27.1.2020 | Svátek má IngridDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


MLSOTNÍK: Marinovaný králíkŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 55, poslední: 8.5.2016 16:43, přehled diskusí

Kralika jsem nikdy nepripravovala:
Autor: H. Williamson Datum: 6.5.2016 17:32

protoze, jak jsem poznamenala dole pod Xerxovou a sekanou z kralika, meli jsme za mych ceskych let prisun hotovych kralicich pokrmu od bratrova tchana. Ale nekolikrat jsem v Cesku pekla zajice. Je to sice piplacka, protoze se to musi odblanit, jinak je to hořké. Pak nalozit - marinada muze byt i sucha -divoke koreni, sul, pepr, platky cibule, korenove zeleniny, cesnek, olej. A pak bud prospikovat nebo pect v kabatku ze slaniny. Coz neni spatne, zejmena, kdyz se to pece na masle - ty dva druhy tuku, pripadne zastriknute bilym vinem, se krasne snoubi. Ale tady ani jedno, ani druhe ve kseftu nesezenu.

Re: Kralika jsem nikdy nepripravovala:
Autor: Z. Lika Datum: 8.5.2016 16:43

Hanko, moc děkuju za cenné postřehy k zajícům a králíkům, je vidět, že umíš vařit :-)

Králík...:
Autor: T. Zana Datum: 6.5.2016 15:35

Doma ho neděláme (Franta nejí), ale početla jsem si náramně :-)

Tak králíčka:
Autor: Z. Jenny Datum: 6.5.2016 13:25

se Vám zachtělo :-). My jsme měli před týdnem ale bez sherry,jen tak se zeleninou a na smetaně.I tak mňam. Zdroj nemám a to jsem na dědině, nerada si o něco říkám i když vím, že někdo by rád prodal. Toho minulého jsem na Velikonoce zakoupila v Kaufu, byl to germán a docela vypasený. Ale nikdy neříkej nikdy, našla jsem vylepšený zdroj na domácí brambory a zdá se, že mají i králíky. :-)

Re: Tak králíčka:
Autor: Z. Inka Datum: 6.5.2016 14:07

Hele, jak to myslíš - říkat si? Prostě koupím a je to.

Re: Tak králíčka:
Autor: Z. Jenny Datum: 6.5.2016 17:22

No, oni neprodávají, všechno většinou spotřebují sami s rodinami, takže je nechci o jednoho připravit, když nabídnou sami k prodeji, tak jasně beru.

Králík :
Autor: Ž. Eva Datum: 6.5.2016 11:32

to je dobrá věc. Nemáme ho moc často, ale mám pár receptů. Tohle také vypadá jedle.

Jen k tomu Sherry. Obě, Sherry i Portské jsou aperitivová alkoholizovaná (to je ta pálenka navíc) vína, portské je z Portugalska, údolí řeky Dourro a Sherry je ze Španělska, oblasti Jerrez (čte se snad Cheréz - proto poangličtělé Sherry). Nemo to nic společného s Cherry . třešňovým likérem.

Portské je dost sladké je buď bílé nebo řervené, při delším zrání (nebo levnější varianty míchání) má tawny - zlatohnědou barvu.

Sherry je zlatavé a má různě sladké varianty. Ty méně sladké (medium a dry) nemají chuťově s portským mnoho společného, amontillado má zcela specifickou chuť, kterou nedovedu popsat. Do jídla se většinou používá "cooking sherry" levné méně kvalitní (tedy levné relativně). To je středně sladké. Ale i tak- nahradit to portským bude určitě dost odlišné. Ale to neznamená, že to nemůže být dobré.

(ke studiu - i praktickému- sherry a portského nás rovněž přivedla literatura: od "sudu vína amontilladskkého" od Poea, přes nesčetné postavy, mající jako aperitiv sherry nebo dávající si po večeři po večeři portské. I z literatury je znát, jak se správně které používalo - sherry jako aperitiv, portské jako tečka za výbornou večeří. Obě jen po malé sklence (lordi to možná nedělali kvůli ceně - obě jsou v kvalitní verzi dost drahá).

Re: Králík :
Autor: Z. Lika Datum: 6.5.2016 12:17

To je skvělé pojednání, moc děkuju. A ano, sklenka sherry má v anglických románech, i detektivních, své nezastupitelné místo. Podívám se po "cooking sherry", tady jsou obchody přímo s anglickými potravinami. Tak proč je občas nevyužít.

Re: Králík :
Autor: Ž. Eva Datum: 6.5.2016 12:56

Dej si pozor, aby anglické cooking sherry nebylo dražší, než nějaká levnější varianta sherry v supermarketu. Dá se kopit pod 300.- ale většinou ne pod 200.- za 0,7 l. Ale dá se velmi dobře po malých skleničkách dopít. Máme nejradši medium dry. Rich creamy je dost sladké, dry je zas moc dry. Amontillado je chuťově nesmírně zajímavé, ale do vaření bych ho nepoužila. Jak vidíš, zkoumali jsme dost důkladně :-)

Re: Králík :
Autor: Z. Yga Datum: 6.5.2016 12:19

Ano - v literatuře mne vždycky fascinovuje situace, když přijde hlavní hrdina na návštěvu k hlavní hrdince a na dotaz na alkohol ona odvětí "Pokud ti bude stačit sherry na vaření ..." (:o))

Re: Králík :
Autor: Z. Lika Datum: 6.5.2016 12:25

Ygoooo! To jako fakt, nebo sis to vymyslela? Mně se dá namluvit všecko :D

Re: Králík :
Autor: Ž. Eva Datum: 6.5.2016 13:01

Pokud si to vymyslela, tak to nevadí, je to ale pravděpodobné, že se to takhle použilo. Na cooking sherry není nic špatného, tak se i v Británii šetří :-) Jde o to, co za návštěvu to bylo. Kamarádovi to jde nabídnout bez obav, neznalému hostu se ani nemusí říkat druh (jen schovat flaška, aby si to nepřečetl a necítil se uražen).

Re: Králík :
Autor: Z. Yga Datum: 6.5.2016 17:58

Ne ne ne - tak se to uvádí v literatuře ... snad i A.Ch. něco takové uvádí (:o))), ovšem Poirotovi by se nikdo nic takového neodvážil nabídnout.

Re: Králík :
Autor: Z. Jovo Datum: 6.5.2016 19:42

Ygo, s tím Poirotem to nemá chybu.(:o)))

Re: Králík :
Autor: H. Williamson Datum: 6.5.2016 17:39

Evo, diky za pojednani o sherry a portskem. Zajimave - ze bych zacala zkouset v praxi? A jeste bych do te kategorie pridala italske vino marsala, taky nasladle, po kterem je pojmenovane jedno z mych velmi oblibenych italskych jidel - kure marsala. Pomalu pecene nebo dusene kousky kurete na houbach a s timhle vinem. To kdyz se spravne provede (a neni to eintopf), tak chutove bunky jdou samou radosti do vyvrtky.

Re: Králík :
Autor: T. Zana Datum: 6.5.2016 18:19

Portské jsme od někoho dostali a nebylo to špatný :-) Sama bych si to asi nekoupila, ale jako dárek dobrý.

Re: Králík :
Autor: M. Beda Datum: 6.5.2016 19:58

portské je jediný alkohol, který mám doma - pravda už několik let, jednu flašku, chicht.... a občas ho oblíznu, je fakt dobré :-)))))

Liko, to jsou parádní:
Autor: D. Ruščáková Datum: 6.5.2016 9:50

recepty, jen toho králíka nemám. Uvidím, až se někdo na vsi zmíní, že by mu nějaký přebýval:)) Jinak mám taky ráda celé to jižní vaření a ty to opravdu poutavě prezentuješ. Jo a líbí se mi ta poznámka o půlhodinu naložených houbách zmíněnou až na konci! Ano, i takhle se recepty píšou:)))

Re: Liko, to jsou parádní:
Autor: Z. Lika Datum: 6.5.2016 10:40

Dede, když není po ruce králík, nějaká drůbež se jistě najde. Podstatou je bílé, dosti libové maso.

