6.5.2024 | Svátek má Radoslav


ROZCESTNÍK: Island

5.10.2009

Forma Jana - Island 1Mé představy z dětství byly silně ovlivněny country hudbou a tak jsem skutečně věřila, že na Islandu rostou ty slavné červené borovice. Nerostou, a nejenom ty červené - anebo jsme žádné nenašli i přes to, že jsme skoro celý ostrov objeli kolem dokola. Kleč tam pravda roste, a krásně voní. Také zakrslé břízky a plno jiných keříků včetně hustého borůvčí a brusinek.

Jinak je to ovšem přesně jako v písničce Wabi Ryvoly - zem, kde roste jenom lišejník, jenom mech a lišejník... a že je příliš vzdálená, vzdálená, vzdálená. Asi tři a půl hodiny letadlem z Amsterdamu. 

A protože finanční krize zapůsobila - pro nás příznivě - na směnný kurz, podlehli jsme touze po evropské exotice, využili zájmu Islanďanů o ještě více turistů a vyrazili na sever. Musíme se pochválit, protože to byl jeden z nejlepších nápadů, který jsme kdy měli.

Forma Jana - Island 2Jeden týden je asi tak minimum času, za které se dá Island objet po (jediné) okružní silnici a shlédnout přitom alespoň některá nejzajímavější místa. Zlatý trojúhelník, v angličtině Golden Circle, tj. z Reykjavíku na vodopád Gullfoss a na Geysir, ledovcové splazy na jihu Vatnajökul, nádherné pláže z černého lávového písku poblíž Vík, laguna s obřími plovoucími kusy modrého ledu Jökulsárlón, kouzelné komáří jezero Mývatn s novými a naprosto božskými termály, a hlavně neskutečné množství vodopádů. Myslím, že jich na Islandu mají více než obyvatel. Veškerá mi známá superlativa na popis nestačí - Island je naprosto dechberoucí krajinou.

Nadchly nás ale i úplně obyčejné věci, jako třeba ta báječně teploučká voda z každé baterie hned po otevření, a co na tom, ze zavání po sirovodíku? Tak jemnou pleť myslím manžel neměl od miminkovských let. A taky se nikde takovou rychlostí nevrhal do vody. (Pochází z jihu Francie, a i do Středozemního moře v srpnu, kdy má vzduch 40°C a voda minimálně 27, leze tak dobré půl hodiny, než se dostatečně osmělí. A tady v Belgii do vody ještě vůbec nikdy nevlezl. A potom, co okusil islandských koupelí, asi už ani nevleze.) Když má vzduch nějakých 7°C a tyrkysově modrá voda termálu přes 30, tak mu během dvou tří vteřin kouká z jezírka jen nos.

Výtečný doma pečený chleba podávaný v hotelích k snídani spolu s vynikající a také domácí borůvkovou marmeládou. Povedlo se mi přejíst se lahůdkovými humřími ocásky, což si bohužel asi hned tak nezopakuji a manžel zase ochutnal uzená papuchalčí prsa (mne osobně nenadchla - kuře s příchutí rybiny...).

Mraky, které sedí tak nizoučko, že máte pocit, jako byste je měli až za krkem - a někdy je za krkem opravdu máte. (Připomnělo mi to krásnou pohádkovou knížku Jak jsem plul ke královně severu.) Forma Jana - Island 3

Tolik potoků, potůčků a jezer a jezírek... dělá to dojem, že na Islandu toho sice nemají moc, ale když už tu něco mají, tak toho tedy mají pořádně.

Kámen nebo hromádka kamení na vršíčku každé terénní vyvýšeniny - vypadá to, jako by země měla pupínky - a samozřejmě neuvěřitelná spousta trolů a trolečků - kamenných mohylek postavených všude, kde je nějaké kamení, tj. opravdu VŠUDE.

Nádherné podzimní zabarvení krajiny i přes absenci stromů - keříčky, traviny a mechy i lišejníky vytvářejí pohádkový koberec červených, narezlých, žlutých i oranžových barev.

Velice příjemné je, že teď po sezoně přijíždí méně turistů, ale bohužel už se taky nedá úplně všude dostat a třeba papuchalci jsou už též pryč. Na polární záři bylo zase naopak moc brzy. To znamená, že se tam budeme muset alespoň ještě jednou vrátit:)

Forma Jana - Island 4 

Forma Jana - Island 5

Jana Forma



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !