30.10.2020 | Svátek má Tadeáš


Diskuse k článku

PTÁCI: Ptáčci na plovárně

Každý určitě někdy viděl kosáky cákající se v kalužích. Nebo vrabčáky. Nebo hejno holubů na městské kašně. Kdo se dívá kolem sebe víc, neušly mu třeba ani sýkorky sbírající ráno do zobáčků kapky rosy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Beda 12.6.2008 11:22

Re: Re: Ptáčkové

lity lity, milá LiVV ... všechny nemoce jsou ošklivé a když se táhnou, tak dvojnásob:-/ ... moc držím palce, aby už odešly někam do pryčR^VVR^VVR^VVR^VVR^VV

Judith Saebel 12.6.2008 14:46

Re: Re: Ptáčkové

Li, z jedné své starší zkušenosti vím, že po některých silnějších antibiotikách lze mít děsnou motanici.  Já se tenkrát tak motala, že jsem skoro spadla se schodů.  Moc držím palce, aby Tě to co nejdřív přešlo a aby ta nemoc nenechala žádné trvalé následky.

LA 12.6.2008 15:00

Re: Re: Re: Ptáčkové

Já se po silných ATB natáhla vprostřed chodby a nemohla jsem se hnout, museli mě odnést.

Zdena b.p. 12.6.2008 17:04

Re: Re: Re: Re: Ptáčkové

Tak já, po 3x přeléčené borelióze jsem byla v tak špatném stavu (myslím žaludek a další vážné problémy), že mě to stálo mnoho měsíců, než jsem mohla povyskočit. A stejně mám od té doby imunitu dál, než v šípku.

zana 12.6.2008 20:45

Re: Re: Re: Re: Re: Ptáčkové

Milá Li, moc na tebe myslímV. Přikláněla bych se k laktobacilům v libovolné formě, po antibiotikách může být dost blbě. Opatruj seR^VR^VR^VR^V

Bláža 12.6.2008 8:11

O.T. Psí hrátky

Ještě jednou si dovolím vložit sem odkaz na foto RR a našeho naháče, jak si hrají. Je to nádhera pozorovat velké a malé plemeno psa, jak si bezproblémů rozumí. Jistě v tom hraje roli i socializace. Tak bych chtěla vzkázat všem majitelům malých, ale i velkých plemen, že to jde a že je to krása je pozorovat! ZDE  Tusani Cool Cash a Famous Sheena x Krejg Modrý květ

Vave 12.6.2008 8:18

Re: O.T. Psí hrátky

Ty fotky jsou naprosto skvělé, milá BlážoVV!!!R^R^R^

Též dodatečně chválím převelice atlas houbový od Jakkela R^ a taky Betí deníčekR^ - nějak to všechno stíhám prohlížet až  se zpožděním :-/, ale prohlížím pilně! :-)

Zdena b.p. 12.6.2008 9:11

Re: Re: O.T. Psí hrátky

Taky nestíháááám, ale fotky jsem pochválila mailem, protože jsou úžasné. Betí deníček jsem četla a nestihla prozradit, že se mi lííííbil. A houby mne ještě čekají. Hezký den FŠEM!!!!

Beda 12.6.2008 11:18

Re: O.T. Psí hrátky

jéééééé 8-o8-o8-o8-o - na některých to sice vypadá, že Krejga zakousnou, ale asi si opravdu jen hráli ;-P:-)R^VV

Xerxová 12.6.2008 8:00

k tomu šnečkovi :o)

Možná, že Vás překvapí ten obr šnek v naší skalce. Já totiž vůbec nejsem příznivcem těchto doplňků...;-). Ale když ho babča s takovým nadšením koupila, že prý se ho budou šnečci a slimáci bát a nepolezou do skalky ;-D;-D. A tak tam šnekobr straší ;-)V

Medvídek 12.6.2008 8:06

Re: k tomu šnečkovi :o)

Teda četl jsem o různých metodách jak nepustit slimejše do záhonu, ale postavit tam strašáka, to čtu poprvé.;-D

LA 12.6.2008 8:08

Re: k tomu šnečkovi :o)

A funguje to?

Vave 12.6.2008 8:56

Re: k tomu šnečkovi :o)

Nááááhodou, Velký Šnekobr je krásný!R^ Jen aby tam k němu naopak šneci nekonali prosebné poutě! ;-);-D;-D;-D

YGA 12.6.2008 9:44

Re: k tomu šnečkovi :o)

Keramický šnek není špatný  a mezi kamínky se hodí - mě spíš děsí vietnamští umělohmotní čápi - i sestra, jinak celkem rozumná děva, si ten horor vsadila do trávníku na chalupu - nechápu 8-o8-o8-o.

Zdena b.p. 12.6.2008 7:59

Nádhera.

Tak přesně tohle si neodvažuju u nás vytvořit. Moji plyšáci jsou už OBA až příliš Pampalini. A já se o ptáčky bojím. Utěšuju se, že  jen o dvě zahrádky dál teče potok, který je celkem bez chemie a málokdy zamrzá. Mně úplně stačí, že příjde 18. hodina a na plot si denně usedne pan kos a začně svůj bojový pokřik. STRAŠNĚ ;-O nám nadává a já se ujišťuji, že oba škodiči jsou rozvalení v trávě a nehrají někde na safari. Je to každý den stejné a půjde patrně o preventivní opatření, aby si kočičí národ nedovoloval. Ještě ráááádi se před tím jekotem schovají domů. Prvně jsem si tohoto kosího opatření pořádně všimla už loni. Bylo otevřené okno a Mína velice napjatě sledovala film z přírody o ptácích. Nepamatuji si na název toho seriálu, ale v tom dílu, při kterém se to odehrálo dali divoké huse na záda kamerku a my sledovali, co vidí huse v letícím hejnu. Mína byla napjatá jak kšandy a v tom ten kosák spustil děsný pokřik na plotě, tak cca 3 m od Míny. Ta vylítla kolmým startem a její vyděšené oči pořád vidím. ;-D

Medvídek 12.6.2008 8:05

Re: Nádhera.

Pokud jsou Pampalini, tak to by bylo dobrý, pamatuju se že tenhle lovec nikdy nic nechytil, spíš ta zvířata pokaždý chytila jeho. ;-D

Zdena b.p. 12.6.2008 9:18

Re: Re: Nádhera.

No, asi jsem tento pořad nesledovala dost důsledně, jen jsem si zaevidovala skvostné jméno. Naši lovci jsou úspěšní. Už oba. Mouryn, co se stal vomelíkem, tak napřel svoje talenty tímto směrem a přinesl už druhého hraboše. Prvního jsem ani nechválila, protože on uměl proběhnout kolem úspěšné Míny a ulovit si z jejích pacek. Ten druhý úspěch byl naprosto nezpochybnitelný, protože Mína tou dobou dááávno chrněla v mé posteli. :-) 

Medvídek 12.6.2008 10:18

Re: Re: Re: Nádhera.

Byl to polský kreslený seriál a běželo to u nás jako večerníček.:-)

Judith Saebel 12.6.2008 14:23

Re: Re: Re: Nádhera.

Zdeno b.p., děkuji za upoutávku na Pampaliniho.  Až dotedˇjsem o něm nikdy neslyšela, tak jsem si trochu zagúglovala a našla pár dílů na YouTube.  Většina jich je v polském originále, ale jsou tam také dva v češtine, namluvené Janem Werichem: Gorila, Nosorožec,

veram 12.6.2008 16:04

Re: Re: Re: Re: Nádhera.

Díky za Pampalíniho, vnuk Táda (13) leží v posteli s anginou a kašlem a zoufale se nudí. Tak si s ním kecám přes ICQ a teď je nadšem Pampalinim.

Velká kočka 12.6.2008 9:39

Re: Nádhera.

Milá Zdeno b.p. pod článkem PORTRÉT : Niky z 10.června jsem se po referování Vave o vašem hospodění poptávala na svatební koláčky. Pak jsem viděla fotografie z vašeho sezení a zkonstatovala jsem že tvoje svatební koláčky nejsou identické s koláčky mé maminky. Maminčiny byly ještě menší a uzavřené čtyřmi cípy, prostě vyválené těsto se nakrájelo na malé čtverečky a po naplnění rybízovou marmeládou se ty cípy spojily. Nicméně mnou zacloumala mlsná a s radostí bych si bývala nabrala hrst těch tvých ač větších koláčků.

YGA 12.6.2008 9:51

Re: Re: Nádhera.

Je vidět, že jiný kraj jiný mrav - u nás svatební koláčky vypadají taky jinak - jsou sice taktéž mrňavé, ale plní se čtyřmi náplněmi - tvarohová a rozinkami, ořechová, maková a trnková (povidlová) se skořicí, navrch se posýpají posýpkou (drobenkou). Každá náplň má jiný tvar koláčku - tvarohový je kulatý, ořechový rohlíček na hřbetě prostříhaný, makový je tzv. koníček - podlouhlý tvar a taktéž nastříhaný (hříva) a trnkový kulatý s prostříhnutým křížkem. A moje mamka dělá ty nejlepší koláče na světě a přilehlém okolí ;-):-).