Pokud jde o tu důležitou poznámku v receptu, připomněla jsi mi mnohé anglicky psané návody. Tam se to vyskytuje velmi často: předlouhá šroubovaná věta se spoustou pokynů, člověk se tím s vytřeštěným zrakem a čelem oroseným tím soustředím řídí, a na konci odstavce je dodatek ve smyslu "když jsme předtím smontovali část A a B" :DD

dotaz:
Autor: M. Beda Datum: 6.5.2016 9:38

nedá mi to, kdesi už jsem se ptala - vinný ocet je něco jiného než to co já běžně mám ve špajzce, prostě ten "normální"?

já že v jakémsi videu, kde se kdeco čistilo solí, byla jako jedna z variant tuším na odpady uvedena směs soli a vinného octa

Re: dotaz:
Autor: Z. Inka Datum: 6.5.2016 9:48

Ano Bedulko, vinný ocet je ocet vyrobený z vína, je jemnější. Ve špajzu máš ocet kvasný lihový - klasický český ocet se vyrábí z etanolu.

Jinak ocet může vzniknout zkvašením čehokoli - na hubnutí se například používá ocet jablečný

Re: dotaz:
Autor: Z. Lika Datum: 6.5.2016 10:37

Tak do odpadu by mi bylo vinného octa líto, tam bych nalila ten kvasný lihový. Vinný ocet bílý se používá na čištění světlého textilu nebo světlých povrchů, to jo.

Náš kvasný lihový je prý světový unikát tou 8% koncentrací :-)

Re: unikát tou 8% koncentrací:
Autor: M. Beda Datum: 6.5.2016 20:00

jako že je to málo nebo naopak moc???

Re: unikát tou 8% koncentrací:
Autor: Z. Lika Datum: 6.5.2016 21:58

Bedo, těch osm procent je hodně :-)

Re: dotaz:
Autor: Š. Matyášová Datum: 6.5.2016 12:36

a vinný je bílý nebo červený a je mnohem dražší....

Re: dotaz:
Autor: H. Williamson Datum: 6.5.2016 16:10

Ja pouzivam k vareni prevazne jablecny ocet, coz je podle mne rozumny kompromis mezi octem obycejnym bilym, ktery, zejmena v americke verzi moc nemusim, a vinnym octem, ktery je zas drazsi.

I kdyz kdyz obcas nakladam nejakou zeleninu, tak obyc. bily mi tam vyhovuje, protoze tam jdou jeste jine chute.

Co se cisticich ucinku tyce, tak ten drazsi je totalne zbytecny.

Re: dotaz:
Autor: M. Beda Datum: 6.5.2016 19:59

no, já jsem kromě toho "normálního" (díky Inko, ano kvasný lihový) asi dvakrát oblízla balsamikový - a ten je teda pěkně hnusný, brrrrrr

Re: dotaz:
Autor: Z. Yga Datum: 6.5.2016 21:10

No vidíš, a já balsamikový miluju - a třebas do takové dýňové polívky je nepostradatelný. Ovšem nepiju ho (:o))))

zas králík....D:
Autor: R. Matušková Datum: 6.5.2016 9:16

já to mám spojené s dětstvím, kdy děda jednou začas klepl králíka za uši a já jsem věděla, že dovolená v Tatrách se blíží, protože na cestu bývaly králičí řízečky. Rvali jsme se o stehýnka. Mňam!

Re: zas králík....D:
Autor: M. Beda Datum: 6.5.2016 9:41

my jsme na ně u babičky chodily koukat, oni tak krásně "micají" :-))))))