10.5.2024 | Svátek má Blažena


ROZHLEDNÍK: Graffiti

9.3.2023

Už před časem jsem začala při cestách Prahou fotit různá graffiti, která jsem postupem času rozšířila o tzv. street art a mural art. Tak tedy, co je vlastně co? Abych si v tom sama udělala jasno, musela jsem se poohlédnout po stránkách Wikipedie. Zkrátka:

Graffiti – pod tímto názvem si můžeme představit výtvarné dílo, většinou jde o rytí, psaní, malbu, a to na veřejném prostranství. Aktuálně většina graffiti je tvořena nanášením barev, a to spreji nebo fixy, případně škrábáním, leptáním. Název je odvozen z původního řeckého slovesa γραφειν (grafein), psát. Později, s přibývajícími technikami tvorby se stává streetartem, příp. mural artem.

U Modřanského cukrovaru, Praha 4

Wiki říká: Legenda o vzniku současného graffiti odkazuje do New Yorku, kde na konci šedesátých let jistý Demetrius řeckého původu přezdívaný TAKI si všiml nápisu JULIO 204, který byl odvozen od přezdívky a ulice bydliště autora (204. ulice v New Yorku). Tento vtip si Demetrius, pěší doručovatel pošty, osvojil a stal se autorem podpisů TAKI 183 na nesčetných plochách. O jeho intenzivní činnosti reportovali v roce 1971 New York Times a tím se stal vzorem pro své následovníky pro tvorbu podpisů (tagů).

V Praze asi za jedno z prvních graffiti můžeme považovat např. Lennonovu zeď, na Malé Straně.

Lennonova zeď, Kampa

Street art, jak už anglický název napovídá, je dílo, vytvářené na veřejných místech (“street“ = ulice). Náměty jsou velmi rozmanité. Mohou to být různé nápisy, kresby – malé i velké, černobílé, ale i hýřící celou škálou barev.

Praha - Kamýk

Mural art je velkoplošná malba na stěny budov. Na rozdíl od street artu či graffiti, které jsou dle zákona nelegální, muralartová díla jsou většinou objednána majitelem stěny za účelem její výzdoby.

Wiki říká: Umělci jako Keith Haring, Shepard Fairey, ABOVE, Mint&Serf, Futura 2000, Os Gemeos, Faile dokázali posunout toto „anarchistické“ umění směrem k zakázkové tvorbě pro významné klienty. Jedny z prvních společností, které začaly financovat mural art na svých budovách, byly např. Nike, Red Bull…

Mural art, ZŠ Gutova, Praha 10

V Praze lze velkoplošná díla vidět např. na území městské části Praha 10, kde na obecních budovách vznikají od r. 2011.

I když tzv. mural art většinou tvoří právě street artisté – je tento legální. V ČR jsou známá jména Pasta Oner, Point, Tron, X-Dog.

Jako poslední jsem chtěla nafotit poctu herečce Libušce Šafránkové, bohužel jsem se na Těšnov nestihla vypravit před jejím přemalováním čímsi jiným. Tak si dovolím využít internetu, kde je fotografie Istvána Léka osobitého epitafu od autorů s uměleckým jménem RATAJ a MIO umístěna (s díky autorům).

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/politika-na-ulici/rip-libuse-safrankova.A210713_130040_pozice-politika-na-ulici_lube

P. S. Někdy v osmdesátých letech 20. století, kdy si málokdo dovolil čmárat po zdech, nakreslil někdo na Klárově na zeď stanice metra Malostranská hlavy stařenky a pštrosa dívající se na sebe – kresba byla ojedinělá, krásná, a tak nějak si ti dva byli něčím i podobní. Fotila jsem v té době, jako ostatní, na kazetový film a fotku jsem měla, bohužel se mi nedaří ji „papírově“ najít… a při hledání přes net jsem také neuspěla. Není mezi vámi někdo, koho graffiti těch dvou také zaujalo a vyfotil, popř. má stále ještě snímek?

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Graffiti

https://cs.wikipedia.org/wiki/Street_art

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mural_art

http://freshspace.cz/street-art-vs-mural-art/

Foto: István Léko, JITUR, Pj, L. Další obrázky najdete níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pes