27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Zmrtvýchvstání národního pokladu

Je všeobecně známo, že starokladrubský kůň je plemeno ryze české, v Čechách kontinuálně chované již 430 let; méně známo už je, že je to jediné české autochtonní plemeno, vzniklé na podkladě staroitalské (neapolské) a starošpanělské krve.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Xerxová 14.11.2009 11:54

Re: Vyrazila jsi mi dech

ona není skrytá koňařka ;-) Hele a hele

Apina 14.11.2009 14:23

Re: Vyrazila jsi mi dech

Tak tohle mi ušlo8-o, díky za informaci. Ta články jsem četla, ale s Elou jsem je nějak nespojovala. Má chyba.

Louk 14.11.2009 19:34

Re: Vyrazila jsi mi dech

Xerxová, díky za odkazy. S chutí jsem si znovu početla o Piškotovi a Rapírovi. Jsi pohotový archivář s úžasným pamatovákem :-).

Xerxová 14.11.2009 11:38

krásný slůňovatý den

už když jsem ráno vstávala, tak na mě koukal srpek měsíce z jasné oblohy. A pak se probudilo slůňo a od té doby hřeje a svítí na zcela modrém nebi :-)

A kotel už nekape ;-), takže snad budeme mít klidnější víkend (já nejde ani v pondělí do školy ;-P), než to včera večer vypadalo

Maťa 14.11.2009 9:51

Ela

kone sú moja srdcová záležitosť, lebo som poznala bližšie jedného úžasného klusáka. Díky, Ela.VVVV

WWW 14.11.2009 9:45

Kone me teticky

Mila Elo,tak malo se pise na Zviretniku o konich. Kdyz uz nahodou ano, tak je to vzdy pekne psani. Tvuj clanek jsem si pozorne precetl, protoze kone mam rad a se jich i bojim.Clanek je vyborny po odborne strance a libi se mi i zaver, z ktereho je tak krasne videt, jak mas kone rada. Diky Elo!

Hned take privolal vzpominku na vypraveni me tety, selky, ktera vlastnila dva nadherne cerne hrebce. Pry to byli nejkrasnejsi kone, siroko daleko. Teta byla selka na urovni, vystudovala v Chrudimi "Stredni zemedelskou skolu" ( asi jsem popletl nazev) a s hrdosti rikala, ze ma maturitu z "Hnojarny". Nemyslela to vubec hanlive.

Po komunistickem prevratu ji zachranilo pred vystehovanim z chalupy potvrzeni "partyzana",takto, jejiho spoluzaka, kteremu u maturity napovidala. Za valky si partyzan prisel pro sadlo, spek a nejakou klobasu, proste pro komodity, nutne k uspesnemu vedeni boje s fasisty. Dal na to tete potvrzeni. Dlouho ji ale nechranilo. Zabavili ji stejne pole a louky a posleze si prisli i pro kone, do nove zakladajiciho se JZD .

Jmenem pracujiciho lidu, vyzval predseda tetu, aby vyvedla kone.Ja vam mam vyvadet me kone?! Podivila se teta. Vezmete si je, mastal je otevrena. Ale ouha, kone k sobe jezedakynepustili. "Tak si s nima delejte co chcete", zarval vzteklej predseda, dobre ale vedel, ze teta uz nema zadne krmeni a  ma kone tak rada, ze by je nenechala chcipnout hlady.Teta si otevrela vecer ze zoufalstvi flasku. Popijela a premyslela. Jeste byla noc , kdyz si uvazala satek, vyvedla kone a odvedla je o nekolik kilometru dal, kde je slavnostne darovala Statnimu statku.

Reditelem byl spoluzak, "partyzan". Kdyz k napovede u maturity, klobasam a speku dostal jeste nadherne kone,byl prej stestim bez sebe, povidala Teta. Mela uz dalsi potvrzeni , na ktere by predseda JZD kratkej. Pred lety jsem ji vezl na hrbitov za strejdou, Chtela natocit jeste jednu konev. Zalila hrob toho predsedy JZD. Nikdo uz sem z familie  za nim nechodi WWW. A co ja si na nem ted vezmu?!

baty 14.11.2009 10:01

Re: Kone me teticky

Tak před těmihle aristokraty ducha se dá být jen úúúplně pokorně potichoučku. Oni jsou sůl země. A občas mají člověka, který unese jejich poselství a dokáže z něj i předávat. Například takové www.

