16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: O jáhlách

Za hlasitého cvakání francouzských holí jsem se plížila naším supermarketem, když tu náhle vidím jáhly. V tu ránu...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zana 23.1.2015 13:38

Re: Zano,

Proso se pěstovalo určitě hodně hodně, ale jestli pořád... už nemám ten sáček, abych se mrkla.

Myslím, že ho mívají na políčkách ve skanzenech, ale to určitě do pytlíčků nepřijde :P

Z. Matylda 23.1.2015 17:14

Re: Zano,

Když jsem koukla na fotku prosa, tak si myslím, že se tady na polích pěstuje. Aspoň tady na JJM jo.

T. Zana 23.1.2015 14:00

Re: Zano,

Ještě k počasí - tady ráno pršelo a potichu to přešlo na veeelmi mokré sněžení.

Z. Matylda 23.1.2015 9:47

Jáhly

jsem neznala, ale na jedné historické akci jsme dělali jáhlový placky. Uvařené jáhly jsme smíchali s osmaženou cibulkou a trochou vajec. K jídlu to bylo, většině to i chutnalo, ale blbě to drží pohromadě a na štíhlou linii to teda není, protože se to následně smaží. Před bojem dobrý, před sezením v kanclu blbý. Ale chci zkusit i jinou variantu, tak se s nějakým rozumným recepisem, kdo máte :) A podotýkám- sladký nejím.

T. Zana 23.1.2015 15:20

Re: Jáhly

Pamatuju si, jak jsi o tom psala. No jo, jídla vhodný před bojem, před oráním, před štípáním dříví a tak...

Š. Matyášová 26.1.2015 7:08

Re: Jáhly

uvař je naslano  a promíchej se zeleninou a masem, jako rizoto :-D

Z. Lika 23.1.2015 8:57

Naslano

existuje neuvěřitelné množství receptů, o sladkých verzích ani nemluvím. Jsou různé slané jahelníky ala sekaná, plněné papriky, karbanátky, samozřejmě jáhlota a saláty (což bývá základní recept pro jáhlové začátečníky), curry... dostávám chuť a hlad!

T. Zana 23.1.2015 9:36

Re: Naslano

Je toho spousta. Pro mne je jahelník vůně dětství a tím pádem jsem nějaké další pokusničení neprováděla :-)

Ale ta slaný škubánky nejsou špatný.

Z. Lika 23.1.2015 11:32

Re: Naslano

Mám moc ráda jáhlovou kaši (třeba ke snídani), ale tady ta slaná poptávka mě inspirovala a ty karboše nebo nákyp vyzkouším. A mám je ráda i jako přílohu - pro mě je univerzální. A že je bez lepku, je pro mě požehnání. Sice nejsem přímo alergik, ale poznám to fest.

Jáhly se mi před úpravou osvědčilo spařit vroucí vodou, právě kvůli té případné hořkosti.

M. Pajakerryková 23.1.2015 8:47

no teda nevím

sladkou rýži moc nemusím, tak toto nevím, možná to někdy uvařím Olimu co na to bude říkat :)

já moc nemusím teplé ovoce, v dětství jsem chtěla kynutý knedlík prázdný :)

hezký den všem

T. Zana 23.1.2015 9:32

Re: no teda nevím

Chicht, netušila jsem, kolik je tu odpůrců rýžového nákupu, potažmo jahelníku :-)

Mimochodem ten tablet je bestie. Má někde zabudovanej pravopisu a neustále mi něco opravuje - např. rýžový na růžový, event. týmový a tak. Takže pokud to přehlídnu, zapojte prosím obrazotvornost...

Z. Yga 23.1.2015 9:43

Re: no teda nevím

Tedy já vím, že na jídlo se to nedělá, ale rýžový nákyp je fuj-fuj, ona celá rýže je fuj-fuj (:o)).

To, že ti tablet přepisuje rýžový na růžový jest přece logické ... vždyť v konečné fázi to jídlo má narůžovělou barvu. A jíst se dá taky jen týmově (aby jeden druhého povzbuzoval) ... po dvoudenní hladovce (a to kdoví jestli).

Takže já to vidím následovně - jestli jahelník, tak jedině se špekem či škvarkama, jinak to RŮŽOVĚ (či rýžově) nevidím.

