5.4.2020 | Svátek má Miroslava


ROZCESTNÍK: Zámek Jezeří

10.9.2019

Kvůli těžbě uhlí měl být vymazán z dobových map. Měl zmizet z povrchu země. Měl být zapomenut. Přesto žije!

Už hodně dlouho jsme plánovali návštěvu zámku Jezeří. Naší zvědavost ještě umocnil skvělý seriál Pustina.

Původně gotický hrad, přestavený na renesanční zámek, po dalších přestavbách největší barokní zámek u nás. Stojí pod Krušnými horami, nedaleko města Mostu a je to výjimečná památka nejen pro svou architektonickou a uměleckou hodnotu (býval také významným místem hudebního života), ale i pro svůj pohnutý osud.

Zámek Jezeří, 2019

Posledními šlechtickými vlastníky byli Lobkovicové. Za druhé světové války zde byli vězněni vysocí vojenští důstojníci. Po skončení války tu často pobýval i ministr zahraničí Jan Masaryk, který má v jedné zámecké místnosti zařízen dobový pokoj. Po „vítězném únoru“ vzala stavba za své úplně – nejprve tu byla vojenská posádka, pak různá ministerstva, a kolem roku 1960 byl zámek ponechán úplně bez dozoru na pospas vandalům a totálně rozkraden. A dále zámek chátral.

Zámek Jezeří, 2019

Z původního vybavení zde nezůstalo téměř nic. Zanikly nejkrásnější zahrady v Evropě, vodní díla s vodopády a kaskádami, anglický park, arboretum, skleníky i obora. Do dnešních dní zde zůstalo jen malé torzo zahrady, kde se odehrávají například svatby.

Zámek Jezeří, 2019

Při prohlídce jsme obdivovali koupelnu z 19. století, překrásnou malovanou toaletu, výmalby v některých místnostech. Zámek má několik tajných litinových točitých schodišť a tajných chodeb.

Pohled z oken zámku na vytěženou krajinu je smutný. Ale probíhají už rekultivace lesní, zemědělské, vodní a ostatní zeleně, dokonce se mají znovu vrátit rybníky.

Zámek Jezeří, 2019

Dnes zámek spravuje Národní památkový ústav. Postupně zprovozňuje místnosti k prohlídkám. Není to jednoduché, mnohde chybí stropy, stavba je v dost zuboženém stavu. Nyní je možno navštívit asi 18 místností ze 120. Ve své době měl zámek dokonce 9 pater – 3 nadzemní, 3 pozemní sklepní a některé místnosti byly tak vysoké, že byly ještě rozděleny stropy a tak vznikla další patra.

Každopádně si na výlet vezměte dobré boty. Od parkoviště se stoupá k zámku do kopce po kamenité cestě a prohlídka samotného zámku je také na chození náročnější. A když už pojedete na výlet tím směrem, navštivte město Žatec. Nádherné historické centrum je pilně opravováno a rozhodně stojí za vidění. Více se dočtete na webových stránkách zámku Jezeří.

Foto: Bláža. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do zajímavé a pěkné fotogalerie.

Bláža Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!