Jakub S. 14.11.2009 10:12

Re: Kone me teticky

Přesně.

HanaW 14.11.2009 14:45

Re: Kone me teticky

Ano, baty, rekla jsi to i za mne.

Z takovych stripku vzpominek by se mely delat ucebnice. Ono nekdy na tech zosobnenych pribezich se cela ta zrudnost komunismu demonstruje lidem, co to nezazili, podstatne lepe nez sbirka data a statistik a suchyh faktu kj nejakemu rychlemu nabiflovani.

Jakub S. 14.11.2009 10:11

Re: Kone me teticky

Tak tohle jsou  r o m á n y  v kostce... To možno jen potichu pomalu pročíst, ještě jednou, podvědomě přiřadit z událostem ze života vlastní rodiny a vzdát poctu. Slušný myslící člověk oněmí (ano, aji já někdy). Www, jsme jedné krve, ty i já! Z hlediska vyššího principu mravního.

dalmatin 14.11.2009 10:12

Re: Kone me teticky

Můj děda měl taky "Hnojárnu" a později na ní učil V I další osud měl podobný, jen toho slušného partyzána neznal.

A mnohokrát jsem přemýšlela, co bych na jeho místě dělala, kdyby mi soudruzi odváděli koně ;-€

Jakub S. 14.11.2009 10:16

Re: Kone me teticky

Tak tady (17 km od Plošiny a Prlova) bych asi těžko hledal někoho, kdo by užil spojení slušný partyzán...

Maťa 14.11.2009 11:37

Re: Kone me teticky

Srdce by ti krvácalo, to mi ver. Mne nikto koníka neodviedol, a ešte aj dnes po 40 rokoch je mi za ním smutno.

Vave 14.11.2009 16:22

Re: Kone me teticky

Jen v poklusu nahlížím - mám návštěvu, na článek bohužel stále není čas. :-/

Děkuju za tuhle vzpomínku, milý www. VV Je to jedna z těch krásných wéwéwéčkovin, co mám tak ráda. Snad se nám se zimou tady objevíš častěji, www. Chybíš tady.

HCHO 14.11.2009 18:00

Re: Kone me teticky

Teda tady se dnes sešlo zajímavých příběhů - díky za ně. Vyvolalo mi to dvě asociace:

Jednak jsa mladší generace a nedějepisných zájmů neuvědomila jsem si, že i po pádu Rakouska-Uherska docházelo k takovým ideologickým hloupostem jako skorovyhubení koňského plemene pro vzdálenou asociaci katolicismem, tohle jsem měla jen v souvislosti s komunistama - asi to je obecná záležitost související se změnama politickejch zřízení. Druhá asociace je úsměvná hřbitovní a souvisí i s těma po obecně převratovejma čistkama ideologicky závadných věcí. U nás na hřbitově zůstal náhrobek padlým ruským vojínům v klasicky socialistickém kabátě, což hodnotím kladně, přestože to je nepříliš esteticky vyhlížející věc - dokumentuje to dobu. Před pár lety v létě vyzvídal synoveček (kterej nedlouho před tím pozoroval dědu, jak naklepává kosu na sečení trávy) jestli lítaj jiskřičky, když se klepe srp a ne kosa. Dlouho jsme si nemohli uvědomit , jak na takovouhle věc přišel zrovna na hřbitově - je dobře, že dnešní děti mají na tyhle symboly úplně jiný náhled než my.