A. Lex 23.1.2015 12:03

Re: no teda nevím

Áááá, já všežravec od malinka, MILUJU  rýžový nákyp a se sněhovou čepicíííí!

T. Zana 23.1.2015 13:40

Re: no teda nevím

No právě, já taky :-))

Z. Dalmi 23.1.2015 15:27

Re: no teda nevím

Bodejť, dyk je to dobrý

Ygo, soused mi tvrdil, že rýžový nákyp nepozře. Já přinesla k ohni dětem celý skleněný kastrol a co myslíš, všechno jim sežral a děti musely jíst buřty! :-)))

Z. Rpuťová 23.1.2015 8:40

Taky jsem si ukrutně lámala hlavu!

Ono je to skloňování nezvyk!

Ale s tím ženským rodem mi to připadá jako blbina! Není žádná "ta jáhla"!

Já bych řekla, že je to pomnožné jako např. "hodiny".

"O hodinách" - "o jáhlách"!

Z. Lika 23.1.2015 8:54

Re: Taky jsem si ukrutně lámala hlavu!

Jedna jáhla je, akorát je to nezvyk a častěji se říká jáhly. Takže klidně lze zapříst konverzaci: Kolik chceš jáhel? Dvě. :-)

T. Zana 23.1.2015 9:34

Re: Taky jsem si ukrutně lámala hlavu!

Představuji, jak na kuchynskou linku rovnám jednotlivé jáhly a individuálně k nim hovořím ::-)

A. Bytová 23.1.2015 11:03

Re: Taky jsem si ukrutně lámala hlavu!

A co "to jáhlo"? Hezky by to znělo, až bys s nima konverzovala.

Milá jáhla...

Z. Lika 23.1.2015 11:23

Re: Taky jsem si ukrutně lámala hlavu!

To mi připomíná "ty bláho", takže by se mohlo říkat "ty jáhlo!"

Z. Jenny 23.1.2015 22:09

Re: Taky jsem si ukrutně lámala hlavu!

Jáhle : dle vzoru" támhle". :)))

Z. Vave 23.1.2015 8:19

Rozloučení

se synem Olčavy Honzíkem se koná dnes ve čtvrt na dvě. Kdo můžete, prosím, zapalte svíčku a podpořte Olčavu vzpomínkou. Děkuju vám.

T. Zana 23.1.2015 9:26

Re: Rozloučení

Určitě!

Z. Jenny 23.1.2015 22:12

Re: Rozloučení

Zapaluji až teď ale upřímně. Je mi to strašně líto a vůbec si to nedovedu představit.

Olčavičko, hodně sil. Objímám Tě a pláči s Tebou.

H. Williamson 23.1.2015 11:30

Re: Rozloučení

Ach Boze, prijit o dite. Opravdu uprimnou soustrast.

Z. Lika 23.1.2015 11:34

Re: Rozloučení

Tady smutně mží. Vzpomenu si, svíčku zapálím.

Z. Kytka 23.1.2015 12:53

Re: Rozloučení

Na cestu Honzíkovi už hoří svíčky dvě. Upřímnou soustrast.

Z. Vave 23.1.2015 15:56

Re: Rozloučení

Olčava vám všem děkuje. Na pohřbu byla spousta mladých lidí a hrála krásná muzika. Bylo to velice silné rozloučení. Do kondolenčního listu jsem vyjádřila soustrast jménem Zvířetníků.

Z. Vave 23.1.2015 8:17

No prosím,

pytlík jahel mám doma, před časem jsem ho koupila pod dojmem, že bychom měli jíst zdravěji. A teď nevím co s ním. :o)

Děkuju Ti za recepty, milá zano, ale ty sladké varianty mě moc nelákají. Pevně věžím, že se tu objeví i nějaký slaný receptík. Bylo by záhodno ten pytlík zožrať dřív, než to udělají blouci. ;o)

Přeju všem dobrý den. <3

T. Zana 23.1.2015 9:26

Re: No prosím,

Určitě s nimi něco proveďte, stářím můžou i hořknout - na to pomáhá právě to propláchnutí v horké vodě. Myslím, že do salátu by byly príma, ale vyzkoušené to nemám.