Zdena b.p. 12.6.2008 10:09

Re: Re: Re: Nádhera.

Ráda věřím. Já (jak tvrdila moje maminka profík)  kuchařka po praseti, tak já to beru jako výzvu a budu se snažit ze všech sil. Přece v takové situaci nenechám kamarádku samotnou ;-P. Už jsem nějaké koláčky viděla a ochutnávala. Jsem dost mlsná na náplně. Jen pár kilásků od nás se dělají kynuté vázané ze čtverečků 3x3 cm. Mají na to i rádlo - velerádlo, které naráz nakrájí i 8 x 8 koláčů. Byla jsem na svatbě v Opavě, a tam dělají zase úžasné kulaté bochánky plněné a se žmolenkou a jsou veliké jako dámská dlaň. Ale vynikající. No, a kousek od nás na druhou stranu dělají vázané pidikoláčky (asi 40 ks do hrsti) a ty oslní hlavně vzhledem. :-) Tak, když se to takhle veřejně ví, prosím o velikou podporu, ať to Vavískovi nezkazím. To bych se šla utopit. (Jééé, ale já umím plavat :-/)

Bubu 12.6.2008 10:35

Re: Re: Re: Re: Nádhera.

To je fakt, svatební koláčky jsou specifické snad pro každou vesnici. U nás se dělají vázané, maličké (ze čtverečků 3x3 cm) se žmolenkou, prostřihované podle náplně (tvaroh 1x, mák 2x, povidla bez prostřihu, ořechy 3x) a po upečení se kropí rumem a cukrují se. Těsto se nenechává kynout a kynou až na plechu.  Na Ostravsku se dělají dvojctihodné a velké jak dlaň. Babička mečová podřipská dělávala podobné jako Vave (a říkala jim dukátky).

Jojo, když se vdávala sestra (je to 3 roky), pekly se koláče v mé kuchyni (mám ji větší než mamka), ráno přijely máma a její kámošky, já uvařila konev kafe a čaje, přidala vaječný koňak a už to jelo. Byla mi přidělena práce dle mého naturelu, zadělávala jsem v robotu těsto, postupně po kile mouky, aby pekařky stihly vázat. A pak mne postavily k troubě a hlídala jsem a kropila. A čuměla jsem jako puk, šlo jim to jak když hrom bije. V poledne se dopíkalo pár posledních plechů. Prima den. A koláčky já tuze ráda.

YGA 12.6.2008 10:54

Re: Re: Re: Re: Re: Nádhera.

Technický dotaz - když se ty tvarohové nastříhnou, nevytečou? U nás se právě z tohoto důvodu nestříhají.

Bubu 12.6.2008 11:28

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nádhera.

Proto se tvaroh stříhá jen jednou, u nás se nestříhají ze stejného důvodu povidla. Do tvarohu se přidává trochu škrobu (nejen pro koláčky, ale do buchet též), neteče to tak a v buchtách neudělá "brousek". Povidla se musí rozředit rumem a jsou řidší.

LA 12.6.2008 11:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nádhera.

8-o8-o8-o Oni tečou? Já s povidly nikdy problém nemám a s tvarohem jen jednou - sehnala jsem jen ten ve vaničce.

YGA 12.6.2008 12:02

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nádhera.

Povidla mojí mamky teda netečou ;-D;-D;-D - to musí být ty doma vařené, před použitím rumem ředěné a skořicí kořeněné. Tvaroh teče - u nás na výspě Hanáckého Slovácka s do něj ještě přídává žloutek a sladí se cukrem "křišťálem" ;-D;-D.

Jé - ja tady o tom tak vykládám, jako bych byla kdovíjaká pekařka - a zatím jsem sama koláče nikdy nepekla - jenom pomáhám mamce ;-)

LA 12.6.2008 12:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nádhera.

U nás se tam kromě žloutku a cukru přidává i trocha vanilkového pudingu ;-) (na další si z hlavy nevzpomenu).

Bubu 12.6.2008 12:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nádhera.

Taky mám povidla ze švestiček z vlastní zahrádky, jenomže my jsme všichni povidloví a tak mi povidla nestihnou vyschnout. (jasně že do buchet patří povidla s rumem a skořicí). A taky musí švestky zbýt do sudu - na slivovicu a takže je povidel pořád málo. Ale vzpomínám si, jak mamka jednou ve sklepě našla zapomenutá povidla od prababičky. Povidla v kameninovém hrnci, povázaná celofánem a tak vyzrálá a vyschlá, až byla odtržená od stěn hrnce. Musela se vykrajovat nožem, krájeli jsme je kostičky a mlsali místo bonbonů. Už je to 30 let a já pořád cítím tu chuť.