Jakub S. 14.11.2009 18:56

Re: Kone me teticky

pitomosti po 1918 - to je samostatné téma. Po bitvě každý generálem, že... Takže tady třeba jenom: velice iniciativně bylo ukázáno jakkoliv zmiňovat v tisku (a za pár let v rozhlase) Habsburky. Rozuměj - ani výsměšně či negativně! A vůbec- pořád se úzkostně hledělo na případnou renesanci monarchie... zatímco vyrůstalo nebezpečí úplně odjinud - ze západu a z východu. A monarchisti v Rakousku i u nás byli vlastně souběžní spojenci demokratů. Jakože RU bylo přece už dávno velice demokratické, byť ne republika... To jsou - dodatečně viděno - úděsné nesmysly. Kontraproduktivní.

Vave 14.11.2009 8:22

Mávám usilovně z Modřan

a přeju všem krásný den! VV

Článek o koníčcích pokladových si musím nechat na pak; než přijede Matylda VV, musím nakoupit, protože po Matyldě přijedou tchýňovi .8-o:-)

Xerxová 14.11.2009 7:09

hezkou sobotu

hezkou sobotu všem Zvířetníkůma zvířátkům :-), těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej VV

Elo - parádní povídání o živé kulturní památce VV . Byla jsem kdysi ve Slatiňanech, polovička byl před pár lety na exkurzi v národním hřebčíně v Kladrubech (tenkrát přivezl spoustu krásných fotek chovných hřebců i malých koňátek).

A protože černý koně jsou nejkrásnější ;-P, tak vraná klabonosá potvůrka u mě vždy povede nad známějším kladruských běloušem :-)

Rpuť 14.11.2009 6:53

Dobré ránko!

No to je nádhera! Mně ty klabonosy vždycky fascinovaly ( Asi rodinné zatížení;-P;-D) A dík za vše, co jsem nevěděla. Jsou to nádherní koně!

HanaW 14.11.2009 3:52

Elo, to je strasne zajimavy

A hlavne jsem nevedela, ze chudaci kone byli temer na vyhynuti. Jakoby za neco mohli. Neuveritelna historie.

Bětuláskovo! 14.11.2009 2:24

Obzvláštní shoda.

Dnes, vlastně tedy včera, třináctého, se konalo v Kladrubech rozloučení se správcem Jirkou Černým, obětí té autonehody, co jste asi všichni zaregistrovali. Kočičí strejda bratr se u mne stavil právě cestou z pohřbu (krásný a dojemný, bílé šestispřeží prej, pokud bratr moc neplakal a koně se mu nerozemžili) a vím, kdo tam mluvil a i kdo tam mluvit spíš neměl, no nic, to jsou osobní slatiňanské vazby anebo vazby Slatiňany-Kladruby, jsou halt složité, tím to uzavřeme.

Až když mi vešel brácha do dveří, uvědomila jsem si, že asi tak v mých deseti letech jsem strávila několik letních dní u Jirky v sadu, má švagrová se přátelila s jeho ženou. To sou věci. To je zvláštní, co jednomu vypadne z paměti. Já si o Jirkovi pamatovala, že nám opakovaně šel jako nezávislý na kandidátku, opakovaně byl zvolen, a že mi o něm starostka říkala, že když o nikoho, o Jiřího zdravý úsudek se opřít může pokaždé.

Promiňte mi ten vstup, promiň mi, autorko. Kdyby dnešní chvála a obdiv kladrubáků popadala kouskama i k Jiřímu, bylo by to tak asi správně a dobře a kdyby ještě žil, asi bych mu na tenhle článek poslala avízo. Děkuji.

Našim krásným kladrubským koním přeju, aby přežili a vytrvali dál, aby si jich lidé vážili, pečovali o ně, aby je laici poznali aspoň jak já, když jsem se jednou přimotala do stáda vysoce březích klisen - a nevěděla jsem najednou, kudy kam šlápnout, abych něco nepokazila. :-))

No a teď si to jdu v klidu přečíst, protože nejdřív jsem potřebovala chrlit. Jirko, je mi to líto!

Jakub S. 14.11.2009 10:14

Re: Obzvláštní shoda.

Ale jistě promine, naopak. Moc děkuju. Takové větvení provádím sám přečasto. Přichází se na nejzasutější místa v paměti - tak je odkryjme taky druhým!

HanaW 14.11.2009 14:35

Re: Obzvláštní shoda.

Dik za peknou vzpominku.