová 21.4.2022 11:50

Už jsem tu psala o zahradě prarodičů, rostly tam vysokánské ovocné stromy, hrušeň až po střechu, že vyrůstala z dolního dvorka, trhali jsme hrušky z koruny, obrovská jabloň, na které rostla brzo zrající jablíčka - žňovky. Nikdy a nikde už jsem tak velikánskou jabloň neviděla.V

O.T. Ráno, když jsme šli s Goliáškem pro noviny, běžela přes silnici veverka, byl dost provoz, ale jí se zadařilo. Mám o ni strach, protože přeběhla z místa, kde je hodně stromů, do civilizace, kde je pár keříků, ale stromy skoro žádné.

A. Zemanová 21.4.2022 14:17

Jejda, doufám, že se veveřička bezpečně vrátí ke stromům.

U babičky mečové bývala stará velká hrušeň, na kterou se dalo sice vylézt, ale plody byly daleko. Hrušky se sklízely z velkého žebříku. A jabloˇb i švestka taky byly velké. Dřív vůbec bývaly ovocné stromy mohutné, zvláště v Sudetech.

Z. Janaba 21.4.2022 10:48

K tenisovému kurtu který jsme koupili na stavbu domku patřil javor, který je na jedné straně pozemku, kdežto ta alejka šesti lip je na straně druhé. Na javorové straně jsme museli vyrovnávat terén a strom by patrně zašel. Také překážel stavbě a měl být odstraněn. Néé! Nechali jsme udělat kolem spodku kmene víc než metr vyzděný kruh, který umožňuje dešti a vodě vůbec přístup ke kořenům a javor po těch desesetiletích ještě více zmohutněl a k radosti naší i ptactva si tu s námi žije. Je estét, s pomocí slunce nám kreslí krajku na trávníku, je i bezproblémový a listí, na rozdíl od lip, z něj spadne skoro všechno naráz. Jsme rádi, že ho máme!

A. Zemanová 21.4.2022 14:15

To je moc dobře, že ho máte! Javory mám ráda. za domem, ve kterém jsem vyrůstala, stála mohutná bříza a mohutný javor. Oba stromy mi tak voní a dělají mi radost všude, kde na ně natrefím.

M. Skálová 21.4.2022 16:01

Já mám ráda všechny stromy co voní. A že krásně voní v podvečer jabloně, mám moc ráda akáty i když je to plevel. Tedy nejen stromy ale i květiny /lilie vybírám ty které voní/ a taková stráň v létě ...

A. Zemanová 21.4.2022 16:31

Každý strom, i ten nekvetoucí, má svou nezaměnitelnou vůni přes rok i na podzim, kdy padá listí. Natož pak ty kvetoucí, to je nádhera.

Z. Jenny 21.4.2022 10:45

Vyrůstala jsem v rodinném domě se zahradou ,kde byly stromy,které jsem s tatínkem a bráchou sázeli. Byla tam taky stará ,přestará blůma,rodila sladké ovoce,spoustu jich zůstávalo na zemi pro vosy;-D, v rohu zahrady stála krásná bříza a před ní modřín,ten zůstal stát i když po letech dům zbourali a postavili paneláky.Ořešák sice nebyl ale vím, co to je vyrůstat se stromy,které provázely životem. Před naším bydlíkem roste smrk,který jsme dovezli z rodného města,za těch 20 let je už pěkně vysoký a zabydlen ptáčky. Na zahradě,kterou obhospodařujeme ,ořešák ještě stojí i když je mírně ohořelý od požáru šopy,který působili sousedi. Tak ho poranili a on stejně rodí,to je nadějné. Vave díky! R^V

A. Zemanová 21.4.2022 14:12

To je moc dobře, že ořešák požár vydržel. Staré stromy mají paměť a mám za to, že stráží místo, na kterém stojí. Tak ať vám hodně dlouho vydrží, milá Jenny.

L. Jakovljevičová 21.4.2022 10:43

Omlouvám se za jedno smutné O.T.

Míša včera večer přeběhl přes Duhový most. Rakovina v celém tom malém křehkém tělíčku. Je mi hrozně.

Z. Xerxová 21.4.2022 10:46

V myslím na tebe - ale užil si u vás kus života v pohodě a lásce

Z. Jenny 21.4.2022 10:47

To je mi moc líto!VVJsme s Tebou,objímám a hladím po tlapkách.V

J. Hlavsová 21.4.2022 11:36

Připojuji se k Jenny. V

Z. Janaba 21.4.2022 10:53

Ach ne! Přej mu klid a dej průchod slzám. Trochu se ti uleví. V

A. Bytova 21.4.2022 12:37

Ano, od toho slzy jsou, že alespoň uleví. A žvížátko už se netrápí. V

Z. Yga 21.4.2022 12:00

Je mi to moc líto - běž Míšo, utíkej po zelené trávě tam za Duhovým mostem VV

E. Žampachová 21.4.2022 13:11

Je vždy lepší, když je to takhle rychlé. Horší je, když se zvíře dlouho trápí a člověk pořád vahá - už??? Tedy pro zvíře je to lepší. Lidi to bolí asi obojí stejně. Ája nám umírala 5 měsíců(nic ji nebolelo, jen prostě odcházela), Ginny byla pryč za 2 dny. Obojí bylo hrozné, ale ten rychlý odchod asi stál méně nervů (nás). Život je těžký a za lásku se platí vysoká cena. Hladím po tlapce

Z. Matylda 21.4.2022 14:14

Přesně tak. Dlouhé odcházení je zlé pro pejska i lidi. Hladím...

A. Zemanová 21.4.2022 14:03

To je mi moc líto, objímám Tě, Lidunko. V

L. Jakovljevičová 21.4.2022 15:03

Děkuju vám všem za útěšná slova. Mně jen přijde hrozně nespravedlivé a kruté, že pejsek, který si v životě prožil asi hodně špatného, musel odejít právě teď, když se konečně měl dobře. Ale takový je holt život.